Pobavte se na apríla: 10 nejbizarnějších lékařských případů | Moje zdraví

Pobavte se na apríla: 10 nejbizarnějších lékařských případů

1. dubna 2021 • 06:00

Lékaři po celém světě se každoročně setkávají s případy, nad kterými zůstává hlava stát. Příroda si zkrátka  někdy dokáže pohrát s lidským tělem tak, že jsou na ni i všechny léky a operace krátké. Podívejte se na ty nejbizarnější medicínské případy.

Muž měl celý rok v jícnu lžíci

Lžíce cukru prý pomáhá spolknout léky, jistý Číňan si to ale zřejmě vzal k srdci doslova a snědl ji celou. Lžíce se zasekla v jeho jícnu, on ale přišel k doktorovi zcela nepochopitelně téměř až rok poté, když začal trpět bolestmi na hrudi a potížemi s dechem. Lékaři lžíci odstranili po dvouhodinové operaci, muž se poté zcela uzdravil.

Ruska se chlubila červem na selfíčkách

Velmi bizarní případ se odehrál v Rusku. Mladá žena si fotila selfíčka, na kterých zaznamenávala pohybující se hrudku, která se objevila pod jejím levým okem, pak se přesunula nad oko a poté nad horní ret. Ruska měla ve tváři parazitického červa zvaného Dirofilaria repens, který běžně infikuje psy, kočky, lišky a jiné divoké savce. Šíří se komářím štípnutím a případy lidské nákazy byly hlášeny v několika částech Evropy a Asie, ale i v Africe. Žena se uzdravila poté, co jí byl červ chirurgicky odstraněn.

Kontaktní čočka se našla po 28 letech. V očním víčku

Když žena ve Velké Británii ztratila při badmintonu kontaktní čočky, nijak ji to nezneklidnilo. Téměř o 30 let později lékaři jednu z nich našli. Dvaačtyřicetiletá žena přišla k lékaři poté, když jí jedno víčko oteklo a začalo klesat. Testy odhalily cystu, která jí byla odstraněna, uvnitř se ale nacházela ztracená kontaktní čočka. Na vině byl badmintonový míček, kterým žena dostala zásah do obličeje a ten čočku doslova „zarazil“ do oka.

Mladý muž doslova vykašlal své průdušky

Jistý šestatřicetiletý pacient v americkém státě Kalifornie šokoval lékaře, když vykašlal obrovskou sraženinu, která mu ucpávala plíce. Jak k tomu došlo? Muž byl léčen s vážným onemocněním srdce, které vyžadovalo, aby bral léky na ředění krve, které ovšem zároveň zvýšily riziko krvácení. Během extrémního záchvatu kašle pak vykašlal krevní odlitek svých průdušek, který připomínal větvičku stromu. Mužův stav byl natolik vážný, že o týden později zemřel.

Odvážná léčba česnekem skončila popáleninami

Když jistá Britka zjistila, že má na nehtech plísňovou infekci, rozhodla se ji léčit česnekem. Syrové plátky pokládala na nehet na 4 hodiny denně po dobu jednoho měsíce. Česnek jí ale místo úlevy způsobil popáleniny, protože obsahuje sloučeninu síry, která dráždí pokožku a způsobuje alergické reakce nebo dokonce popáleniny.

Tasemnice v páteři se projevila elektrickými šoky

Francouzka navštívila lékaře poté, co ji začal trápit pocit „elektrických šoků“ v nohách. Ukázalo se, že je způsobují larvy tasemnic číhající na vylíhnutí v její páteři. Další testy odhalily, že léze byla způsobena infekcí Echinococcus granulosos, tedy tasemnicí, která se vyskytuje u psů a některých hospodářských zvířat včetně ovcí, skotu, koz a prasat. Tasemnice může způsobit onemocnění zvané cystická echinokokóza, při které léze pomalu rostou v lidském těle. Jde o velmi vzácnou chorobu a dodnes není jasné, jak se Francouzka nakazila. Díky lékům proti parazitům se ale úplně uzdravila.

Chlapec přežil propíchnutí hlavy špízem

Desetiletý Američan Xavier Cunningham ze státu Missouri měl štěstí v neštěstí, když mu špíz propíchl obličej. Chlapec si hrál na stromě, když ho napadla vosa, on ztratil rovnováhu a spadl přímo na špíz, který předtím s kamarády zapíchl na zahradě do země. Tenký kov mu propíchl obličej nad nosem a vyšel ven zadní stranou krku. Minul tak všechny důležité části hlavy včetně mozku, mozkového kmene a velkých nervů. Pravděpodobnost takové „trefy“ přitom byla zhruba 1:1 000 000. Lékaři špíz vyoperovali a chlapec se zotavil bez následků. 

Pojídání chilli papriček způsobilo ukrutné bolesti

Čtyřiatřicetiletý muž se přihlásil do soutěže v pojídání chilli papriček, po které se mu v krku a zádech rozvinuly intenzivní bolesti. Ty pak přešly v nesnesitelné bolesti hlavy, které většinou přicházely náhle a během minuty muže téměř ochromily agónií. Lékaři mu diagnostikovali Syndrom reverzibilní mozkové vazokonstrikce (RCVS), při kterém se dočasně stahují mozkové tepny. Je to první případ, kdy byl tento syndrom spojen s konzumací chilli papriček. Muž se uzdravil bez jakékoli specifické léčby.

Pochoutka z veverky způsobila smrtelnou nemoc

Jistý jednašedesátiletý pacient v New Yorku onemocněl vzácnou chorobou poté, co snědl mozek veverky. Do nemocnice byl převezen, když začal ztrácet kontakt s realitou. Jeho rodina uvedla, že muž rád loví a snědl veverčí mozek. Kvůli tomu se u něj rozvinula Creutzfeldt-Jakobova choroba, což je smrtelný stav mozku. V 80. a 90. letech se objevilo několik případů této nemoci v souvislosti s kontaminovaným hovězím masem.

Žena si omylem slepila oči

Jistá mladá žena si omylem slepila oči vteřinovým lepidlem. Do očí si místo antibiotik k léčbě infekce nakapala superlepidlo. A aby toho nebylo málo, na cestě na pohotovost nedopatřením vdechla pepřový sprej místo inhalátoru, který chtěla původně použít. Naštěstí všechno dobře dopadlo: Lékař použil k otevření očí speciální lubrikant a ke zklidnění a otevření dýchacích cest podal zoufalé pacientce lék.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.