Českem se šíří pátá dětská nemoc. Jak ji poznáte a jak škodí dospělým?
Pátá nemoc se projevuje vyrážkou ve tvaru motýla. Dítě je unavené, může si stěžovat na bolest hlavy či kloubů nebo může mít i rýmu. Nejčastěji se nakazí děti školního věku. Přenos se děje kapénkami ze vzduchu či blízkým kontaktem.
Co je pátá nemoc?
Pátá dětská nemoc neboli infekční erytém je onemocnění způsobené parvovirem B19. Projevuje se vyrážkou a teplotou.
Jaké příznaky má pátá nemoc?
Vše začíná nejčastěji na tvářích, a to výrazně červenou vyrážkou. Kolem pusy je kůže bledá bez vyrážky. Postupně se objevuje svědivá vyrážka na končetinách, která vypadá trochu jako síť s oky. Onemocnění probíhá často bez teplot nebo je teplota jen lehce zvýšená. Dítě je unavené, může si stěžovat na bolest hlavy či kloubů nebo může mít i rýmu.
Jak vypadá vyrážka u páté nemoci?
Vyrážka u páté nemoci často vypadá, jako by dítě dostalo pohlavek. Případně se označuje jako "příznak zfackované tváře".
Velký přehled nemocí s vyrážkou u dětí: Jak poznat neštovice, ekzémy nebo smrtelnou meningitidu?
Jak dlouho trvá pátá nemoc?
Vyrážka přetrvává jeden až tři týdny. Během vyrážky již dítě není prakticky nakažlivé. O tom, kdy půjde do kolektivu, rozhoduje to, jak se cítí.
Pátá nemoc u dospělých
Většina dospělých se již s tímto virem během života setkala, a má tak protilátky, není ale výjimečné, že i oni onemocní a průběh pak bývá velice nepříjemný. Potíže jsou podobné jako u dětí, ale intenzivnější.
Další informace o páté nemoci si přečtěte zde:
Pátá nemoc: Jak vypadají příznaky a vyrážka a je nemoc nakažlivá?