Co vám ničí nehty? Tipy, jak je udržet zdravé a pevné | Moje zdraví

Co vám ničí nehty? Tipy, jak je udržet zdravé a pevné

13. února 2018 • 06:00

Podáváte druhým ruku sebevědomě? Nebo se spíš snažíte své „drápky“ schovávat v kapse, protože se není čím chlubit? Myslete na to, že ruce jsou vaší vizitkou a na jejich vzhledu mají hlavní podíl právě nehty. 

Ruce jsou naše nejdůležitější nástroje. Musejí zvládnout spoustu dovedností, navíc jsou důležitým komunikačním prostředkem. V řeči beze slov jimi dokážeme vyjádřit náklonnost a porozumění, ale také pohrdání či odmítnutí. Proto by měly být pěkné, což znamená hlavně zdravé. Vždyť si přiznejme, že ruce a hlavně nehty jsou zpravidla hned druhou věcí, na kterou padne náš zrak, po pohledu do očí.

Ovlivňující faktory

Právě proto, že naše ruce hrají tak důležitou roli, bychom jim měli poskytovat odpovídající péči. A už jenom proto, že je vystavujeme vnějším vlivům, jako je vítr, mráz, slunce, čisticí prostředky apod. Podle toho potom vypadají a trpí i naše nehty.

Na druhou stranu vzhled nehtů hodně prozradí o našem zdraví. V orientální medicíně tvoří posouzení nehtů důležitou součást hodnocení celkového zdravotního stavu člověka. 

Faktory, které ovlivňují stav nehtů, jsou v zásadě dva: Jednak vnitřní, které zpravidla ovlivnit nelze, jako je užívání léků nebo hormonální nerovnováha. Ve svých rukou (doslova) máme i faktory vnější – zda budeme ruce, a tedy i nehty, před zimou, větrem a úklidovými prostředky krýt rukavicemi a mazat je krémem s ochranným filtrem proti slunci.

Návrat k dobré kondici 

Lámání a třepení nehtů může být zapříčiněno zvýšenou únavou nebo stresem. Tyto negativní jevy lze omezit užíváním vitaminů B, D a E, železa a zinku. Do svého jídelníčku také můžete zařadit potraviny obsahující síru (živočišné bílkoviny, luštěniny, celozrnný chléb, vejce, zelí apod.). Důvodem může být i přílišná suchost nehtů – ta se dá odstranit např. výživným balzámem nebo olivovým olejem, který do nich vmasírujeme. Případně je možné si přípravek aplikovat na noc a spát v rukavicích.

Ženy mnohdy sázejí na ochranu posilujícím lakem, ale není dobré mít nehty nalakované nepřetržitě. Dermatologové doporučují mít lak jen pět dní v týdnu, aby se nehet příliš neoslaboval. Manikérky jsou jiného názoru – tvrdí, že toto nebezpečí nehrozí, pokud se nejdříve použije podkladový bezbarvý lak, který nehet vyživuje a nedovolí barevným pigmentacím proniknout dovnitř. 

Nekousat! 

Problémem dříve bývala také alergie na lak (konkrétně na jeho složky jako formaldehyd či toluen) projevující se zarudnutím očních víček nebo pálením v krku, tedy v místech, jichž se rukama často dotýkáme. Toto riziko je sníženo tím, že už se tyto látky při výrobě laků nepoužívají.

Nošení umělých nehtů (gelových, akrylových) je stále velmi módní. Jejich nositelky si občas kladou otázku, zda tím své vlastní nehty nepoškozují. Vzhledem k tomu, že pryskyřice a gely pro aplikaci umělých nehtů se v poslední době výrazně zlepšily, není dopad na zdraví nehtů tak výrazný. Podmínkou je nechat si nehty aplikovat odbornicí.

A ještě jednu výhodu nalakované a umělé nehty mají – zabraňují nám okusovat si je, což je nešvar, který kráse rukou rozhodně nepřidá. 

Malá zrcátka 

Nehty odrážejí stav vašeho zdraví – nemoci, které v těle propukají, se často nejdříve projeví právě na nich. Co se z jejich stavu dá vyčíst? 

Křehké nehty: Mohou upozorňovat na onemocnění štítné žlázy. 

Červené svislé čáry na nehtech: Vznikají malým krvácením pod nehtem, ale mohou také znamenat srdeční potíže (pokud se objevují ve větším množství, je lepší navštívit lékaře). 

Široké vypouklé nehty (jako lžička): Bývají příznakem plicních chorob (často jsou však doprovázeny dalšími příznaky, jako je kašel a dušnost). 

• Bledé nehty: Když stisknete nehty, po chvíli povolíte a ony zůstanou bílé ještě minutu poté, může to znamenat nedostatek železa. Doporučuje se vyšetření krve, které může odhalit anemii. 

