Kolik kalorií denně potřebuje člověk | Moje zdraví

Nehubnete? Možná jíte málo! Těchto 7 znamení vám napoví

 • Nehubnete? Možná jíte málo! Těchto 7 znamení vám napoví
  Autor: istock.com
  15. března 2024 • 06:00

  Pokud chcete zhubnout, nesmíte se odbývat na jídle a šetřit s ním. Jinak totiž nikdy nezhubnete a naopak jako bonus možná získáte nějaké to kilo navíc. Jak ale poznáte, že jíte málo a měli byste přidat? 

  Neustále přemýšlíte nad jídlem

  Nejste schopni se odpoledne pořádně soustředit na své úkoly, protože vám pořád hlavou běhá akorát to, co si dáte k večeři? To by pro vás mohlo být jasným signálem, že jste neměli příliš vydatný oběd a chtělo by to dát si i nějakou svačinku. Tím zvýšíte energetický příjem, což není vůbec na škodu. Nejlepší je dát si pořádnou porci bílkovin v kombinaci s vlákninou. Takže třeba jogurt nebo tvaroh, třeba s hrstkou oříšků anebo s čerstvým ovocem je ta správná volba. Dostanete do sebe energii, zasytí vás to a do večera úplně bez problémů přečkáte.

 • Vynecháváte některá denní jídla

  Ono to na jednu stranu zní logicky, že čím méně toho člověk sní, tím spíše snadno a efektivně zhubne. Jenže to bohužel neplatí. Naopak, člověk potřebuje mít neustálý příjem, aby tělo mělo z čeho brát energii a neschovávalo si ji na horší časy. Takže pokud jste zvyklí jíst pětkrát denně, nemusíte si ubírat, tím byste si mohli spíše uškodit. Mnohem důležitější, než jak často jíte, je, co jíte. Pokud budete mít tři větší jídla denně, do kterých zahrnete snídani, oběd a večeři, můžete si je klidně vyplnit menší svačinkou v podobě mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, potravin s vlákninou. Zásadní chybou je, pokud vynecháte jedno ze tří hlavních jídel.

   

 • Změnila se vám menstruace

  Jestliže hubnete správně, pak by vás toto vůbec nemělo potkat, nicméně jestliže máte nedostatek přijaté energie, může se to negativně projevit na vaší menstruaci. Ta se buď neobjeví vůbec, anebo vás naopak překvapí dříve. To z toho důvodu, že tělo nemá dostatek tuku k produkci pohlavních hormonů, které vyvolávají menstruační cyklus.

 • Máte bolesti hlavy

  Za bolestí hlavy se většinou skrývá sto plus jeden důvod, nicméně pokud jste zrovna ve fázi hubnutí, možná byste právě teď měli zbystřit. Mozek totiž funguje na glukóze v krvi. A glukóza pochází ze sacharidů, které jíte. Pokud omezíte příjem kalorií, tím pádem i sacharidů, může se stát, že se váš mozek octe ve fázi "hladovění". Což se může projevovat jako závratě nebo nevysvětlitelné bolesti hlavy. Zkuste tedy přidat do potravy více sacharidů, samozřejmě těch složených, které jsou třeba v ovoci a celozrnných výrobcích, a pozorujte, zda nenastane změna. Mozek si ze sacharidů vezme to, co potřebuje, a zbytek se přemění na glykogen, který pak v těle funguje jako zásoba energie.

 • Při myšlence na cvičení jdete do mdlob

  Jasně, každý z nás jde občas do mdlob při pouhé myšlence na to, že by měl jít třeba běhat, ale lidé, kteří mají nedostatek energie, protože málo jedí, tím trpí mnohem více a pravidelně. Člověk se cítí mnohem více unavený, tělo se tedy logicky snaží vyhnout nějakému výdeji energie nad rámec nutnosti, aby s ní šetřilo.

   

 • Jste podráždění

  Tento signál na vás pocítí pravděpodobně spíše vaše okolí než vy sami. Uvědomujete si, jak člověk dovede být nepříjemný, když má hlad a čeká na jídlo? Tak to se v podstatě kontinuálně děje po celou dobu, co svému tělu nedáváte dostatečný příjem živin. Některé výzkumy naznačují, že naše sebeovládání je ovlivňováno přijatou energií. Pokud se snažíte zhubnout a cítíte se, že se necítíte ve své kůži a jste podráždění, potom je nejvyšší čas začít trochu více jíst.

 • Máte pořád hlad

  Jestli jste se rozhodli dávat si k večeři jen malou mističku salátu a máte poté ještě hlad, znamená to, že něco není v pořádku. Jasně – máte nedostatečný příjem kalorií. Jestli ale k salátu přidáte ještě zdravé tuky, bílkoviny, celozrnné potraviny, rázem dáte tělu vše, co potřebuje, a to nejen co se týče živin, ale i energie. Hubnutí skutečně není o tom, kolik toho jíte, ale co jíte. A uvidíte, že vám pak budou stačit menší porce, ale častěji denně a budete se cítit dobře. Alfou a omegou, stejně jako u čehokoliv jiného, je používat selský rozum a poslouchat své tělo. Příklad zdravého jídelníčku najdete zde.

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.