Kouření marihuany může zhoršovat kvalitu spermií, potvrzuje studie | Moje zdraví

Kouření marihuany může zhoršovat kvalitu spermií, potvrzuje studie

Kouření marihuany může zhoršovat kvalitu spermií, potvrzuje studie
Autor: istock.com
16. října 2023 • 14:00

Teorií, ale i studií o tom, zda je horší než alkohol, bylo zveřejněno několik, zatím se ale neřešilo, zda může mít vliv na mužskou plodnost. Nejnovější výzkumy říkají, že ano – a bohužel negativní. 

Konzumenti marihuany mohou mít potíže s plozením potomků. Potvrzuje to například výzkum univerzity v Bostonu z roku 2019. Do studie se zapojilo na 1400 dvojic, které se rozhodly počít dítě. Bylo přitom zjištěno, že muži, kteří si dopřávají konzumaci marihuany alespoň jednou týdně, vystavují své partnerky až dvakrát vyššímu riziku samovolného potratu

 

Kanabinoidy škodí spermiím. Hlavním důvodem těchto potratů byla tedy  pravděpodobně degenerace spermií v důsledku kouření konopí. Poškozená spermie vajíčko sice dovede oplodnit, její vady ale zabrání správnému vývoji plodu a dojde k potratu.

Také vědci z Univerzity Tor Vergata v Římě vydali koncem roku 2019 studii, která popisuje působení kanabinoidů – látek obsažených v rostlinách konopí – na lidský kanabinoidní systém, jenž má klíčový vliv na celou řadu životních funkcí včetně příjmu potravy či rozmnožování. Během výzkumu se zjistilo, že kanabinoidy hrají zásadní roli při vzniku nových spermií a každé narušení systému tvorby spermií vede k poruše mužské plodnosti.

Další informace o neplodnosti čtěte zde.

„U pravidelných uživatelů marihuany může docházet k potratům. K početí často ale vůbec nedojde, neboť je snížena jak pohyblivost spermií, tak i jejich schopnost přežívání. Pravidelným kuřákům proto doporučujeme se proti početí chránit a snahu o dítě zahájit až po určité době abstinence,“ uzavírá Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Mezi nejčastější konzumenty marihuany patří nejen v České republice především muži v plodném věku. Konopí je přitom jednou z nejstarších kulturních plodin, lidstvo ho využívá přinejmenším 12 000 let. Vyvinulo se na jihozápadních svazích Himálaje, odtud se plodina rozšířila prakticky do celého světa. Marihuanu prokazatelně znali již naši dávní předkové, a to od pravěkých sběračů a lovců až po neolitické zemědělce. Zmiňují se o ní dokonce Bible i staroindické védy.

O tom, jak užívat marihuanu pro léčebné účely, čtěte zde.

„Marihuana se po tisíciletí široce používala pro své léčebné a ‚spirituální‘ účinky. V Evropě již Řekové, severské i jiné národy v historii používali konopí ke zmírnění bolesti při porodu, zranění či při bolestech zubů. Nebezpečnou drogu z ní udělala až hysterie v postmoderní době. Teprve v posledních letech se konečně lékařské použití marihuany opět objevuje u nejrůznějších diagnóz. Ačkoliv její používání není zcela bez rizika, víme, že je její společenská škodlivost ve srovnání s alkoholem nesrovnatelně nižší,“ vysvětluje Kateřina Veselá a zároveň varuje, že co se však týká lidského reprodukčního zdraví, objevují se důkazy o tom, že pro něj pravidelné užívání marihuany může mít závažné negativní důsledky.

Pokles koncentrace spermií

U mužů se nové pohlavní buňky tvoří v průběhu celého života, s každým rokem navíc se ale vytvářejí spermie s různými stupni poškození a přibývá mutací, které se následně mohou projevit právě u dítěte. Kromě poškození spermií je problémem pokles průměrné koncentrace spermií − za posledních 50 let v podstatě na polovinu. Výsledky mnoha studií ukazují, že hlavní příčinou je zřejmě poškození varlete již v době jeho vzniku v embryonálním období. 

Jak vysvětluje vedoucí Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno docent Igor Crha, velké množství chemických látek může nevratně narušit vznikající semenotvorné kanálky a další struktury varlete. „K těmto látkám patří například zplodiny cigaretového kouře, látky používané v chemickém průmyslu nebo i některé přírodní látky, které mají molekuly podobné hormonům. Výsledek tohoto poškození se projeví s odstupem mnoha let v dospělosti. Těžko se dohledá, zda v kritickém období vzniku varlete byla matka vystavena třeba cigaretovému kouři nebo jiným škodlivinám,“ říká Crha. 

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.