Břišní tyfus: Jak se přenáší a jak dlouho vás chrání očkování? | Moje zdraví

Břišní tyfus

Břišní tyfus je infekční onemocnění vyskytující se především v méně vyspělých zemích Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky, a to včetně turistických oblastí. Jak tomuto onemocnění předcházet a jak probíhá léčba?

Původcem nemoci je bakterie Salmonella typhi přežívající ve střevním traktu člověka. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič, který prodělal onemocnění a stále vylučuje bakterie – tím kontaminuje své okolí, odkud se bakterie dostane do těla další osoby.

Cestou přenosu jsou nejčastěji kontaminované potraviny a voda, dále předměty, kterých se kontaminované ruce dotýkaly. Horší průběh onemocnění mají dospělí a starší lidé.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Břichostřeva, zažívací trakt

Příznaky břišního tyfu

  • horečka a zimnice
  • nechutenství
  • bolest břicha
  • zácpa či průjem

Břišní tyfus se projevuje vysokou horečkou (až 40 °C), zimnicí, únavou, nechutenstvím, sníženou srdeční frekvencí, bolestmi hlavy a břicha. Dochází ke zvětšení jater a sleziny, na kůži se může objevit růžová vyrážka, bývá přítomna zácpa a méně často průjem. Vzácně mohou vzniknout i komplikace v podobě vnitřního krvácení a zánětu žlučníku.

Inkubační doba je 1 až 3 týdny.

Bakterie Salmonella typhi, která způsobuje brišní tyfus • Autor: Profimedia

Léčba břišního tyfu

K léčbě se používají antibiotika, nicméně odolnost vůči léčbě je stále vyšší. Vyřešení dlouhodobého nosičství břišního tyfu a infekčnosti pro své okolí může vyřešit až chirurgický zákrok.

Čím vyléčit

Z léků pomohou antibiotika.

Domácí léčba a babské rady

Léčbu antibiotiky je vhodné doplnit zvýšeným příjmem tekutin a vitaminy A a C.

Vyšetření

Lékař zjistí diagnózu z anamnézy pacienta a podle klinických příznaků. Potvrdí ji kultivací z krve, kostní dřeně nebo stolice.

Očkování

Dávka poskytuje ochranu před břišním tyfem až na tři roky (například Typhin VI, Typherix, Havrix 1440). Existuje i perorální ochrana v kapslích – například Vivotif Berna.

Inkubační doba

7 - 21 dní

Očkování

ano

Délka léčby

7Pokud se začne léčit pozdě, léčba je složitější.

Možné komplikace

Může nastat komplikace, jako je krvácení do střev, vzácně i protržení střev, dále zánět pobřišnice nebo zánět žlučníku. Vážnou komplikací je zánět kostní dřeně, zánět srdečního svalu. Může dojít k poškození centrálního nervového systému a rozvinutí tyfové psychózy.

Prevence

Prevencí je dodržovat základní pravidla hygieny. Jezte jen dobře tepelně zpracované potraviny, vlastnoručně oloupané ovoce, pijte jen balenou vodu. Vyhýbejte se syrovým potravinám, nebaleným či nepřevařeným nápojům a kostkám ledu, používejte dezinfekční prostředky na ruce. Další ochranou je očkování.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Kdy jít k lékaři

Pokud máte po pobytu v exotické destinaci zažívací potíže, vysoké horečky, zimnici, růžovou vyrážku, neprodleně navštivte lékaře. Můžete být nebezpeční i pro své okolí.

Autor: redakce Moje zdraví, miv
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.