Akné, dermatitida a další: 6 problémů se kterými pomáhá dermokosmetika | Moje zdraví

Akné, dermatitida a další: 6 problémů se kterými pomáhá dermokosmetika

Akné, dermatitida a další: 6 problémů se kterými pomáhá dermokosmetika
Příčinou akné bývají dispozice, které si neseme od předků • Autor: iStock.com
25. února 2017 • 06:00

V posledních letech se stále častěji setkáváme s názvem dermokosmetika. Jde o označení přípravků v péči pro pleť, vlasy a tělo, pro které se vypravíme do lékárny. Jak si poradit s dermatologickými problémy za pomoci této kosmetiky, vysvětluje dermatoložka a primářka kliniky Esthesia v Praze MUDr. Karolína Kykalová.

Dermokosmetika se odlišuje od té, kterou běžně nakupujeme v drogeriích; tyto produkty najdeme v lékárnách. „Jiná je v tom, že obsahuje aktivní látky, konkrétní substance, které jsou kontrolované a na přípravku deklarované, ve speciálně daném množství, které nemůže být nižší. Vždy jsou určené pro pleť, jež něčím trpí,“ upozorňuje lékařka.

Obvykle jde o jeden ze tří druhů problémů, na něž existují specifické řady přípravků: 1. na mladické potíže zánětlivé, problematické aknózní pleti; 2. na potíže pleti citlivé, atopické, suché, zarudlé s žilkami, která je spojena s rosaceou neboli růžovkou, dále sem lze zahrnout periorální či seboroickou dermatitidu; 3. dermokosmetika pro pleť, jež trpí opotřebením. Nově se pro tyto potřeby využívají látky, jako jsou kyselina hyaluronová, vitamin E, sloučeniny vycházející z pro retinolu - vitamin A a další.

Akné u dospívajících

Akné řešíme u dospívajících a čím dál častěji i u dospělých,“ potvrzuje dermatoložka. „A podle stále častějších případů bych řekla, že jednodušší je léčit akné dospívajících.“ Výhodou nákupu dermokosmetiky je také to, že vždy dostanete vzorky. Samozřejmě nevyzkoušíte efekt, ale jde především o toleranci přípravku. Důležité je to například u aknózní pleti, protože ta někdy paradoxně bývá suchá. V přípravcích jsou hlavně látky, které působí proti bakteriím, to znamená, že tlumí jejich růst v ústí mazových žlázek a také napomáhají obměně svrchních buněk pokožky. Jde o již zmíněnou kyselinu salicylovou, pro retinol, sloučeniny zinku a selenu na hojení a využívají se také chemoterapeutika.

Důležité jsou i látky, které snižují tvorbu mazu, což jsou ovocné (AHA) kyseliny, kyselina glykolová a beta-hydroxykyseliny. Některé látky pak obsahují slabé sloučeniny peroxidu kyslíku.

Akné u dospělých

Doktorka Kykalová naznačuje, že jde o velký problém, který v ordinaci řeší velmi často. „Můj soukromý názor je, že se jedná o problém u žen ve fertilním věku, které dlouhodobě užívaly antikoncepci a původně ji začaly brát jako velmi mladá děvčata, ,pouze na pleť‘, jak se říkalo. Chyba je v tom, že akné v ten moment neřeší, ale pouze oddaluje. Bohužel po vysazení antikoncepce se do tří měsíců objeví znovu a je rezistentní vůči všem dostupným formám léčení. Proto já osobně nedoporučuji antikoncepci používat v rámci léčby akné,“ podotýká dermatoložka.

Příčinou akné bývají dispozice, které si neseme od předků, ať už jde o množství, velikost nebo reaktivitu mazových žlázek. Dále pak veškeré žlázky reagují na různé hormonální změny, a to jak v dospívání, tak v menopauze. V současné době se ukazuje, že k akné přispívá i používání špatné kosmetiky, například volba mastných krémů, které jsou určeny spíše starší suché pleti. Ucpávají žlázky a snadno se pak utvoří zánět. Dermokosmetika řeší akné v lehčí a střední intenzitě. Může být dostupná i v kosmetických salonech u kosmetičky, která má vždy také vzorky k domácímu zkoušení.

Seboroická dermatitida

Jedná se o ekzém mazových žlázek, ve kterých se mění počet lipidů ve prospěch skvalenu. Zánět způsobují přemnožené kvasinky. Tato dermatitida se nachází kolem nosních křídel, kořene nosu, v obočí, ve vlasech, ve kštici, když jsou husté vlasy, a u mužů někdy na hrudníku, zkrátka poblíž mazových žlázek. Projevuje se jako lehké zarudnutí v rovině a svědivé šupinky. Toto onemocnění je vázané na stres a také nadměrnou hygienu. I k léčbě této nemoci pomůže aktivní protizánětlivá kosmetika. V kosmetice podporují léčebný efekt látky s antiseptickými a antimykotickými účinky. Lékař může rozhodnout i o aplikaci kortikoidů.

