AMH test: Určuje, jak jste na tom s plodností | Moje zdraví

Víte, co je to antimülleriánský hormon? Určuje, jak jste na tom s plodností

Víte, co je to antimülleriánský hormon?  Určuje, jak jste na tom s plodností
Autor: iStock.com
25. června 2020 • 06:00

Odkládáte těhotenství nebo byste prostě jen chtěla vědět, zda je všechno v pořádku? Můžete se nechat otestovat a zjistit, jaká je vaše šance na otěhotnění.

Odborníci varují, že české páry nejsou dostatečně informovány o své plodnosti. Řeší ji většinou až v momentě, kdy mají s početím problémy. Komplikace jsou přitom velmi často způsobeny právě tím, že nemají dost pravdivých informací, řada z nich například nezná biologické limity reprodukce a myslí si, že otěhotnět kolem čtyřicátého roku života není žádný problém.  

Šestina párů má problémy s početím

Problémy s početím má průměrně jeden ze šesti českých párů. „Na základě řady zahraničních průzkumů víme, že přibližně polovina mužů neví, kdy reálně klesá plodnost ženy. Myslí si, že plodné období trvá mnohem déle,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Bagócsiz reprodukční kliniky Reprofit. Nejplodnější jsou ženy ve věku 21 až 24 let. Poté plodnost začíná postupně klesat. Pokles se zrychluje po třicítce a po překročení 35 let věku již klesá plodnost rapidně.

Hlavním ukazatelem, který poměrně spolehlivě napoví, jakou má žena takzvanou ovariální rezervu, tedy kolik vajíček jí ještě zbývá, je antimülleriánský hormon, známý také pod zkratkou AMH. Jedná se o hormon produkovaný folikuly ve vaječnících. Čím více jich je, tím vyšší je také hladina hormonu.

Vše o hormonu prolaktinu čtěte zde.

Existují ale i další hormony s důležitou výpovědní hodnotou. „U nás na klinice testujeme mimo AMH také TSH, hormon stimulující štítnou žlázu, a prolaktin. Tato trojkombinace činí test dosti spolehlivým a ženě může poskytnout poměrně přesnou představu o jejím reprodukčním zdraví,“ vysvětluje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Kdy dochází k vyhasnutí vaječníků

Vše, co žena pro zjištění svého zdravotního stavu musí udělat, je navštívit reprodukční kliniku, kde jí bude odebráno malé množství krve. Cena takového krevního rozboru stojí přibližně tisíc korun. Test je určen ženám v jakémkoliv věku a zejména pak těm, které zatím neporodily.

„Vyhasnutí vaječníků se může výjimečně objevit i u mladých žen. Včasný záchyt klesající ovariální rezervy ale poskytuje čas situaci řešit. Rozhodující je zahájit léčbu prakticky okamžitě. V některých případech totiž může ovariální rezerva ve fázi poklesu klesnout pod kritickou mez v řádu pouhých několika měsíců,“ vysvětluje Kateřina Veselá.

Test podle ní může navíc poukázat i na jiné faktory, které by mohly mít na ženinu plodnost do budoucna vliv. Nález nejen nízké, ale také naopak extrémně vysoké hodnoty AMH může být důležitou informací pro další prognózu otěhotnění.

Co dělat, když je hladina AMH nízká

Objeví-li se nízká hodnota, měla by žena, která by ráda měla vlastní děti, co nejdříve otěhotnět. Pokud však zatím nemá partnera nebo chce mateřství odkládat kvůli kariéře či proto, že se zkrátka ještě necítí na to být matkou, lze vajíčka uchovat do budoucna takzvanou vitrifikací, tedy zmražením.

Stimulaci a odběr vajíček může žena podstoupit opakovaně ještě v době, kdy je ovariální rezerva na ucházející úrovni. Včasné rozhodnutí pro zmrazení oocytů může ženě umožnit mít dítě i v případě, že za pár let nebude již schopna vyprodukovat vlastní vajíčka.

„Důležité ale je vědět i o vysokých hodnotách AMH, ty totiž rovněž bývají spojeny s jistým typem neplodnosti – se syndromem polycystických vaječníků. Tento nález pak vyžaduje zcela jiný léčebný přístup nežli snížená ovariální rezerva. I v tomto případě je však důležité zahájit léčbu včas,“ uzavírá lékařka. 

Video se připravuje ...
Kdy mají páry začít řešit problémy s početím?VIDEO 

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.