Zánět zvukovodu: Příznaky, projevy, léčba, babské rady | Moje zdraví

Zánět zvukovodu

Zánět zvukovodu, případně boltce a zevní části bubínku je nejčastěji způsoben viry, bakteriemi či plísněmi, ale může se jednat i o zánět vzniklý na podkladě alergické reakce či o ucpání zevního zvukovodu mazem.  Projevuje se bolestmi ucha.

Příznaky

Jelikož příčin zánětu je více, je i více možných příznaků. Bakteriální zánět se projevuje zejména ostrou bolestí, zarudnutím kůže a zvýšenou teplotou. Někdy se může objevit zaléhání uší, výtok z ucha, nateklé uzliny a nevolnost. V případě alergického zánětu zevního zvukovodu je příznakem zejména svědění.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Léčba

Nejprve se provádí výplach mazu z ucha a do ucha se pak pravidelně kapou kapky nebo mažou mastičky s obsahem antibiotik. Nemocný by měl být v klidu a mít dostatečný příjem tekutin. Bolest může odeznít až po týdnu léčby.

Léky

Na zánět se využívají kapky či masti s obsahem antibiotika, případně ušní kapky obsahující kortikoidy. Pokud je zánět způsoben plísní, využívají se antimykotika.

Babské rady a domácí léčba

Často se doporučuje zavedení česneku do zevního zvukovodu pro potlačení infekce. Lékaři však před tím důsledně varují: Česnek je velice agresívní, může poleptat sliznici a potíže zhoršit.

Vyšetření

Vyšetření se provádí na ORL. Lékař se zeptá na obtíže a následně prohlídne ucho, krk a nos.

Možné komplikace

Pokud není zánět léčen, může postihnout i střední ucho. Jinak se komplikace příliš neobjevují.

Očkování

ne
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

Prevence

Bakterie se může do ucha dostat např. při koupání ve špinavé vodě nebo z prašného prostředí, proto je vhodné se těmto prostředím vyhýbat. Problém se záněty mohou mít i lidé, kterým se nadměrně vytváří ušní maz, nebo ti, kteří si uši nečistí správným způsobem, např. pokud ušní tyčinkou zatlačují maz do hloubky až k bubínku. Proto je důležitou prevencí správné čištění uší. S častými záněty ucha mohou souviset i jiné problémy a nemoci jako zúžený zvukovod nebo cukrovka.

Kdy jít k lékaři

K lékaři běžte, pokud zpozorujete příznaky poukazující na zánět zvukovodu. Ucho je totiž nutné vypláchnout.

TIP NA VIDEO: Jak neslyšící poslouchají hudbu? Víte to?

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.