Jak se šíří tuberkulóza? Víme, jak se spolehlivě vyhnout souchotinám! | Moje zdraví

Jak se šíří tuberkulóza? Víme, jak se spolehlivě vyhnout souchotinám!

8. května 2023 • 06:00

Tuberkulóza patří ve světě k častým respiračním nemocem a každý rok jí podlehne více než milion lidí. Česká republika ale patří mezi země, kde je výskyt tuberkulózy na ústupu. Nicméně v posledním roce počet lidí s touto nemocí mírně stoupl. Podle odborníků však není důvod k sebemenší panice. Víte, jak se tuberkulóza projevuje a jak se přenáší?

Tuberkulóza v ČR

Už od 60. let 20. století počet případů tuberkulózy více méně souvisle klesá. V roce 2022 ale případů mírně přibylo. Podle odborníků je situace stále velmi příznivá, a Česko se tak řadí mezi země, kde se s touto diagnózou lékaři setkávají opravdu jen výjimečně.

Video se připravuje ...
Pět nejděsivějších epidemií v moderních dějinách lidstvaVIDEO 

V roce 2022 lékaři registrovali 374 případů tuberkulózy, což je více než v letech 2021 (351 případů) a 2020 (368 případů). Zároveň je to ale méně než „před covidem“. Nepotvrdil se ani předpoklad, že se onemocnění masivně rozšíří po příchodu ukrajinských uprchlíků.

Jaké existují typy tuberkulózy?

Tuberkulózu způsobuje bakterie Mycobacterium tuberculosis, kterou známe také pod označením Kochův bacil. Nejčastěji napadá plíce. Existuje však také mimoplicní tuberkulóza, ta může výjimečně napadnout mízní uzliny, kosti a klouby, trávicí soustavu či kůži.

Příznaky plicní tuberkulózy:

  • dlouhodobý kašel a bolest na hrudi
  • vykašlávání hlenu a později i krve
  • horečka a únava
  • zimnice
  • noční pocení
  • nechutenství a hubnutí.

Jak probíhá přenos tuberkulózy?

Tuberkulóza označovaná jako TBC nebo souchotiny se dělí primárně na dvě formy – latentní a aktivní neboli otevřenou.

Během latentní fáze nejsou bakterie aktivní a nakažený člověk nepředstavuje pro své okolí žádné nebezpečí. Přestože pacient nemá žádné symptomy a není infekční, musí se léčit, nemoc totiž může postoupit do aktivní fáze. V takovém případě už nemocný může onemocnění šířit dál.

Nákaza tuberkulózou naštěstí není zcela jednoduchá. Přestože se jedná o respirační onemocnění, které se šíří kapénkami (kýcháním, mluvením, kašlem), k přenosu dojde až po několikahodinovém kontaktu s nakaženým.

Očkování a léčba TBC

Léčba souchotin je velmi dlouhá. Obvykle netrvá méně než 6 měsíců a protáhnout se může až na dva roky. Zpravidla se léčí kombinací několika antibiotik.

Od povinného očkování dětí se v České republice v roce 2010 upustilo. V současnosti se očkují jen děti, které spadají do rizikových skupin:

  • dítě, které žije v jedné domácnosti s někým, kdo má aktivní formu tuberkulózy
  • dítě, které déle než 3 měsíce pobývalo ve státě s vysokým výskytem tuberkulózy – či v takové zemi pobýval další člen domácnosti
  • dítě, které se dostalo do kontaktu s osobou s aktivní tuberkulózou.

Jak se nákaze TBC vyhnout?

Základním pravidlem je dodržování hygieny. Jelikož se v našich podmínkách tuberkulóza šíří převážně mezi lidmi bez domova a narkomany, je lepší se těmto komunitám vyhýbat. Pokud už přicházíte do kontaktu s někým, kdo by mohl mít aktivní formu TBC, používejte adekvátní ochranné pomůcky (respirátor, rukavice).

Autor: Iveta Mazáčová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.