10 věcí, které byste měli vědět o penisu | Moje zdraví

10 věcí, které byste měli vědět o penisu

 • 10 věcí, které byste měli vědět o penisu
  Autor: iStock.com
  2. prosince 2022 • 05:00

  Vagina je velmi složitý pohlavní orgán skrývající mnohá tajemství. O penisu se oproti tomu mluví spíše v souvislosti s jeho velikostí. Jsou ale věci, které o něm určitě nevíte.

  Redakce časopisu a webu Moje zdraví se spojily, aby společně podpořily projekt Chraň se na podporu prevence některých závažných onemocnění, která v době koronavirové pandemie zapomínáme hlídat. Projekt vznikl ve spolupráci s iniciativou Loono (www.loono.cz). Ta sdružuje tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kterým záleží na tom, aby se lidé více zajímali o prevenci. V listopadu vám přinášíme články o mužských pohlavních orgánech.

  Video se připravuje ...
  Sexuolog: „Bolí mě hlava“ říkají i muži s poruchou erekce. Stydí se!VIDEO 

 • Ztopořené penisy měří obvykle mezi 13 a 15 centimetry

  Autor: iStock.com

  Muži občas skutečně přehánějí. Faktem ale je, je penis během erekce měří skutečně v průměru pouze kolem 14 centimetrů. Alespoň to tvrdí British Journal of Urology. Takže, až se podíváte na toho „svého“, nemusíte mít depresi, že zrovna neměří 20 centimetrů. Neztopořený penis totiž průměrně měří kolem 10 centimetrů. Dalším mýtem je i to, že velikost penisu prý odpovídá i naší tělesné konstituci, není to ale pravda. I malý člověk může mít velký pohlavní orgán.

 • Mužský orgasmus je velmi krátký

  Autor: iStock.com

  Pokud čte tento článek žena, možná se bude divit, že průměrný mužský orgasmus trvá pouze šest sekund. Naopak ten ženský trvá průměrně dvacet vteřin. V tomhle má tedy křehké pohlaví převahu. Nezbývá nic jiného než sklopit uši a tiše závidět.

 • Erekce během spánku?

  Autor: iStock.com

  Je to skutečně tak, během spánku má muž až šest erekcí. Je to zřejmě dáno vyšší hladinou testosteronu během spánku. Pro zdraví to má ale pozitivní vliv. Je totiž jasné, že všechno funguje tak, jak má.

 • Na erekci může mít vliv i kouření cigaret

  Autor: iStock.com

  Že cigarety náš zdravý organismus nijak nepodporují, není žádná novinka. Kromě jiného má kouření vliv i na krevní cévy, což může ovlivnit kvalitu erekce. Pokud muž s kouřením skončí, obvykle se správná funkce erekce vrátí.

 • Penis je podobný ženskému pohlavnímu orgánu

  Autor: iStock.com

  Možná se budete divit, ale v počátečních fázích embryonálního vývoje se klitoris vyvíjí ze stejné tkáně jako penis. Když se v mužském embryu uvolní testosteron, roste tkáň a vytváří se penis. Při absenci testosteronu tkáň nijak neroste a postupně ze z ní stane klitoris.

 • Penis bez a s obřízkou má jen velmi málo rozdílů

  Autor: iStock.com

  Obřezaným penisem se myslí takový, který už nemá předkožku. V souvislosti s náboženskými zvyky se odstraňuje i dost nehygienickým způsobem. Naopak v židovské kultuře vše probíhá čistým chirurgickým zákrokem během několika dní po narození dítěte. Obřízka prý ale není úplně od věci, díky chybějící předkožce se totiž u dětí neobjevuje tolik virových infekcí. Je to ale samozřejmě věc názoru.

 • Zlomený penis neskutečně bolí

  Autor: iStock.com

  Mužský pohlavní orgán sice neobsahuje kosti, ale jeho zlomenina je velmi bolestivá. Krví naplněná tkáň ztopořeného penisu se může skutečně nalomit – zejména při horlivém milování. Pokud takovéto poškození okamžitě neřešíte, můžete mít následně trvalé následky.

 • Dvě klíčové věci pro erekci

  Autor: iStock.com

  Pro kvalitní erekci potřebují muži dvě věci: zdravé krevní cévy, které do penisu přenášejí krev, a zdravé nervy, které cévám signalizují, aby začaly krev čerpat. Vliv na kvalitu erekce také mohou mít například některé srdeční onemocnění, cukrovka či vysoký krevní tlak.

 • Ranní erekce

  Autor: iStock.com

  Asi už víte, že ranní erekce nemá nic společného se vzrušením. Způsobuje ji totiž zvýšená hladina testosteronu, která dosahuje vrcholu právě v ranních hodinách. Další vysvětlení je ještě prozaičtější – tělo si jen prověřuje, zda mu všechno správně funguje.

 • Pozor, alergie na sperma skutečně existuje

  Autor: iStock.com

  Možná se budete divit, ale alergičtí můžete být i na bílkoviny obsažené ve spermatu. U ženy se následně projevuje svěděním a zarudnutím vaginy přibližně deset až třicet minut po nechráněném sexu. Bohužel tento typ alergie bývá často špatně diagnostikován jako kvasinková infekce.

  LOONO – PODPORUJEME PREVENCI

  MUDr. Martina Čermáková, garant odborného obsahu Loono, je součástí týmu neziskové organizace Loono už pátým rokem a má na starosti odborný obsah. Již dva roky se stará o pacienty ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové – aktuálně na Oddělení urgentní medicíny.

  Celý článek o mužských pohlavních orgánech si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví, které koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/mojezdravi  nebo přes predplatne.cnc@cpost.cz.

Autor: Daniel Mareš
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.