Používáte domácí krémy na opalování? Pozor na příliš nízké ochranné faktory! | Moje zdraví

Používáte domácí krémy na opalování? Pozor na příliš nízké ochranné faktory!

Používáte domácí krémy na opalování? Pozor na příliš nízké ochranné faktory!
Vyrábíte si doma svůj opalovací krém? A má dostatečné SPF? • Autor: iStock
10. července 2017 • 06:00

Veškerá domácí kosmetika je čím populárnější. V některých případech je skutečně výhodné ji používat. Zvlášť když máte problematickou a citlivou pokožku. Co ale krémy na opalování? Můžeme si doma vyrobit dostatečně kvalitní? 

Už máte také svůj recept na přírodní krém na opalování, který si před dovolenou připravíte? A pro jistotu ho raději uděláte víc, když už máte suroviny, a schováte na horší časy? No, jen do toho. Nicméně pokud chcete používat tyto domácí kosmetické přípravky, musíte bedlivě ctít zásady, jinak totiž nebudou mít žádné ochranné faktory a před UV zářením vás neochrání. 

Na internetu najdete celou řadu návodů osvědčených či méně osvědčených, většina má ale základ v některým z olejů, ať už je to kokosový, olejový, sezamový, nebo některý rostlinný tuk, jako je bambucké nebo kokosové máslo.

Zdravé ano, dostatečné nikoli

Výhodou je, že samy oleje už mají ochranný faktor. „Jenže ten je velmi nízký, pohybuje se kolem tří až šesti SPF, což dnes podle Evropské agentury Colipa není považováno za dostatečně ochranný faktor,“ varuje dermatoložka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Takto nízký ochranný faktor se nehodí ani do města. Podle dermatoložky je navíc potřeba vědět, že pokud smícháte stejné množství látek, například s faktorem 3, 5, 7, tak nevznikne krém s faktorem 15, ale pouze něco mezi tři až pět SPF.

Jak zvýšit SPF?

Pro zvýšení ochranného faktoru je možné přidat do směsi oxid zinečnatý, který se běžně prodává
v lékárně. Je to bílý pigment, který je ale nerozpustný ve vodě, proto když jej přidáte do oleje, velmi těžko se pak roztírá. Vznikne pak v podstatě tekutý pudr, který na pokožce nechá bílý film.

„Je to pravda a souvisí s tím vlastně jeho ochranný efekt. Jeho přidáním totiž vyrábíme tzv. fyzikální ochranný faktor, který vytvoří přirozenou překážku proti průniku UV záření,“ potvrzuje dermatoložka. Je to tedy něco za něco. Sice zvýšíte SPF, ale krém vám půjde velmi těžko rozetřít.

Pozor na životnost

Dalším úskalím používání domácích opalovacích krémů je jejich aplikace. I normální krém musíte pravidelně alespoň po dvou hodinách natřít znovu, v případě domácích výrobků byste měli být ještě pečlivější. Navíc nebývají vůbec voděodolné, proto po každém vykoupání nebo otření ručníkem je nutné krém aplikovat znovu. Jejich životnost je také pochopitelně kvůli chybějícím konzervantům mnohem kratší. Monika Arenbergerová doporučuje připravovat je podle potřeby, nikoli do zásoby.

Mají i své výhody

Jestliže ale člověk vezme v potaz veškerá rizika s tím spojená a pokusí se jim vyhnout, můžou mu přírodní krémy na opalování přinést i výhody. Zvláště pro ty, kteří mají problematickou pleť, je dobré sledovat, co si mažou na pokožku. „Přidání například vitaminu E nebo C může chránit před volnými radikály a vznikem kožních nádorů,“ říká Monika Arenbergerová.

Mátový olej může zase chránit pokožku před dotěrným hmyzem, kokosový olej dodá prostředku příjemnou vůni.

Článek vyšel na webu www.zeny.cz.

Autor: red
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.