PMS a bolestivá menstruace? Tohle na ně doopravdy zabere
Období menstruace je pro každou ženu náročné, ale intenzita bolestí či psychické nerovnováhy se u každé z nich liší. Některé pociťují pouze slabou bolest, u jiných se mohou objevit i silnější příznaky, kterými jsou tlaky a křeče v podbřišku, bolest v bederní krajině, nevolnost, zvracení, průjem a nadýmání. Jak si s nimi poradit?
Rady babiček vždy nabádaly k přijmutí faktu, že menstruaci si musíme protrpět. Dnes už ale víme, že toto tvrzení není pravdivé, a vyvrací ho i odborníci.
Menstruaci často doprovází menstruační bolesti, které mohou mnoha ženám komplikovat plnění běžných denních aktivit. Nejčastěji jimi trpí mladé dívky a ženy. „Na menstruační bolest se velmi často doporučují nesteroidní antiflogistika – z volně prodejných se jedná o ibuprofen či diklofenak, která tlumí zvýšenou tvorbu prostaglandinů a mají schopnost snižovat napětí děložní svaloviny,“ radí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.
Další informace o menstruačních bolestech najdete zde.
Teplé, nebo studené obklady?
Podle ní má příznivý vliv i teplo. „Pomůže tedy, když si nahřejete gelový polštářek či termofor a přiložíte jej na záda či podbřišek. Uvolňující efekt má také teplá sprcha.“ Některé ženy mají ovšem opačnou zkušenost, protože teplo podporuje prokrvení, a tím i samotné krvácení a bolest. Ty pak raději volí na bolavý podbřišek chladivé obklady.
Vyzkoušet ale můžete hořčík, který působí proti křečím, přispívá k normální psychické a svalové činnosti, zmírňuje únavu a vyčerpání. Pro menstruační a předmenstruační komfort přispívá velmi dobře i pravidelné pití bylinných čajů s obsahem kontryhelu, drmku a řebříčku.
Kromě řešení bolestí je dobré snažit se jim předcházet. V tom pomáhá například pravidelné cvičení zaměřené na posílení stěn pánevního dna. Z důvodu objasnění příčiny bolestivé menstruace a vyloučení závažných onemocnění je na místě návštěva gynekologa a konzultace konkrétních potíží, které může řešit i správně zvolená hormonální antikoncepce.
Když bolí hlava
S menstruací bývá často spojována tenzní bolest hlavy nebo migréna. Je však důležité tyto dva typy bolesti hlavy rozeznat. Každá z nich totiž vyžaduje jiný přístup i způsob léčby. „V případě migrény se většinou jedná o intenzivní pulzující bolest na jedné straně hlavy – především v oblasti čela a okolí očí. Migrénu někdy doprovází nesnášenlivost na světlo a hluk, případně i zvracení,“ vysvětluje Ivana Lánová. „Tenzní bolest hlavy je obvykle vyvolána stresem, dlouhotrvající prací u počítače, únavou, změnami počasí či dehydratací. Bolest je tupá, oboustranná, někdy doprovázená napětím krčních svalů,“ doplňuje Lánová.
Jak se zbavit migrény přírodní cestou? Více čtěte zde.
Při boji proti oběma těmto bolestem je na místě dodržovat zásady zdravého životního stylu, mezi které patří správná životospráva, pohybová aktivita na čerstvém vzduchu a vyvážení pracovního a volného času. „Určitě není třeba trpět bolestí. V lékárně jsou k dispozici volně prodejné léky proti bolesti, s jejichž výběrem vám pomůže lékárník,“ doporučuje Ivana Lánová. I při bolestech hlavy a migrénách je vhodné podávat hořčík, který dokáže snížit četnost migrén, ale také prodloužit a zvýšit účinek léků proti bolesti.
Strašák jménem PMS
Pro řadu žen je období před menstruací větší zátěží než menstruace samotná. Zhruba 1–2 týdny před začátkem krvácení mnoho žen prožívá tzv. premenstruační syndrom, který se projevuje bolestmi břicha, napětím v prsou, bolestmi hlavy, změnami nálad, zhoršením kvality pleti a poruchami trávení. „Léčba premenstruačního syndromu je obdobná jako u menstruačních bolestí, od potlačování konkrétních příznaků po řadu preventivních opatření. Projevy PMS pomáhá zmírňovat vyvážená strava zaměřená na dostatek ovoce, zeleniny a tekutin. Z vitaminů doporučuji B6 a E a z minerálů železo, zinek, hořčík a vápník. V tomto období také doporučuji omezit množství cukru, soli, alkoholu i kofeinu,“ radí Ivana Lánová a dodává: „Také premenstruační syndrom je důležité zkonzultovat s lékařem, který vyloučí závažnější problém.“
Pomocníci šetrní k přírodě
Komfortní prožití menstruace vyžaduje používání jednorázových hygienických potřeb, které představují masivní ekologickou zátěž. Žena během života spotřebuje přibližně 11 000 jednorázových vložek a/nebo tamponů. Tento problém se snaží řešit alternativy, kterými jsou například menstruační kalíšky či menstruační kalhotky. Jedná se o produkty, které jsou nejen vyrobeny z šetrných materiálů, ale také mají delší životnost a nevyžadují tak masivní spotřebu. Navíc vám mohou přinést větší komfort než běžně dostupné hygienické potřeby.