Jak poznat mrtvici? Naučte se rychlý test ve 3 krocích, který může zachránit život | Moje zdraví

Poznejte mrtvici a zachraňte život! Naučte se rychlý test ve 3 krocích!

Poznejte mrtvici a zachraňte život! Naučte se rychlý test ve 3 krocích!
Zmatenost, špatná mluva i vidění: to mohou být příznaky mrtvice. • Autor: iStock.com
31. ledna 2017 • 06:00

Mrtvice postihuje čím dál tím mladší lidi a je druhou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě. Ročně postihne 15 milionů lidí a až třetina z nich zemře. U další třetiny má toto onemocnění trvalé následky. Tato čísla by nemusela být tak alarmující, pokud by se pacienti dostali včas k odborníkovi. 

Možná jste před časem dostali také jeden z řetězových mailů, kde byly popsány čtyři kroky, podle kterých mrtvici poznat. Nesnáším řetězové maily, tohle je první, který se mi líbí,“ reagoval na něj na serveru hoax.cz přední český neurolog Vladimír Beneš, přednosta neurochirurgické kliniky ÚVN. „Popsané příznaky odpovídají.“ U mrtvice je totiž klíčové, aby se postižený člověk dostal včas k lékaři. Jedině tak má šanci, že přežije bez následků. Mozkové buňky totiž odumírají už po prvních pěti minutách. A v těch následujících už nastává nevratné poškození mozku. Nejdůležitější věcí tedy je, aby okolí postiženého vůbec napadlo, že drobná zmatenost příbuzného nebo známého může být klidně známkou mrtvice. A ihned volat záchrannou službu.

O jaké příznaky tedy jde? Pokud si všimnete, že je někdo z vašich blízkých lehce zmatený, spadl, špatně vidí nebo se hůře vyjadřuje, poproste ho, aby zkusil následující věci:

aby se usmál nebo vyplázl jazyk

aby zopakoval jednoduchou větu

aby zvednul obě ruce nad hlavu

A na co se u jednotlivých věcí zaměřit?

Úsměv

Pozorujte, jestli se dotyčný nesměje s jedním koutkem pokleslým nebo na jednu stranu. Sledujte, jestli nemá jazyk natočený na jednu stranu nebo jestli s ním může hýbat pouze ze strany na stranu. To jsou příznaky mrtvice.

Mluva

Pokud poprosíte člověka s probíhající cévní mozkovou příhodou, aby  zopakoval jednoduchou větu (například: Dnes je venku hezky a svítí sluníčko), pravděpodobně toho nebude schopen.

Ruce

K dalším příznakům mrtvice patří nesymetrický pohyb rukou případně neschopnost udržet předmět. Všechny příznaky se nemusí objevit najednou. Pokud u člověka registrujete alespoň jeden z nich, zavolejte záchrannou službu a řekněte operátorovi i své podezření.

Čím dříve do nemocnice, tím lépe

Pokud je léčba zahájena do tří (některé zdroje uvádějí i do 4,5) hodin, může pacient odejít po několika dnech zcela zdráv a bez následků. 

Mozkové mrtvici můžete předejít, pokud nebudete kouřit a omezíte množství soli, tuku a cukru v jídle. Doporučuje se jíst pravidelně ovoce a zeleninu a alespoň 30 minut každodenně věnovat fyzické aktivitě (procházky, cvičení, práce na zahradě). Je vhodné omezit konzumaci alkoholu a držet si optimální váhu. Lidé ve věku nad 50 let by si měli pravidelně měřit krevní tlak. Vysoký krevní tlak je totiž hlavní rizikový faktor pro vznik cévní mozkové příhody.

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.