Bylinkové obklady: Jak je připravit, kdy pomáhají a jak léčí
Léčivý obklad. Pojem, se kterým se poslední dobou setkáváme spíše v historických románech než v běžném životě. I v současné době nám však takový obklad může pomoci s mnoha neduhy a bolístkami. Jak na to? To vám v dnešním článku ukáže naše bylinkářka Markéta Janďourková.
Co je obklad?
Pod pojem obklad zahrnujeme automaticky vše léčivé, co si přikládáme na tělo – ať už tvarohový "obklad" proti zánětu, hořčicový "obklad" při nachlazení a další. I zde však nalezneme rozdíly.
Zábal: Při zábalu je naše tělo minimálně z poloviny obalené několika vrstvami látky a účinných složek – sem patří například bahenní zábaly či octové zábaly proti horečce.
Komprese: Komprese je například zmíněný tvarohový obklad. Je to látka namočená v roztoku či potřená účinnou látkou/směsí a následně přiložená na bolestivé místo.
Kataplazma: Obklad obsahující kaši z podrcených bylin, případně obsahující léčivé jíly. Připravená směs se zabalí do tkaniny a přikládá na bolestivé místo.
Obklad: Klasickým obkladem se rozumí tkanina namočená v účinném roztoku a ovázaná okolo postiženého místa. Často bývá překrytá ještě druhou vrstvou – suchou tkaninou.
Jak nám obklad nebo zábal pomůže?
Při použití obkladu působí několik faktorů: obsah účinných látek, vůně, případné teplo či chlad a v neposlední řadě i kontakt a pocit, že o nás někdo pečuje – to je, ač by to mnozí nečekali, jeden z velmi důležitých faktorů.
Při použití obkladu přijímá naše tělo účinné látky přes pokožku. Jejich vstřebávání tak zesílí, pokud je obklad teplý. Použitím například tvarohu docílíme zase toho, že obklad z našeho těla vytáhne škodlivé látky. A v neposlední řadě přikládáním obkladu stimulujeme i nervové spoje, což nám při bolestech také uleví.
- Olejový obklad na průdušky
- Priessnitzův obklad
- Obklad na klouby
- Obklad na naraženiny a záněty
- Obklad na zánět dutin
Recepty
Obklad proti bolavým kloubům
Jednou z nejčastějších civilizačních obtíží jsou bolesti pohybového aparátu. Jsou způsobeny špatným držením těla, dlouhým sezením u počítače i například špatně zvolenou obuví (dámy s lodičkami na jehlových podpatcích si jistě vybaví nepříjemnou bolest nejen nohou, ale i zad po večeru stráveném v takové obuvi). Pomoci nám může obklad s… úplně obyčejnou kapustou.
Obklad s kapustou
Potřebujeme:
- čerstvé listy kapusty – neovadlé a nejlépe bio
- nůž
- podložku na krájení (ne dřevěnou, ta by do sebe nasákla příliš šťávy z listů)
- čistou skleněnou láhev
- bavlněnou látku (například dětskou plenu)
- obvaz
Postup:
Tři až šest (podle velikosti) obvodových listů kapusty důkladně omyjeme a osušíme. Vyřízneme silnější košťály. Listy rozložíme na podložku a skleněnou lahví je poválíme tak, abychom narušili jejich strukturu, a šťáva tak mohla vytékat. Podrcenými listy obložíme bolestivé místo a překryjeme bavlněnou látkou. Obklad upevníme obvazem. Obklad necháme hodinu působit, po odstranění pokožku omyjeme teplou vodou a ošetříme mandlovým či olivovým olejem. Užíváme jednou denně.
Obklad na naraženiny a záněty
Natáhli jste si při sportování sval? Uklouzla vám noha na schodech a ošklivě jste se potloukli? Vyzkoušejte tento obklad, který postižená místa zchladí a bolest zmírní.
Obklad s léčivým jílem
Potřebujeme:
- léčivý jíl (k zakoupení v prodejnách se zdravou výživou)
- papírové kuchyňské utěrky
- menší misku
- lžíci
- skleničku studené vody
- obvaz
Postup:
Dvě až čtyři lžíce léčivého jílu vložte do misky a za stálého míchání pomalu přilévejte studenou vodu, dokud nevznikne hustší kaše. Vzniklou kaši rozetřete na papírovou utěrku. Přiložte na postižené místo tak, že potřená strana směřuje směrem ven. Obklad upevněte obvazem. Nechte působit tak dlouho, dokud je vám obklad příjemný.
Obklad při zánětu dutin
Dutiny dovedou opravdu potrápit. Pokud trpíte na jejich záněty, je tento obklad právě pro vás. Dutiny zahřeje a prokrví, ty se tím uvolní a vám se uleví.
Obklad s lněnými semínky
Potřebujeme:
- 1 ½ šálku lněných semínek
- 6–8 sáčků na čaj z netkané textilie
- misku
- dva hrnky vroucí vody
- lžíci
- dvě ohřívací láhve
Postup:
Lněná semínka vložte do misky a zalijte vroucí vodou. Rychle míchejte, dokud nevznikne kaše. Kaší ihned naplňte sáčky na čaj (lze ale použít i kávové filtry. Udržujte sáčky teplé tím, že je vložíte mezi ohřívací lahve naplněné horkou vodou. Sáčky přiložte na problematická místa – při potížích s vedlejšími nosními dutinami přiložte na obě strany jeden sáček, při potížích s čelními dutinami dva sáčky vedle sebe přímo na čelo. Pozor, dbejte na to, aby sáčky nebyly příliš horké! Přidržujte sáčky na místě tak dlouho, dokud nezačnou pomalu chladnout. Pak je vyměňte za nové. To 3–4x zopakujte. Používejte každý den, dokud potíže neodezní.
Olejový obklad na průdušky
Suchý a dráždivý kašel dokáže potrápit. A to zejména v noci. Kromě klasické léčby můžeme k jeho zmírnění použít i zábal z teplého rostlinného oleje.
Potřebujeme:
- misku
- 2 dcl vlažného rostlinného nebo olivového oleje
- bavlněnou utěrku nebo plenu
- potravinářskou folii
- éterický olej
Postup:
V misce mírně ohřejeme přibližně dva decilitry olivového nebo rostlinného oleje. Přidat můžeme i pár kapek éterického oleje (eukalyptus, máta, tymián, mateřídouška). Důkladně do něj namočíme látkovou plenu a přiložíme na hrudník a necháme několik desítek minut působit. Obklad bychom měli přikládat maximálně hodinu.
Priessnitzův obklad
Priessnitzův zábal známe všichni. Zpravidla nám pomáhá s bolestí v krku. Provokuje činnost cév a tím dokáže mírnit příznaky zánětu a vede k rychlejšímu zotavení.
Potřebujeme:
- látkový kapesník
- potravinářskou folii
- látkový šátek
Postup:
V chladné (nikoli ledové) vodě namočíme látkový kapesník, který přiložíme na krk. Přes něj důkladně položíme potravinářskou folii a a poté zabalíme krk do suchého šátku nebo šály. Obklad nenecháváme na těle příliš dlouho, ideální doba je kolem 2 až 3 hodin.