Proč vstávat ve stejnou dobu, proč kousat jídlo a proč se smát | Moje zdraví

Proč vstávat ve stejnou dobu, proč kousat jídlo a proč se smát

Proč vstávat ve stejnou dobu, proč kousat jídlo a proč se smát
Proč se smát, i když vám zrovna do smíchu není? • Autor: istock.cz
14. června 2024 • 06:00

Chcete mít každý den co možná nejlepší? Určitě to jde. Existují dokonce zcela praktické cesty, jak toho docílit. Je jen na vás, kterou si vyberete.

Žádný den nemůže být úplně špatný

Buddha říkával: „Každé ráno jsme znovuzrození. To, co děláme dnes, je nejdůležitější.“ Když z toho vyjdeme, nemůže být žádný den úplně špatný. Vždy se dá najít něco, co bylo důležité, co mělo smysl a co nás někam posunulo, i když jsme zrovna neprožívali své nejšťastnější chvíle.

Jak si sestavit zdravý jídelníček? Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Podcast Restart: Jak zdravě jíst? Doporučení inženýrky v oboru výživyVIDEO 

Náš úhel pohledu

Den bude vždy takový, jaký si ho uděláme. Má to ale háček. „Záleží na spoustě věcí. Na našich endorfinech a dopaminu, na tom, jak jsme se vyspali, na tom, jakými lidmi jsme obklopeni, na zdravotním stavu a věku, na ročním období. Vždy je však přitom podstatný úhel pohledu. Buď se rozhodneme na většinu prožitků, které nám dny přinášejí, dívat spíš pozitivně a s nadhledem, anebo negativně, vyčítavě a poraženecky. Sami si pak můžeme odpovědět, co je pro nás lepší,“ říká psycholog Martin Janda.

Uzdravující rutina

Tím, jak strávit den, aby nám přinášel co nejvíce pozitivního, jak ho správně prožít a sestavit, se zabývá spousta odborníků, od psychologů přes sociology, lékaře až po ekonomy. V jedné věci se všichni shodují: Je blahodárné, když do svých dnů vneseme dostatek zdravé rutiny. „Jde o věci, činnosti a úkony, které se opakují ve stejnou dobu, přinášejí nám pocit kontroly nad časem i situací, zklidňují nás a pomáhají si den lépe naplánovat,“ vysvětluje známý britský kouč Barry Dunlop.

Dáme příklad: Dobré je vstávat ve stejném čase, zacvičit si, dát si zdravou snídani, po obědě se na 15 minut projít a tak bychom mohli pokračovat až k večerní rekapitulaci všeho, co nás potkalo, a k plánům na další hezký den.

15 minut slunce

Naprostá většina lidí potřebuje k pocitu krásného dne, pohody a dobré nálady sluneční svit. Ten je nutný i kvůli tvorbě drahocenného vitaminu D. Déčko se v kůži začíná tvořit po 10 až 15 minutách slunění. Pobyt na slunci dvakrát týdně po dobu 20 minut by pak měl zajistit tělu dostatečné množství vitaminu D. S věkem ale klesá schopnost pokožky tvořit déčko.

3 až 5 porcí jídla

Pro perfektní dny je nezbytná zdravá a přiměřená strava. Kalorický příjem by se měl odvíjet podle pohlaví, věku a fyzické aktivity od 1470 kcal do 2440 kcal. A kolikrát denně jíst? Odborníci radí tři až pět porcí. „Nevynechávejte hlavní jídla, tedy snídani, oběd a večeři. Pokud vás netrápí vlčí hlad do dalšího jídla, nezařazujte svačiny,“ radí nutriční terapeutka Petra Stibůrková.

Každé sousto bychom přitom měli 15krát požvýkat. Pocit zasycení se totiž dostavuje po 15 minutách od začátku jídla. Když se tuto dobu naučíme uměle prodlužovat vědomým žvýkáním, pocit sytosti se dostaví dříve, a my toho tolik nesníme. Za jeden rok pak můžeme jen touto změnou žvýkání shodit až 10 kg bez dalších změn ve stravování.

