RS virus | Co je to RSV a komu pomůže vakcína? | Moje zdraví

Očkování proti zákeřnému RS viru: Do roka a dne je tu!

Očkování proti zákeřnému RS viru: Do roka a dne je tu!
... • Autor: istock.com
9. února 2023 • 06:00

Epidemie viróz, která nás tuto zimu trápí, je ojedinělá tím, že mixuje různé patogeny dohromady. Výsledkem jsou virózy trvalejší, delší a agresivnější. I proto se chystá další očkovací vakcína, tentokrát proti poměrně závažnému RS viru. 

Očkování je jedním z nejúčinnějších typů prevence, kterou lze na dané onemocnění použít. Na chřipku i covid očkování je, na RS virus zatím nikoli. To by se ovšem již brzy mělo změnit. První očkovací vakcína na RS virus totiž již čeká na svou registraci

Video se připravuje ...
Zákeřný RS virus: Nebezpečný je především pro děti. Proč kvůli němu končí na JIP?VIDEO 

A má to své opodstatnění. RS virus totiž hlavně v prosinci minulého roku dramaticky schvátil řady školáků a dalších lidí, kteří trpěli vysokou teplotou, zvracením i malátností. A tak se očkování proti tomuto onemocnění jeví jako více než logické. 

Co je to RS virus

RS virus je poměrně běžný virus, kterým se obvykle nakazí většina dětí do dvou let věku. Virus postihuje především dýchací cesty, ve kterých způsobuje infekce. Ty pak mohou kulminovat až k akutnímu zánětu průdušnice či průdušek.

Mezi hlavní příznaky RS viru patří zvýšená teplota, rýma, kašel a celkové obtíže s dechem. Nejohroženější skupinou jsou kojenci a staří lidé. 

Vakcína na cestě

Ačkoli vakcínu proti RS virům zatím nemáme, první dávka již čeká na svou registraci. Prevence, jak se těmto virům účinně bránit, tak dlouho nebyla k dispozici. Nyní se však, jak se zdá, konečně blýská na lepší časy. „Určitě bychom ji potřebovali a určitě bychom ji chtěli. RS virus je velice častý patogen, jenž se snadno přenáší respirační cestou, a letošní sezona potvrdila, že spolu s chřipkou a covidem patří mezi nejvýznamnější respirační viry,“ řekl lékař Roman Chlíbek, předseda odborné vakcinologické společnosti, pro Vitalia.cz 

Vakcína je účinné východisko

Jelikož je RS virus respiračním onemocněním, které je nebezpečné zejména pro malé děti, je vakcína skutečně světlem na konci tunelu. U malých dětí totiž hrozí napadení drobných průdušinek, které se mohou při probíhajícím zánětu ucpat. Rizikem jsou pak nemalé dýchací potíže. Dítě tak může snadno skončit hospitalizované v nemocnici s poměrně vážnými komplikacemi. 

Dítě, u něhož je nutná hospitalizace, často končí na dýchacím přístroji a speciální léčbě. I proto je registrace účinného typu vakcíny řešením, které je v tomto směru více než vítané. „Očkování je proto jedno ze zásadních řešení a bylo by určitě užitečné,“ dodává lékař s tím, že budoucnost je především ve vytvoření tzv. kombinovaných vakcín, které pak ochrání pacienta rovnou před více druhy chorob. To se v době, kdy se patogeny jednotlivých viróz často mísí, jeví jako účinné řešení. 

Jak to nyní vypadá s covidem, aktuální případy a počet úmrtí:

 

Autor: Valentina Lebová, swp
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.