Nový virus? V Číně přibývá nemocných dětí, odborníci se bojí nové epidemie | Moje zdraví

Neznámý virus? V Číně přibývá nemocných dětí, odborníci se bojí nové epidemie

Neznámý virus? V Číně přibývá nemocných dětí, odborníci se bojí nové epidemie
Jde o běžný virus nebo jsou děti vážně ohroženy? • Autor: istock.cz
24. listopadu 2023 • 11:00

V Číně výrazně narůstá počet dětí, které mají nemoci dýchacího ústrojí, které se často projevují nejen jako běžná viróza, ale i zápaly plic. Odborníci z celého světa včetně WHO chtějí vědět, čím je nemocnost způsobena a zda jde o běžné viry.

Zkušenost z pandemie covidu vede lékařské autority k velké obezřetnosti ohledně šíření nemocí v přelidněných zemích. I proto WHO oficiálně požádala Čínu o podrobné informace o nárůstu respiračních onemocnění a o ohniscích případů zápalu plic u dětí.  

Virus způsobuje zápal plic, zejména u dětí

Není totiž jasné, zda jde jen o vysoký počet onemocnění způsobený poklesem imunity v době, kdy platila pandemická opatření (a v Číně to bylo déle než v Evropě), nebo jde o nějaký nový virus, případně novou mutaci virů už známých.

Na tiskové konferenci dne 13. listopadu 2023 totiž čínské úřady z Národní zdravotní komise oznámily nárůst výskytu respiračních onemocnění v zemi. Podle nich je to následek zrušení omezení covid-19. Čili jde o stav, který nastal i v evropských zemích potom, co se přestaly nosit roušky a celá populace byla náhle vystavena běžným nemocem, vůči kterým jsme během pandemie zjednodušeně řečeno ztratili imunitu.

Jedná se zejména o chřipky, covid, nákazu RS virem (respirační syncytiální vir) a chorobu způsobenou Mycoplasma pneumoniae (často způsobuje záněty průdušek, ale i zápal plic). Čili jde o nemoci, které jsou sice nepříjemné, ale běžně se vyskytující. 

Například RS virus způsobuje infekce dýchacích cest, jde o velmi rozšířený virus. Většina dětí se jím bez větších následků nakazí do dvou let věku. Projevuje se ucpaným nosem, rýmou, kašlem, bolestí krku a hlavy, teplotou. 

Hrozí riziko pandemie?

Ministr zdravotnictví Válek k tomu na konferenci 23. 11. 2023 řekl, že o viru zatím toho moc nevíme. "Jsou to zatím předběžné informace od Světové zdravotnické organizace, nejsou k tomu žádné detaily," řekl Válek. Velké země, které mají vysokou koncentraci obyvatel, jsou podle něj často zdrojem nových mutací virů. "Vzpomeňme si na nemoc šílených krav, potom na SARS, MERS," říká Vlastimil Válek.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v rámci ochrany před novými zdravotními hrozbami zřídilo operační dispečink, který monitoruje informace jak z médií, tak i ze sociálních sítí. Jednou týdně k tomu vydává zprávu. Naposledy například středisko upozornilo na zvyšující se šíření RS virů v evropských zemích, zejména u malých dětí do 4 let. Nové upozornění vydává každý pátek zde

 

 

 

 

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.