2 až 3 litry

Bez vody nám dobře nebude, takže za normálních okolností bychom měli vypít přibližně dva až tři litry vody za den. „Přibližně litr přijmeme v potravinách a 1,5 až 2 litry pak zbývají na nápoje. Určitý podíl vody se vytvoří také v rámci metabolismu – je to od 20 do 300 ml,“ vypočítává odbornice na výživu Hana Málková. Když za den vypijeme méně než litr, hrozí nám vážné zdravotní potíže.

30 minut chůze

Abychom mohli prožívat krásné dny, musíme si zajistit co nejlepší fyzickou kondici. Jak? Zejména pohybem. Světová zdravotnická organizace doporučuje pohyb minimálně 30 minut střední intenzity, a to pětkrát týdně. „Za středně intenzivní můžeme považovat chůzi, při které nemusíme lapat po dechu a zvládneme mluvit v krátkých větách,“ vysvětluje trenérka a prezidentka Českého svazu aerobiku a fi tness Jana Havrdová. Vynikající je i rutina fyzického pohybu i při sedavé práci – krátké rozcvičky, třeba vždy po dvou hodinách, anebo žhavý trend „chodících schůzek“. Co to znamená? Místo schůzky v zasedačce lze navrhnout setkání na procházce.

7 hodin spánku

Na krásný den je potřeba se vyspat. Dospělý člověk potřebuje spát asi sedm hodin. A to nejen kvůli odpočinku: „Během spánku totiž mozek odplavuje toxiny, které vznikají v průběhu dne a jejichž hromadění by ho mohlo poškozovat. Snižuje se tak riziko některých degenerativních onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby,“ vysvětluje přední česká odbornice na spánek profesorka Soňa Nevšímalová. „Dostatečný spánek pomáhá mozkovým spojením zůstat v kondici a pracovat naplno, obzvláště pokud se člověk během dne něco učil a potřebuje si zapamatovat nové věci a činnosti,“ dodává neuroložka.

Hlavně opakovat!

Ovšem abychom si zdravou rutinu vůbec zavedli, je třeba užitečné činnosti a návyky opakovat. „Na získání nového a pevného návyku je potřeba asi 21 dní. Když tohle období překonáte, už se nebudete chtít vracet ke starým schématům,“ radí psychoterapeut Petr Řehák. Platí to i pro celý šťastný den: Čím častěji si přivstanete, zacvičíte si, budete si v práci dělat přestávky, vyměníte cukr za zeleninu, uléhat ve stejnou dobu, tím lépe se budete cítit a svůj den označíte za perfektní.

30krát smích

Co je lepším průvodcem perfektního dne než smích? Děti se smějí 400krát denně, my dospělí podle odborníků jen asi 15krát, větší smíšci pak 100krát. Smích kromě toho, že působí proti stresu, zánětům a spouští samoozdravné procesy v těle, posiluje i imunitu. Dvě minuty smíchu znamenají pro tělo totéž jako 20 minut joggingu. Smích také snižuje bolest.

Silný smích uvolňuje do těla látky, které působí jako anestetika. V USA léčbu smíchem zvanou gelototerapie využívají celé nemocnice. Smích by měl být upřímný, ale slavný psychiatr Karel Nešpor se zastává i toho předstíraného: „Záměrně navozený smích má ve společenském styku svoji cenu. Může usnadnit to, aby spolu lidé lépe vycházeli. To, že se na sebe politici nacvičeně zubí, je lepší, než kdyby na sebe ječeli.“

Cvičení 3 dobré věci

A na závěr krásného dne? Aby i ten následující stál za to? Slavný psycholog Martin Seligman radí večerní cvičení nazvané Tři dobré věci. Každý večer před spaním si do bloku napište tři věci, které se vám během dne povedly, za které můžete být vděční, životu i sami sobě. Může to být cokoli, klidně i maličkosti typu „šla jsem pěšky do práce“. K tomu si odpovězte na otázku, proč se pozitivní událost stala. Třeba proto, že máte pevnou vůli a pěšky jste šla, i když venku nebylo zrovna moc hezky. S negativními prožitky to děláme často a přirozeně, vzpomínáme na nepovedené věci, trapasy a průšvihy. Přehráváme si je večer, těžko se nám potom usíná.

Tak proč to nezkusit obráceně a nepřehrávat si to, co se během dne povedlo? Pak se nám bude lépe odpočívat a zase další den má šanci být tím nejlepším. „Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života,“ to věděl už spisovatel Mark Twain.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.