Chřipková epidemie stále trvá. Zemřelo již 50 lidí | Moje zdraví

Chřipková epidemie stále trvá. Zemřelo již 50 lidí

Chřipková epidemie stále trvá. Zemřelo již 50 lidí
Autor: istock.com
10. března 2020 • 06:00

Zatímco Češi v posledních týdnech řeší hlavně obávaný koronavirus, na probíhající chřipkovou epidemii téměř zapomínají. Výskyt chřipky přitom dosáhl svého vrcholu v polovině února. S vážným průběhem onemocnění bylo letos na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno již 250 pacientů a 50 lidí v důsledku chřipky a jejích komplikací zemřelo.

Chřipka je nebezpečná virová infekce, která může zasáhnout všechny orgány a nikoli jen dýchací ústrojí, jak se mnozí mylně domnívají. Plíce bývají často jen vstupní branou, přičemž k přenosu dochází nejčastěji kapénkami, které šíří infikované osoby při kýchání, smrkání a kašlání, nebo prostřednictvím kontaminovaných rukou a předmětů. Chřipka může zejména u starších a oslabených osob vyvolat řadu dalších komplikací, mimo jiné i vážný zápal plic, který někdy končí i smrtí.

Více o příznacích a projevu koronaviru čtěte zde. 
On-line přenos k tématu koronavirus je zde.
Aktuální mapu šíření koronaviru ve světě najdete zde.

Epidemie na ústupu

Chřipková epidemie obvykle trvá 8 až 10 týdnů, typicky se u nás objevuje v období od pozdního podzimu do časného jara. Nastává ve chvíli, kdy počet nemocných dosáhne hranice 1600–1800 případů na 100 tisíc obyvatel. Poslední epidemie přišla letos koncem ledna až začátkem února a vyvrcholila přibližně v jeho polovině.

„Podle poslední studie nizozemských expertů se v zemích evropského regionu vrchol epidemie chřipky postupně posouvá do pozdějšího zimního období. Od roku 1996 se u nás posunul v průměru o 27 dní. V předešlé chřipkové sezóně tak bylo nejvíce nemocných v šestém kalendářním týdnu, tedy v polovině února,“ říká MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu. Stejně tomu bylo i v letošní stále probíhající chřipkové sezóně. S těmito novými poznatky úzce souvisí také vhodné načasování očkování proti chřipkovým virům.

Nechte se včas očkovat

Očkování proti chřipce dnes představuje nejúčinnější možnost prevence. Ve všech věkových skupinách vede k výraznému snížení počtu onemocnění, hospitalizací i úmrtí. Na základě výskytu původců epidemie chřipky z předchozího roku vybírá Světová zdravotnická organizace kmeny pro přípravu vakcíny pro daný rok. Z tohoto důvodu je vhodné očkování každý rok opakovat. Vakcína začíná účinkovat již po 14 dnech od jejího podání a v současné době už nezpůsobuje žádné vedlejší účinky.

Jeden z nejdůležitějších faktorů, které je třeba vzít při vakcinaci proti chřipce v úvahu, je její správné načasování, aby se dosáhla maximální úroveň ochrany populace. „Existuje řada důkazů o postupném oslabování postvakcinační imunity. Rychlejší pokles protilátek lze očekávat zvláště u seniorů, kteří zároveň patří mezi pacienty s nejvyšším rizikem komplikací. Vhodné je nechat se tedy očkovat do 4 měsíců před vrcholem aktivity chřipkových virů,“ upozorňuje MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Z toho vyplývá, že optimální termín pro každoroční očkování proti chřipce je od poloviny října do konce prosince. Pokud je to potřeba, očkovat lze ale i později, dokonce i v době probíhající epidemie. Jen je třeba počítat s tím, že imunita nastupuje až po cca 14 dnech po vakcinaci. Očkování zajišťují běžně praktičtí lékaři a očkovací centra. Osoby z rizikových skupin, tedy senioři starší 65 let a chronicky nemocní lidé, mají v Česku vakcínu zdarma, ostatním na ni mohou přispívat zaměstnavatelé nebo zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů.

 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.