Následky mrtvice mohou být fatální. Nemusí přitom udeřit až v pokročilém věku | Moje zdraví

Následky mrtvice mohou být fatální. Nemusí přitom udeřit až v pokročilém věku

Následky mrtvice mohou být fatální. Nemusí přitom udeřit až v pokročilém věku
Autor: Shutterstock
13. dubna 2023 • 00:00
Prezentace klienta • 

Bez vzduchu, jak známo, nelze žít. Pravidelný přísun kyslíku potřebujeme k zajištění všech životních funkcí a dobře dýchat potřebuje přirozeně také náš mozek. I drobná krevní sraženina v mozku přitom klíčovému orgánu naší nervové soustavy může snadno přivodit nedostatečný přísun životodárného kyslíku.

A i když se bude jednat o omezení dočasné, mívá taková mozková příhoda často dalekosáhlé následky. „Mrtvičky" se navíc nevyhýbají ani mladší generaci!

Pozor, mozková nehoda!

Jak ukazují statistiky z posledních desítek let, počet cévních mozkových příhod u lidí pod padesát let průběžně stoupá, zatímco u seniorů nad 75 let naopak klesá. Jak je to možné?

Na vině je souběh hned několika rizikových faktorů – od nezdravého životního stylu a špatné životosprávy, nedostatku spánku, kouření až po obezitu, srdeční choroby, vysoký krevní tlak či diabetes 2. typu. Nemalý vliv na vzniku cévních mozkových příhod má rovněž stres, s nímž se v posledních době musí vyrovnávat čím dál větší procento z nás.

Díky rozvoji a zdokonalení lékařských postupů sice v současné době na „mozkovou mrtvici“ umírá méně lidí než v minulosti, celkový počet příhod ale stoupá.

Při mozkové příhodě dochází k narušení průtoku krve mozkem, jehož následkem mozkové buňky (neurony) odumírají, neboť nemají zaručen dostatek kyslíku a živin. Přímou příčinou obvykle bývá ucpání mozkové cévy krevní sraženinou nebo prasknutí cévy a následné krvácení do mozku.

Jak poznat, že se mozek dusí?

Mozková příhoda představuje velmi vážné onemocnění, které je třeba včas rozpoznat a neprodleně přivolat lékařskou pomoc. Abychom předešli vážným a trvalým následkům, mezi něž patří i rizika ochrnutí větší či menší části těla, nesoběstačnosti či invalidity, měli bychom proto být schopni správně vyhodnotit varovné příznaky.

Podle čeho tedy „mozkovou mrtvici“ poznat? K obvyklým příznakům mozkové příhody patří zejména povislé ústní koutky, poruchy řeči a nesouvislé vyjadřování, jednostranné ochrnutí končetin, případně ztráta tělesné koordinace.

Ať se mozku dobře dýchá!

Díky pokročilým léčebným možnostem lze dnes sice v mnoha případech fatální průběh onemocnění zvrátit, klíčová přesto zůstává stále zejména prevence a omezení rizikových faktorů. Že je dobré brát rizika mozkových příhod vážně, se ostatně snaží mladou generaci nabádat například i český rapper MC Gey ve svém „oficiálním osvětovém klipu o mrtvici“.

Pro klidnější a bezstarostnější život se také vyplatí preventivně myslet na vhodné pojištění, díky němuž je možné se v případě nečekané příhody – i té cévní mozkové – snáze vyrovnat s případnými následky či nezbytnou rekonvalescencí.

Ideální řešení přitom představuje pojištění, které v sobě zahrnuje i pojištění invalidity nebo snížené soběstačnosti, jako například životní pojištění FLEXI od Kooperativy.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.