RS virus: Jaké má příznaky u dětí a dospělých? | Moje zdraví

Zákeřný RS virus: Nebezpečný je především pro děti. Proč kvůli němu končí na JIP?

Zákeřný RS virus: Nebezpečný je především pro děti. Proč kvůli němu končí na JIP?
RS viry trápí často malé děti • Autor: Profimedia.cz
2. října 2023 • 05:00

Respirační onemocnění nejsou zpravidla zdraví ohrožující. To ale neplatí u malých dětí. Především pro kojence a batolata. Obzvláště nebezpečný je takzvaný RS virus, kvůli kterému se v chladnější části roku plní dětská oddělení intenzivní péče. V čem jsou RS viry nevyzpytatelné a proč někteří lékaři varují před dětskými kolektivy?

Tento článek odborně garantuje: MUDr. Aleš Chrdle, místopředseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP a primář infekčního oddělení v Nemocnici České Budějovice

Dítě s rýmou je poměrně častý jev, zvlášť po nástupu do školky nebo jeslí Pokud je na vině potíží respirační syncytiální virus – RS virus, může dojít k vážným komplikacím. Je nebezpečná zejména pro malé děti a seniory. Proč?

Video se připravuje ...
Rýma: Jak se jí co nejrychleji zbavit?VIDEO 

Co je to RS virus?

RS virus je poměrně běžný. Většina nakažených nepostřehne rozdíl mezi běžnou virovou nákazou a nákazou RS virem. Nepozná ji ani lékař, pokud neprovede laboratorní testy. U běžných potíží, na které stačí běžně dostupné léky, je ale zbytečné pacienty testovat.

Jak se nákaza RS virem projevuje

Nákaza se projevuje se rýmou a stejnými příznaky jako při obyčejném nachlazení jako kašel, ucpaný nos, bolest v krku, únava či nechutenství. Teplota většinou není vysoká. Může způsobit i zánět dolních cest dýchacích, plic, středního ucha nebo vedlejších nosních dutin.

U kojenců s RSV infekcí se často vyskytují potíže s příjmem potravy (ať již kojením či z lahvičky). Děti mají ucpaný nos, špatně se jim saje, a nedostatek výživy a tekutin může vést k dehydrataci a letargii a k nutnosti hospitalizace.  

RS virus je nebezpečný hlavně pro děti

Respirační syncytiální virus představuje riziko především pro malé děti. Tedy novorozence, kojence a batolata. A zvláště pro ty, které jsou nedonošené nebo mají už jiné zdravotní komplikace. Komplikovaný průběh se může projevit jako zánět nosohltanu (nazofaryngitida), zánět průdušek (bronchitida), zánět průdušinek (bronchiolitida) nebo dokonce zápal plic (pneumonie).

Právě zápal plic a bronchiolitida jsou pro malé děti velmi závažnou diagnózou, kterou je třeba léčit v nemocnici. Kvůli dechové nedostatečnosti se pak děti dostávají i na jednotku intenzivní péče. Infekce způsobená RS viry se navíc léčí pomaleji než jiná respirační onemocnění.

Podobně jako chřipka napadá RS virus sliznice dýchacích cest, na rozdíl od chřipky má ale delší sezónu. Chytit ho můžete v podstatě kdykoli od listopadu do dubna. Šíří se kapénkami a inkubační doba je od 2 do 8 dnů od kontaktu. A stejně jako u chřipky nemůžeme po prodělání infekce počítat s doživotní imunitou, za život se můžeme nakazit opakovaně. Pro relativně zdravé jedince onemocnění není významně zatěžující. Na pozoru by se ale měli mít lidé se sníženou imunitou, včetně seniorů.

Jak respirační syncytiální virus léčit?

Pokud patříte mezi většinu nakažených, bude vám stačit domácí lékárnička. Tedy léky na horečku, proti kašli, kapky do nosu a pár dní klidového režimu.

V případě, že infekce probíhá závažně, musí lékaři přistoupit ke kyslíkové terapii nebo podávání kortikoidů a antibiotik, pokud se projeví přidružená bakteriální infekce.

Jak dlouho je RS virus nakažlivý?

Člověk nakažený RS virem je nakažlivý většinou po dobu, kdy má takzvané  klinické příznaky onemocnění - tedy teploty, rýmu, kašel nebo kterýkoli jednotlivý příznak této nákazy.

Dá se proti RS virům očkovat?

Očkování proti respiračnímu syncytiálnímu viru sice existuje, vzhledem k jeho ceně a dostupnosti na něj mají nárok pouze neohroženější skupiny. V tomto případě se jedná o nedonošené děti a děti s vadami srdce nebo chronickým onemocněním plic. O nároku na takzvanou RSV imunoprofylaxi musí ještě před sezónou rozhodnout specializované pracoviště.

Pokud se v rodině vyskytuje dítě, které do rizikové skupiny patří a zároveň má staršího sourozence, mohou pediatři rodičům doporučit dočasná opatření. A to především co se týče navštěvování dětských kolektivů. Omezit by je měli všichni členové domácnosti.

Autor: miv, Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.