Růžovka

Je třeba vysvětlit, že nejde o nemoc alkoholiků a někdy se tak projevuje vysoký tlak. Růžovka je spíš dispoziční, dědí se v rodinách. Některé zdroje uvádějí, že pochází od keltských předků. Způsobují ji změny ve stěně cév a kolagenních vláken v hloubce kůže. Reaguje na podněty tepelné a emocionální. Časem se cévky přestanou stahovat, jak by měly, kůže je vždy citlivá a intolerantní. Při zanedbání včasné péče se projevuje i „květákovým“ nosem.

Při léčbě se začíná kosmetikou, která zklidňuje. Využívá se i fytoterapie (účinky bylin), kdy se osvědčily výtažky z chryzantém, heřmánku a meduňky. Pozor, někdy se u bylinek může projevit intolerance. Z dalších využívaných látek ještě jmenujme ureu a glycerin. Doporučují se emoliencia - promazávání pleti neutrálními přípravky bez účinných látek. Vyléčení není možné, důležitá jsou hlavně režimová opatření (minimalizovat horké prostředí, vyhýbat se návštěvám páry, sauny, nestřídat například chladný a teplý vzduch v klimatizovaných interiérech).

Plíseň na nehtech

V začátku ji lze léčit antimykotiky - protiplísňovými přípravky, z nichž mnohé jsou volně prodejné v lékárnách. Pokud je zasažený celý nehet, pak už je vhodnější celková léčba. Nutná jsou rovněž režimová opatření. U plísně na nehtech je to stejné jako u bradavic, někdo na ně má kůži vnímavější. Je to dané obranyschopností kůže vůči vlivům bakteriálním, virovým a plísňovým z vnějšího prostředí a složením vlastní mikroflóry.

Dermatitidy

Tato postižení kůže patří k civilizačním problémům a často jsou také spojená se stresem. Na vině mnohdy může být pobyt v suchém prostředí, přemrštěná nebo naopak nedostatečná hygiena. Ekzémy se u dětí mohou projevit již do jednoho roku života, většinou se jedná o potomky rodičů, kteří mají astma či alergii nebo také ekzém. Péče o kůži dětských pacientů musí probíhat pod dohledem lékaře, který poradí, jak ji promazávat a ošetřovat po koupeli. Dobrý efekt přináší střídání přípravků, ať už jde o pupalkový olej, koupele s mandlovým a olivovým olejem či vitaminem E, na krátkou dobu lze doporučit i kortikoidy. K tomu je třeba přizpůsobit i ostatní - podávat nedráždivou stravu, při praní využívat neagresivní prostředky a prádlo dobře vymáchat. Dospělý atopik potřebuje pravidelnou péči a hlavně klid. Nejvíce mu svědčí delší dovolená u moře s pobytem ve slané vodě. Ovšem nástup do práce nebo zkouškové období situaci zase zhoršují. Při koupání malých dětí se doporučuje následující režim při koupelích: první den pouze voda, druhý den koupel v oleji, třetí den přidat do koupele výluh z ovesných vloček.

Lupy a vlasová pokožka

Dnes už je známo, že rozlišujeme lupy suché, které jsou drobné a sypou se, většinou u atopického ekzému; jsou spojené se sušší kůží. Druhým typem jsou mastné lupy, které se projevují jako větší plošky kůže, přilepené na vlasech. Obdobné problémy způsobuje seboroická dermatitida, která se projevuje nánosy šupinek kůže se zarudnutím.

„Na suché lupy zvolte šampony pro citlivou pokožku. Můžete ji také občas promastit balzámem nebo olejem na vlasy. Kromě toho sledujte, jak vlasy reagují na frekvenci mytí. U mastných lupů se v šamponech používají pyrithion zinku, bílý dehet a kyselina salicylová.

U seboroické dermatitidy je tato péče rovněž vhodná, ale ještě v kombinaci s kortikoidy. O jaký typ lupů se jedná, se můžete poradit s kadeřníkem nebo s lékařem. „Nedoporučuji drsně drbat vlasovou pokožku peelingem, vhodnější je využít chemické odlučování s pomocí kyseliny salicylové v šamponech z lékárny,“ doplňuje MUDr. Kykalová.

Pro lepší stav nehtů

Na nehtech lze objevit i příznaky nemocí, jako je problém s krvetvorbou, nebo chorob srdce.

Na podporu zdraví nehtů lze používat potravinové doplňky selen, zinek, vápník, samozřejmě olejíčky s vitaminy a dýňová semínka. Pokud je na nehtech plíseň, nedoporučuje se lakování.

Odborná spolupráce: MUDr. Karolína Kykalová, Esthesia

Autor: Zdena Brychtová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.