Co jste nevěděli o slávkách
Pokud jste se ještě neseznámili s tímto jedlým mořským mlžem, je právě čas to napravit. Zjistěte, jak chutné a hlavně nutričně bohaté slávky jsou.
Slávky jsou základem pro mnohá jídla z mořských plodů ve španělské, portugalské, francouzské, holandské, belgické a italské kuchyni. Mají zvláštně kořenitou chuť a obsahují málo kalorií, proto jsou vhodným pokrmem také v dietách.
Proč ale slávky ochutnat?
Možná to mnohé překvapí, ale právě slávky se řadí mezi superpotraviny. A to zejména proto, že jsou nejen mimořádně zdravé, ale také obsahují velké množství bílkovin, železa a vitaminů. I jedna malá slávka obsahuje velké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin, vitaminy A a B12, selen, jód a zinek. Tyto látky pomáhají zlepšit funkci mozku, regulují hormony štítné žlázy a posilují imunitní systém.
To ale není všechno…
Slávky rovněž přispívají k dobré funkci zraku a k zářivé pokožce. A jelikož je příprava slávek snadná a rychlá, stojí za to doma vyzkoušet některý z originálních receptů. A právě k tomu je určený festival Prague Mussel Week, který chce návštěvníkům ukázat, že slávky nejsou pouze výstřelkem pro smetánku, ale že se jedná o pokrm pro šiřokou veřejnost.
Pořadatelé festivalu přiváží do hlavního města přibližně 23 tun čerstvých slávek, z nichž budou šéfkuchaři ve více než sedmdesáti restauracích připravovat originální pokrmy. Čerstvě nalovené slávky putují z nizozemského Yerseke do Prahy již 18 hodin od výlovu.
Cílem festivalu také je přesvědčit se na vlastní oči o blahodárných účiních těchto mořských mušlí pro lidské zdraví. A zařadit je tak do každodenního jídelníčku.
A jaké recepty se budou připravovat?
Zkusit můžete např. Tradiční holandské mušle, pro jejich přípravu budete potřebovat:
400g mušlí
2 ks pórku
2 ks cibule
Řapíkatý celer
Bobkový list
1 sklenice suchého bílého vína
Postup:
Mušle očistíme a důkladně propláchneme. Odstraníme otevřené nebo rozbité. Pórek a cibuli nakrájíme na tenké kroužky. Listy celeru nakrájíme nahrubo. Mušle společně s nakrájenou zeleninou vložíme do velké pánve. Zalijeme bílým vínem, přidáme bobkový list, přikryjeme poklicí a přivedeme k varu. Mušle vaříme na silném plameni 5 až 8 minut. Během vaření mušle občas promícháme či poklepeme, aby se otevřely – když se slávky otevřou, jsou hotové. Pokrm podáváme s francouzským chlebem a s různými omáčkami podle chuti. Doporučujeme vyzkoušet například remuládu.
Dobrou chuť!