Neustálé koukání do mobilu škodí krční páteři. Jak ji napravit? | Moje zdraví

Neustálé koukání do mobilu škodí krční páteři. Jak ji napravit?

29. února 2020 • 06:00

Ještě před několika lety by si jen málokdo pomyslel, že lidské tělo se bude muset vyrovnávat s věčně ohnutou páteří kvůli koukání do mobilu. Návyk, který většina lidí provozuje několik hodin denně a často i za chůze, přitom ničí postavení celého těla. Víte, jak tomu zabránit?

Podívejte se schválně do aplikace na mobilu, která vám měří, kolik hodin jste na něm poslední den nebo týden strávili. Je pravděpodobné, že jich bude opravdu hodně. S mobilem sedíme u stolu, v tramvaji, kontrolujeme ho při čekání na zelenou a podobně. Mnozí se do mobilu koukají i při chůzi. A to všechno dává krční páteři zabrat víc, než si myslíme.

Odborníci proto radí – strčte telefon do kapsy nebo do tašky a dívejte se hezky zpříma před sebe. Vaše krční páteř vám poděkuje. Buďme upřímní, kdo to dokáže? Lze to alespoň nějak napravit cvičením?

Hleďte do budoucnosti

„Často říkám svým klientům: dívejte se do budoucnosti, nehledejte nic na zemi. To v překladu znamená – hleďte dopředu ve výši svých očí a nesklánějte hlavu dolů," říká Hana Toufarová, zkušená lektorka s více než 30 letou praxí, která je specialistkou na novou cvičební metodu Fit Pain Free. "Lidská páteř je totiž stavěná tak, že hlava má sedět  mezi rameny. V této poloze je z fyzikálního hlediska kladena na krční páteř minimální zátěž. Když je ale hlava v předklonu, představuje to pro krční páteř takovou zátěž, jako byste měli hlavu o pět až sedm kilo těžší. A to je velká váha. Z tohoto pohledu jsou mobily a tablety pro mladou generaci obrovským zdravotním rizikem. Například chůze s předkloněnou hlavou může často stát za bolestmi hlavy a vznikem migrén,” vysvětluje lektorka. Metoda Fit Pain Free je velmi účinná například při bolestech zad, zatuhnutí kloubů, namožení svalů a podobných potížích pohybového aparátu.

Podle Hany Toufarové to samozřejmě neznamená „zahodit“ mobily, ale třeba jen zvyknout si při jejich používání zvednout ruce o trochu výš. Narovnat se a ulevit krční páteři. Hned se nám prý bude lépe dýchat a ze světa okolo sebe uvidíme mnohem víc.

Cvik na uvolnění páteře

„Při provádění cviku s názvem Counter Stretch v předklonu visí hlava volně dolů a gravitace tak pomáhá uvolňovat krční páteř. Ta je tak vytahovaná a prodlužuje se – a i když se jedná o setiny milimetru, má to pro naši páteř velký význam. Při vzpřimování jde u tohoto cviku hlava nahoru jako první, tedy přes záklon, což je vlastně kompenzace mnoha ´nezdravých poloh hlavy´ během dne, především neustálého předklonu, když se díváme do mobilu nebo vytahujeme hlavu směrem k obrazovce notebooku,“ vysvětluje Hana Toufarová.

Jak cvik přesně provádět?

Stoupněte si ke stolu (židli) a opřete se dlaněmi tak, abyste měli při předklonu paže ve výši ramen. Také dlaně jsou opřené v šíři ramen. Kyčle, kolena a chodidla držte v jedné linii, chodidla směřují dopředu.

Provedení cviku:

1. Překlopte pánev dopředu, zapojte flexory kyčle. Zatněte svaly na stehnech.

2. Ramena stáhněte směrem dolů k pasu, lopatky k sobě a dolů.

3. Uvolněte se v ramenou, spusťte je co nejníže.

4. Po 10 sekundách pozvolna spusťte ruce dolů a v hlubokém předklonu vydržte asi 10 s.

5. Pak dejte ruce v bok, palce směrem k páteři a co nejvíce k sobě.

6. Lokty zatlačte směrem k sobě a s nádechem se vzpřimte. Snažte se při vzpřimování prohnout v zádech, přičemž hlava jde jako první.

Cvik opakujte pětkrát. Na správné provedení cviku se podívejte do galerie.

Autor: Alžběta Javorková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.