Správné vytápění pomáhá v boji proti plísním | Moje zdraví

Správné vytápění pomáhá v boji proti plísním

Správné vytápění pomáhá v boji proti plísním
Autor: Shutterstock
23. února 2023 • 00:00
Prezentace klienta • 

Snažíte se šetřit a snížit cenu za spotřebu elektřiny a dalších energií na minimum? Nezapomeňte přitom myslet také na své zdraví. Správně vytopená domácnost vám totiž pomůže v boji proti plísním pomoci. Jak topit, aby vám doma nebyla zima a nezačaly se u vás tvořit plísně? Máme pro vás několik zaručených rad.

Plíseň v domácnosti znamená zdravotní komplikace

Přítomnosti plísní v domácnosti si nelze nevšimnout. Objevují se v místech, kde je vysoká vlhkost a mohou s sebou přinést celou řadu zdravotních obtíží. Nejčastěji alergie a záněty dýchacích cest, přičemž těmi nejohroženějšími skupinami jsou malé děti a senioři.

Vytápění na konstantní teplotu je hospodárné

Cena elektřiny nemusí být strašákem, pokud s ní zacházíte šetrně. Vypnout topení a přestat celou domácnost kompletně vytápět v době vaší nepřítomnosti rozhodně není vhodným řešením. Proč? Mnohem úspornějším řešením je totiž neustálé vytápění na konstantní teplotu, která by se měla pohybovat v rozmezí od 18 do 22 °C. Kromě teploty je ale nutné hlídat si také vzdušnou vlhkost.

Rychlá výměna vzduchu v místnostech pro čerstvý vzduch a minimální tepelné ztráty

Aby se u vás doma plíseň nevyskytovala, vzdušná vlhkost by měla dosahovat maximálně 55 %. Vlhkost vzduchu zvyšuje vaření, sušení prádla i sprchování. Ke konstantně nastavenému termostatu tedy přidejte i pravidelné velké větrání. Otevřete několikrát denně okna dokořán a nechte je tak alespoň po dobu 5 minut. Tím dojde k rychlé výměně vzduchu a tepelné ztráty budou zanedbatelné.

Nedovolte, aby se u vás doma vyskytly plísně, protože jejich přítomnost znamená celou řadu respiračních onemocnění. Chraňte si své zdraví, vytápějte na konstantní teplotu a k větrání používejte výhradně větrání okny naplno, využití ventilaček není ani zdaleka tak účinné.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.