Někteří stárnou rychleji, než ostatní. I proti genetice se ale dá bojovat! | Moje zdraví

Někteří stárnou rychleji, než ostatní. I proti genetice se ale dá bojovat!

Někteří stárnou rychleji, než ostatní. I proti genetice se ale dá bojovat!
I proti genetice lze bojovat a v pokročilém věku vypadat skvěle • Autor: iStock.com
8. července 2017 • 06:00

Je stárnutí nevyhnutelné? Proč někteří z nás stárnou pomaleji než ostatní? Máme v sobě limit, jak dlouho budeme žít, nebo je to jen náhoda a osud? Jakou roli v délce života hraje náš životní styl a dieta? Na všechny tyto otázky se budeme snažit odpovědět v článcích, které s námi připravuje primářka Anti-Aging Clinic A2C v Praze MUDr. Monika Golková. 

Naše tělo, neskutečně dokonalé v celé své komplexnosti, není nic jiného než geniálně vymyšlený biologický stroj. A jako každý stroj se i naše součástky mohou porouchat. Některé se opravit dají, jiné ne. Také náš krásný třpytivý lak se na povrchu časem oprýská a bledne… Porozumět procesu, který probíhá uvnitř našeho těla, jak fungují naše malé součástky – buňky, co jim prospívá a co je ničí, jaký má tento děj vliv na tkáně a celý lidský organismus, je začátkem pochopení procesu stárnutí a perspektivně též objevu jak tento proces zpomalit, zastavit nebo i zvrátit,“ říká na úvod MUDr. Golková. 

Anti-aging medicína vznikla v roce 1992 v USA. U zrodu stáli lékaři nejrůznějších oborů. Cílem bylo vytvořit takovou preventivní medicínu, která by udržela co nejlepší možnou kvalitu života při dlouhověkosti. Zdravým stárnutím se vědci zabývají neustále. Anti-aging je nový preventivní lékařský obor. Jde o medicínský směr 21. století. Cílem této nově vzniklé medicínské specializace je dosáhnout co nejlepšího možného zdravotního stavu člověka a zároveň zvrátit proces stárnutí organismu. Tato medicína se zabývá omlazením lidského organismu zevnitř i navenek.

Dva druhy věku

Stárnutí je fyziologický – přirozený proces, který se odehrává na úrovni našich tkání, buněk a DNA. Existují poměrně velké individuální rozdíly v rychlosti stárnutí. Vědci studují mnoho teorií stárnutí. „V současné době máme dvě hlavní skupiny teorií: 1. strukturální poškození organismu a 2. genetické vlohy, které předurčují náš osud.

Ale i proti genetice lze bojovat a i v pokročilém věku můžeme vypadat skvěle, být zdraví, plní energie a cítit se skvěle. Obecně naše tělo začíná stárnout okolo 25. roku života, ale protože je stárnutí individuální, rozlišujeme dva druhy věku. Chronologický – kalendářní, který bohužel nemůžeme ovlivnit, a biologický, jenž ukazuje naše opravdové stáří a dnes ho již můžeme změřit také na úrovni našich konečků chromosomů – délky telomer,“ vysvětluje specialistka na anti-aging. 

Stárnutí i životní délka jsou ovlivňovány našimi biologickými hodinami, které jsou naprogramovány na určitý počet tiků. V případě člověka je to okolo 50, což odpovídá předpokládané délce lidského života okolo 120 let. Leonard Hayflick na buněčných kulturách vypozoroval, že jakmile lidské buňky dosáhnou 50 dělení, začínají se dělit méně často, vzniká větší množství chyb a poté nastává apoptóza – buněčná smrt.

Biologické hodiny mohou být ukryty na konci chromosomů. Každý z našich 23 párů chromosomů má čepičku, která se nazývá telomera. Pokaždé, když se buňky dělí, se telomera o něco zkracuje. Po 50 děleních je již čepička jen nepatrná. Vědci v současnosti věří, že právě telomery jsou vnitřními biologickými hodinami a jejich zánik signálem k ukončení lidského života. V současné době existuje více než 300 teorií stárnutí a věnovat se alespoň některým z nich bude jistě pro čtenáře zajímavé. Tento měsíc se uskuteční kongres na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity, kterého se zúčastní také MUDr. Monika Golková. Budeme se těšit, že se s námi podělí o nejžhavější novinky z lékařského výzkumu. 

  • 1 člověk z 10 je nyní starší 60 let.
  • V roce 2050 to bude 1 člověk z 5.
  • V roce 2150 bude 1 člověk ze 3 starší 60 let.


(zdroj: Population Division, Department of Economic and Social Affairs, United Nations) 

Odborná spolupráce: MUDr. Monika Golková, www.a2c.cz

Autor: Marie Hejlová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.