Lze poznat rakovinu slinivky z krve? Nová metoda to umožní! | Moje zdraví

Senzace! Český vědec odhaluje revoluční objev: Rakovina slinivky břišní přelomově zachycená v začátku

30. května 2023 • 10:40

Jde o 10. nejčastější typ karcinomu. Přesto neexistuje žádný neinvazivní způsob, jak rakovinu slinivky břišní diagnostikovat včas. Až 87% všech postižených tomuto onemocnění podlehne. 

 

Problematika onemocnění rakovinou slinivky břišní spočívá především v jejím bezpříznakovém období. Z tohoto důvodu je včasná detekce často složitá, ne li nemožná. 

Video se připravuje ...
Desatero snížení rizika vzniku rakovinyVIDEO 

V okamžiku jejího odhalení je pro většinu pacientů již pozdě. Jen v minulém roce bylo v České republice diagnostikováno 2400 nových případů, z nichž 2100 přišlo o život. To je až 87% z celkového počtu. 

Základem úspěšného vyléčení karcinomu slinivky břišní je její včasná detekce. Ta se dosud prováděla především kombinací EUS a MR/MRCP, případně za pomoci CT skenu.

V případě odhalení rakoviny slinivky břišní se jako léčba kombinovaly chirurgické odstranění nádoru spolu s chemoterapií či radioterapií. Nutno podotknout, že šance na přežití po dobu dalších 5 let činí u pacientů v pokročilém stádiu této nemoci pouhých 3,1%

I proto je nutná včasná diagnóza. S tou může pomoci první SPIN-OFF firma Univerzity Pardubice. Ta plánuje zavést nový způsob detekce karcinomu slinivky břišní, který umožní její včasné odhalení. 

Vědecký tým prof. Michala Holčapka přichází se screeningovou metodou, jak rakovinu slinivky břišní odhalit včas. Za pomoci analýzy lipidů a následně za pomoci vícerozměrné statistické analýzy z běžného vzorku krve. „Lipidomický test je neinvazivní a mohl by pomoci k zavedení screeningového programu. Ten by diagnostiku karcinomu slinivky břišní posunul směrem k včasnějšímu stadiu, kdy je větší šance úspěšné léčby a prodloužení života pacientů,“ říká analytický chemik prof. Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který je světově uznávaným expertem právě v oblasti lipidů.

Lipidomický test LDPC přináší možnost diagnostiky rakoviny slinivky z běžného vzorku krve pacienta. Je určen pro screening slinivky břišní a je založen na patentově chráněné metodice, která byla vyvinuta na Univerzitě Pardubice. Princip testu LIPIDICA umožňuje přesné stanovení více než 150 lipidů.

„Změny koncentrací sledovaných molekul lipidů v krvi mají podobný profil i pro ostatní typy nádorů. Plánujeme proto rozšíření metody a její uplatnění také u dalších typů rakoviny. To by mohlo v budoucnu znamenat, že lékaři využijí jeden testovací postup pro zjištění několika druhů rakoviny,“ dodal vědec Michal Holčapek.

Co jsou to lipidy?


Lipidy jsou součástí buněčných membrán, rozpouští vitamíny A, E, K, D a zajišťují jejich využitelnost pro tělo. Díle také tepelně a mechanicky chrání orgány a zajišťují zásobování organismu energií.

Zdroje: Lipidica, Univerzita Pardubice

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.