Tuberkulóza
Tuberkulóza (TBC) je zánětlivé onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium tuberculosis neboli Kochův bacil. K nákaze dochází přímým kontaktem nebo kapénkami od člověka s aktivní formou TBC (bakterie jsou ve slinách nebo slizničním sekretu a šíří se do okolí při kýchání, kašlání, mluvení případně z potřísněných rukou). K nákaze je potřeba ovšem s nemocným strávit delší dobu (uvádí se alespoň 4 hodiny). V současné době je na světě infikovaná třetina lidstva.
K onemocnění jsou náchylnější lidé se sníženou imunitou, s některými onemocněními (například diabetes) nebo s malou tělesnou hmotností.
Nejčastější formou onemocnění bývá tuberkulóza plic, která se projevuje plicním zánětem. Nemoc se může projevit i na jiné části těla (například ve střevech, na kůži, v kostech nebo v nervovém systému).
Ve vyspělých zemích se tuberkulóza vzhledem k očkování, antibiotikům a hygieně téměř nevyskytuje. V posledních letech se však opět vrací kvůli novým kmenům bakterií, které jsou rezistentní vůči používaným lékům. Zvýšený výskyt bývá u bezdomovců nebo narkomanů. V rozvojových zemích je velký problém a podle údajů Lékařů bez hranic je vedle malárie a HIV/AIDS jednou ze tří nejčastěji zabíjejících infekčních nemocí na světě.
Postihuje
Projevuje se
Plošné očkování bylo ukončeno. Nyní se očkují jen novorozenci, u kterých se předpokládá zvýšené riziko nákazy (viz očkování). Tuberkulóza patří k povinně hlášeným nemocem: Každý lékař má povinnost každý případ ohlásit a každý nakažený a nemocný musí být evidován.
Kde se vyskytuje tuberkulóza?
V Evropě: Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Litva, Lotyšsko, Moldávie, Rumunsko, Rusko a Ukrajina.
V Asii: všechny asijské státy kromě Bahrajnu, Íránu, Izraele, Japonska, Jordánska, Kataru, Kuvajtu, Libanonu, Malediv, Ománu, Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů, Sýrie a Turecka.
V Africe: všechny africké státy kromě Egypta, Komor, Libye, Mauricia, Seychel a Tuniska.
V Americe: Bolívie, Brazílie, Dominikánská republika, Ekvádor, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru a Salvador.
V Austrálii a Oceánii: Fidži, Kiribati, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru, Palau, Papua-Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Vanuatu.
(Zdroj: www.mzcr.cz)
Příznaky tuberkulózy
Pokud se osoba nakazí, nemoc může v první fázi (primární infekce) probíhat nenápadně nebo zcela bez příznaků. Imunitní systém může většinu zárodků zlikvidovat, bakterie ale může v těle zůstat v neaktivní podobě. K znovuobjevení nemoci může dojít ve chvíli, kdy má člověk oslabenou imunitu – například u starších lidí, u podvyživených, u bezdomovců nebo u lidí s nákazou HIV/AIDS.
Tuberkulóza se objevuje v 80 procentech případů v plicní formě. K jejím projevům patří únava, bolesti na hrudi, noční pocení a teplota. Po čase se přidává kašel, nejprve s hlenem, až v pozdějších stádiích nemoci s krví.
Mimoplicní onemocnění jsou v našich zemích vzácné (jedná se například o krční formu tuberkulózy – krtici nebo o tzv. Pottovu nemoc).
Inkubační doba
U primární formy 6–8 týdnů od nákazy.
Léčba tuberkulózy
Cílem léčby je zamezit vylučování mikrobů a tím i šíření infekce. Po dobu několika měsíců se podává kombinace účinných léků (antibiotik, antituberkulotik), které zdravotní stav výrazně zlepšují. Délka terapie závisí na rozsahu onemocnění, což bývá v rozmezí 6–9 měsíců.
Pokud nemocný léčbu nedodržuje nebo přeruší, riskuje návrat onemocnění a také rozvoj lékové rezistence, tedy to, že léky nebudou „zabírat“.
Chirurgická léčba se provádí zcela výjimečně v případě plicní tuberkulózy u neustupujících jednostranných forem nebo u rezistentních forem. Někdy se tak řeší mimoplicní formy, zvláště kostí.
Léky
Používají se antibiotika a antituberkulotika.
Bylinky
Jako podpůrný prostředek při léčbě pomáhají přípravky a čaje z lékořice, přesličky rolní, lichořeřišnice a zázvoru.
Homeopatika
Pouze jako doplněk léčby nebo po léčbě, vždy se poraďte s lékařem. Používají se Arnika, Okoubaka Aubrevillei, Aconitum, Rhus toxidendron.
Inkubační doba
6 - 8 týdnůOčkování
anoDélka léčby
6 až 9 měsícůZáleží na míře zasažení oraganismuDomácí léčba a babské rady
Tělu oslabenému tuberkulózou lze pomoci podáváním přírodních antibiotik, jako jsou cibule, křen nebo česnek. Organismus také dezinfikují borůvky, brusinky, zázvor a med. Dále se doporučuje lichořeřišnice větší.
Nemocný musí dodržovat nařízenou léčbu a hygienu. Neměl by kašlat bez zakrytých úst, má používat vlastní jídelní a toaletní potřeby.
Vyšetření
Lékař provede rentgen hrudníku, kožní testy a analýzu slin. Velmi důležitý je tuberkulinový test. Tuberkulin je protein používající se k rozpoznání TBC.
Očkování
Základní metodou prevence je očkování proti tuberkulóze. TBC byla ve vyspělých zemích díky očkování, hygieně a účinným antibiotikům potlačena na minimum. Proto bylo i u nás celoplošné očkování proti tuberkulóze, které probíhalo 4.–5. den života, zrušeno. Provádí se pouze u dětí z rizikových skupin, do kterých patří:
- dítě, u něhož měl nebo má aktivní tuberkulózu jeden nebo oba z rodičů dítěte, sourozenec, případně další člen domácnosti, v níž dítě žije
- dítě, které souvisle déle než 3 měsíce pobývá nebo pobývalo ve státě s vyšším výskytem tuberkulózy (aktualizovaný seznam zemí zveřejňuje každoročně Ministerstvo zdravotnictví) a pokud v takové zemi pobýval rodič, sourozenec případně člen domácnosti, v níž dítě žije
- dítě, které bylo v kontaktu s nemocným tuberkulózou
Závažnost onemocnění
Možné komplikace
V rozvojových zemích se na tuberkulózu běžně umírá. U nás je v případě neléčení velké nebezpečí napadení mozkových blan, ledvin nebo kostí.
Trvalé následky
Při napadení mozku můžou být slepota, ochrnutí.
Prevence
Povinné očkování novorozenců bylo v České republice zrušeno, očkují se jen děti z rizikových skupin (viz výše). K základní prevenci tedy patří zdravý životní styl a posilování imunity a dodržování hygieny.
K dalším formám prevence také patří izolace nakažených lidí a zabránění dalšímu šíření nemoci pomocí cíleného vyšetřování rizikových skupin: Jde především o lidi z okolí nemocného člověka (jeho rodina, přátelé a spolupracovníci), o rizikové skupiny, jako jsou například bezdomovci a narkomani.
Kdy jít k lékaři
Při déletrvající horečce, dušnosti, bolesti na hrudi, vykašlávání krve.