• Prohloubené (zvlněné) nehty: Mívají je lidé trpící lupénkou nebo jiným kožním onemocněním, projevuje se tak i psoriatická artritida postihující klouby a kůži. 

• "Nadzvednuté“ nehty: Oddělují se od nehtového lůžka a bývají symptomem nemocí štítné žlázy. Doprovázejí je ale i další příznaky – úbytek na váze, padání vlasů, svědění a vystouplé oči. 

• Vodorovná bílá rýha na nehtovém lůžku: Jejich majitel může trpět cukrovkou nebo lupénkou. Tento stav mohou způsobit i léky užívané při chemoterapii. 

• Bílé vodorovné pruhy na nehtu: Způsobuje je otrava arzenikem. 

• Černé linky: Mohou být podle toho, odkud kam vedou, výsledkem poranění, ale v horším případě mohou signalizovat rakovinu kůže.

To, jaké nehty budeme mít ( jestli a lámavé), je sice dáno geneticky, budou pevné, nebo naopak měkké přesto můžeme pro jejich vzhled hodně udělat dobrou péčí. 

Pevné hladké nehty bez rýh a skvrn svědčí o dobré kondici. Matné a zdeformované nehty mohou signalizovat nejen kožní onemocnění, ale také nedostatek minerálních látek a vitaminů, poruchy trávení a prokrvování nebo alergie.

Co dělat, když máte nehty…

 • Suché: Nejlepší způsob, jak jim navrátit lesk, vláčnost a vitalitu, je hydratace, nejlépe podáním vitaminu E v kapslích, jejichž obsahem se nehty masírují, nebo v laku s přídavkem tohoto vitaminu. Vyhněte se perleťovým lakům, jež nehty dále vysušují.

• Křehké: Dehydratované a nepružné nehty je optimální potírat olivovým či mandlovým olejem. Poškozené: Štěpící nebo odlupující se nehty jsou dehydratované, dobře jim udělá zpevňující lak a olejíčky aplikované na kůžičku u nehtového lůžka. 

Pozor na přílišnou péči

Jak tedy udržet nehty zdravé, silné a dobře rostlé? Především je nutné dbát o jejich hydrataci. To není nic nového, stejná zásada platí i pro kůži a celý náš organismus. Jestli se špatně orientujete v nabídce nehtových produktů v drogerii, nechte si poradit v lékárně. Zapomenout nesmíme ani na zdravou životosprávu, dostatečný přísun potravin a správný pitný režim, protože jako vždy vše souvisí se vším.

Udržovat ruce hydratované ovšem zdaleka neznamená časté mytí. Právě naopak. Příliš mnoho vody a mýdla kůži odnímá vlhkost a tuk, takže vysychá a praská. A tento negativní stav se podepíše i na nehtech. Přehnaná péče ovšem nehtům také spíš škodí, což platí i o manikúře. Poškozuje je nesprávné a časté pilování nebo leštění.

Důležitá je i technika: pilovat je třeba vždy od strany směrem ke středu nehtu, stejným směrem a nepohybovat pilníkem (papírovým či skleněným) sem a tam, aby se nenarušila keratinová vlákna, což by mohlo vést k třepení nehtů.

S použitím leštiče můžeme mít zářivé nehty i bez nalakování a v tomto případě se doporučuje energický pohyb tam a zpět, jímž se odstraní nečistoty a zahladí rýhy. Nástroje na tuto úpravu by měly být jemné a postupovat je třeba šetrně. V opačném případě jsou nehty jako z papíru, tenké a měkké, více se lámou. Pozor je potřeba dávat hlavně na spodní okraj nehtu poblíž nehtové kůžičky. Její dřívější radikální odstraňování je dnes nahrazeno spíš mírným zatlačováním kůže k nehtovému lůžku. 

Jsou bílé skvrnky nebezpečné?

Lidé se někdy domnívají, že tento jev znamená nedostatek vápníku. Není tomu tak, většinou malé skvrnky vznikají mechanicky: razantním „ťukáním“ do klávesnice, používáním nehtů k otevření konzerv, škrábáním apod. 

Co nehtům škodí?

• nešetrná mýdla

• příliš teplá voda

• mráz i ostré sluneční paprsky (i nehty je vhodné mazat krémy s UV faktorem)

• agresivní čisticí prostředky (je nutné používat pracovní rukavice)

• špatně provedená manikúra

• nevyvážená strava

• kouření (mohou zežloutnout)

• dlouhodobé nošení umělých nehtů 

Sledujete olympiádu? Kompletní program hokejového turnaje ZOH 2018 najdete zde!

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete ve speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!

Autor: Jana Nová, Marie Hejlová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.