Zánět zvukovodu
Zánět zvukovodu, případně boltce a zevní části bubínku je nejčastěji způsoben viry, bakteriemi či plísněmi, ale může se jednat i o zánět vzniklý na podkladě alergické reakce či o ucpání zevního zvukovodu mazem. Projevuje se bolestmi ucha.
Příznaky
Jelikož příčin zánětu je více, je i více možných příznaků. Bakteriální zánět se projevuje zejména ostrou bolestí, zarudnutím kůže a zvýšenou teplotou. Někdy se může objevit zaléhání uší, výtok z ucha, nateklé uzliny a nevolnost. V případě alergického zánětu zevního zvukovodu je příznakem zejména svědění.
Postihuje
Projevuje se
Léčba
Nejprve se provádí výplach mazu z ucha a do ucha se pak pravidelně kapou kapky nebo mažou mastičky s obsahem antibiotik. Nemocný by měl být v klidu a mít dostatečný příjem tekutin. Bolest může odeznít až po týdnu léčby.
Léky
Na zánět se využívají kapky či masti s obsahem antibiotika, případně ušní kapky obsahující kortikoidy. Pokud je zánět způsoben plísní, využívají se antimykotika.
Babské rady a domácí léčba
Často se doporučuje zavedení česneku do zevního zvukovodu pro potlačení infekce. Lékaři však před tím důsledně varují: Česnek je velice agresívní, může poleptat sliznici a potíže zhoršit.
Vyšetření
Vyšetření se provádí na ORL. Lékař se zeptá na obtíže a následně prohlídne ucho, krk a nos.
Možné komplikace
Pokud není zánět léčen, může postihnout i střední ucho. Jinak se komplikace příliš neobjevují.
Očkování
nePrevence
Bakterie se může do ucha dostat např. při koupání ve špinavé vodě nebo z prašného prostředí, proto je vhodné se těmto prostředím vyhýbat. Problém se záněty mohou mít i lidé, kterým se nadměrně vytváří ušní maz, nebo ti, kteří si uši nečistí správným způsobem, např. pokud ušní tyčinkou zatlačují maz do hloubky až k bubínku. Proto je důležitou prevencí správné čištění uší. S častými záněty ucha mohou souviset i jiné problémy a nemoci jako zúžený zvukovod nebo cukrovka.
Kdy jít k lékaři
K lékaři běžte, pokud zpozorujete příznaky poukazující na zánět zvukovodu. Ucho je totiž nutné vypláchnout.