Co znamenají barva a rýhy na nehtech? Žlutá, šedá, namodralá, černá? | Moje zdraví

Barva nehtů nás může varovat i před rakovinou. Jak to poznáte?

Barva nehtů nás může varovat i před rakovinou. Jak to poznáte?
Zašedlou barvu nehtů často maskujeme lakem. Přitom z ní můžeme vyčíst naše nemoci • Autor: istockphoto.com
27. prosince 2017 • 10:44

Podívali jste se někdy pozorně na svoje nehty? Věděli jste o tom, že jejich podoba, tvar i zbarvení kůže pod nimi vás můžou účinně varovat před různými nemocemi, třeba i před rakovinou? Pokud na svých nehtech pozorujete něco „zvláštního“, raději věnujte pár minut přečtení následujících řádků.

Jak by měl vlastně vypadat zdravý nehet? „ Na nehtu by neměly být žádné rýhy ani vyvýšeniny. Zkrátka by měl být úplně hladký. U kořene nehtu můžete pozorovat půlkruhovou bílou plochu. Zdravé nehty také musí být lesklé a mají růžové lůžko. Obklopuje je nehtová kůžička, která je chrání,“ popisuje pro Moje zdraví lékařka Lucie Nováková s tím, že nehty mohou být skutečně ukazatelem různých zdravotních problémů, jako jsou plicní onemocnění, žloutenka, ale například i zmiňovaná rakovina.

Zápal plic může jejich růst úplně zastavit,“ uvádí doktorka a pokračuje: „Růst našich nehtů ovlivňuje mnoho faktorů, jedním z nich je i stres a už zmiňované nemoci. Obecně pak nehty rostou rychleji mladým lidem. Svou roli ale hraje i počasí. Rychleji nám porostou v teplých měsících, ale například i v těhotenství,“ vysvětluje lékařka.

Zažloutlé nehty značí žloutenku

Podívejme se teď podrobněji na barvu nehtu. Nejčastěji se na nich objevují bílé skvrny neboli leukonychie. Ty se tvoří u obou pohlaví v různém věku a v libovolném ročním období. „Často slýcháváme, že tyto skvrny jsou příznakem nedostatku vitamínů. Není to ale pravda. Jedná se spíše o reakci nehtového lůžka na nějaká starší zranění. Časem by tak měly skvrny samy zmizet,“ říká Lucie Nováková. 

Pozor bychom si ale měli dát na bílé skvrny s tmavými okraji – může se totiž jednat o příznak žloutenky. „Samozřejmě žloutenku ale nepoznáte jen z nehtů. Budete mít zažívací problémy, pocítíte bolesti kloubů, břicha a budete se cítit velmi unavení,“ upozorňuje doktorka s tím, že na nehtech se mohou objevovat i takzvané tečkovité dírky, které mohou být příznakem lupénky.

Modré nehty znamenají nedostatek kyslíku

Někteří pacienti mohou mít i mrtvolně namodralé nehty. To je většinou znakem komplikací s plícemi. V těle zkrátka nemáme dostatek kyslíku. V případě, že na svých nehtech vidíte zmiňovanou barvu, měli byste pro jistotu vyhledat lékaře. Kuřáci zase obvykle mají nažloutlé nehty. „Tato barva může být ale i příznakem takzvané houbovité infekce, která by se rozhodně měla odborně léčit. A jak k ní přijdeme? Jednoduše. Stačí například bosí chodit v různých umývárnách či bazénech,“ zmiňuje Nováková s tím, že je vždy do těchto míst dobré nosit pantofle.

Více o plísních na nehtech čtěte ZDE.

Zašedlé nehty značí nedostatek železa

Také jste si určitě všimli, že někteří lidé mají nehty zašedlé. To může vypovídat o nedostatku železa v těle. Šedé nehty se také nejčastěji objevují u starších lidí. „Nesmíme si ale plést šedou barvu s hnědou či černou. Poslední dvě jmenované mohou totiž signalizovat výskyt takzvaného melanomu – tedy rakoviny kůže,“ upozorňuje lékařka.

Co znamenají drážky na nehtech?

Možná, že i na vašich nehtech vidíte rýhy a drážky. Výskyt podélných drážek je obvykle spojený se špatnou funkcí zažívacího traktu. „Příčnou ale mohou být i různé úrazy, otravy,“ doplňuje Lucie Nováková a pokračuje: „Naopak vodorovné drážky mohou být příznakem vážnějších komplikací. Můžou se totiž objevit u pacientů trpících tyfem či spálou.“

Autor: Daniel Mareš
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.