Jak poznat čínský suchý zápal plic? Varovat by mělo těchto 11 příznaků!
Zápal plic je nemoc způsobená bakteriemi, ale často se vyvine z původně virového nachlazení, které se může projevovat jako rýma a kašel. Jak poznáte, že je zle a bez antibiotik se neobejdete? A co je to suchý kašel, o jehož epidemii v Číně se teď hovoří?
Co je zápal plic?
Nejčastěji se projevuje následujícími příznaky. Ty se mohou lišit podle toho, co nemoc způsobuje. Nejčastěji jde o bakterie, pak jsou příznaky následující:
- horečka nad 38 °C, která neustupuje po několik dnů
- vlhký kašel
- vykašlávání hlenu
- bolest na hrudi
- dušnost a potíže s dýcháním
- zrychlené dýchání
- pískot až sípot při nadechování
- nadměrné pocení
- zimnice
- nevolnost
- celková únava.
Co vyvolává zápal plic?
Bakterie, která nyní zasahuje dětskou čínskou populaci, se jmenuje Mycoplasma pneumoniae. Nejedná se o nic nového. „Je to běžná infekce typicky postihující mladší děti,“ popsali to představitelé Světové zdravotnické organizace. Bakterie často způsobuje záněty průdušek, ale i zápal plic. Čili jde o nemoci, které jsou sice nepříjemné, ale běžně se vyskytující.
Další původci zápalu plic neboli odborně pneumonie mohou být jakékoliv mikroorganismy, které zasahují citlivou plicní sliznici. Kromě bakterií to mohou být i viry, paraziti nebo různé plísně. Vzniknout může zápal i následkem poleptání sliznice chemikálií. To je ale spíše výjimečné.
Jaké překvapivé alergeny trápí děti? Podívejte se na video:
Bakteriální zápal plic
Z bakterií jsou na vině nejčastěji streptokoky (pneumokoky), stafylokoky a hemofily (Haemophilus influenzae). Méně často jde o chlamydie (Chlamydophila pneumoniae) a již zmíněnou bakterii Mycoplasma pneumoniae.
Co je suchý zápal plic?
Pokud pneumonii vyvolají mykoplazmata tak, jak je to v Číně, obvykle bývá mírnější. Pacienti dokonce mohou zaznamenat zápal plic bez teploty nebo zápal plic bez kašle. Někdy se proto o něm hovoří jako o suchém zápalu plic.
Virový zápal plic
Vyvolat ho můžou například rhinoviry způsobující také běžné nachlazení, koronaviry, virus chřipky, respirační syncytiální virus (RS) a další.
Na rozdíl od bakteriální infekce bývají zápaly plic způsobené viry většinou o poznání mírnější. Teplota bývá pod 38 stupňů, kašel je suchý a dráždivý. I tento stav ale není radno podceňovat.
Jak se léčí zápal plic?
Nejčastěji se používají antibiotika. To platí v případě bakteriálního původu nemoci. v případě virů nebo plísní jsou to virotika a antimykotika. Obvykle je třeba také předepsat léky na kašel a teplotu či bolest.
Zápal plic u dětí
Průběh nemoci je podobný jako u dospělých. Časté je, že se nemoc rozvine po prodělaném běžném nachlazení, ale může následovat také po planých neštovicích. Rizikovou skupinou jsou úplně malé děti, u kterých jsou příznaky netypické.
Novorozenci a kojenci mohou mít potíže při kojení, mohou zvracet, bývají bledí a více spí.