Hyperaktivní močový měchýř: Co pomáhá a jak ho poznat? | Moje zdraví

Hyperaktivní močový měchýř

Syndrom hyperaktivního močového měchýře, nebo také OAB syndrom (overactive bladder), je chronické onemocnění, které postihuje až 20 % populace, častěji ženy než muže. Projevuje se častou a velmi nutkavou potřebou močit (tzv. urgencí), nočním močením, případně inkontinencí.

Zdravý močový měchýř vyšle při jeho naplnění do mozku signál, že by potřeboval vyprázdnit. Mozek posléze při močení vyšle signál svalům močového měchýře, aby se stáhly, a zároveň svěračům močové trubice a svalům pánevního dna, aby se uvolnily. Tím se moč dostane z těla ven. U pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem dostává mozek signál v případě, že měchýř není plný a svaly se povolují a stahují nekoordinovaně.

Příčinou je narušení nervové dráhy mezi močovým měchýřem, mikčním centrem v mozku a sakrální míše a následný mikční reflex. Jinými slovy: Pacientovy nervy nefungují správně.
Za časté močení není zodpovědný vždy jen hyperaktivní močový měchýř. Může to být také projevem jiných závažnějších onemocnění, například močové infekce, močového zánětu nebo kamenů, případně nádoru močového měchýře. Objevuje se například i po ozařování a také u diabetu (cukrovky).

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

močové ústrojí

Příznaky hyperaktivního močového měchýře

Syndrom hyperaktivního močového měchýře se projevuje častým nucením k močení, které je naléhavé a je potřeba mu okamžitě vyhovět. Potřeba močit může být u některých pacientů natolik silná, že pokud pacient nenajde okamžitě toaletu, může dojít k úniku moči.

Rozlišujeme takzvaný suchý a mokrý hyperaktivní močový měchýř, a to podle toho, zda se jedná pouze o pocit nucení, nebo dochází i k úniku moči. Přibližně jedna třetina žen s OAB má zároveň urgentní inkontinenci, zbylé dvě třetiny trpí „jen“ nucením bez úniku moči. Někdy mohou pacienti pociťovat bolest v podbřišku nebo za stydkou sponou, tato bolest souvisí s plněním močového měchýře.

K dalším příznakům patří časté močení (přibližně více než 8x během 24 hodin) nebo noční močení či pomočování.

Onemocnění nepostihuje zdraví člověka, výrazně ale ovlivňuje kvalitu života. Pacient plánuje veškeré své aktivity s ohledem na to, kde se nachází nejbližší toaleta. V důsledku toho omezuje například společenský život, cestování, profesní život i intimní soužití.

Léčba hyperaktivního močového měchýře

Při léčbě hyperaktivního močového měchýře se doporučuje úprava životního stylu. Vhodné je vynechat kořeněná jídla, citrusové plody, omezit konzumaci alkoholu a kofeinu. Doporučuje se také upravit pitný režim, pít přibližně 2 litry tekutin během dne a nepít 3 hodiny před spaním.

Pomoci může trénink močového měchýře, kdy lékař na základě mikčních karet stanoví vhodné časové intervaly k močení a ty se pak pacient snaží dodržovat a postupně prodlužovat.

Vhodné je také posílení svalů pánevního dna. To jsou svaly obklopující močový měchýř, které umožňují kontrolu vyprazdňování moči.

Hyperaktivní močový měchýř pomáhají kontrolovat léčiva s názvem anticholinergika. Ty ovlivňují nervové systémy kontrolující močový měchýř, a tak redukují křeče a uvolnění svalů měchýře. Tím snižují počet močení a nucení.

Mimovolné stahy svaloviny močového měchýře mohou být také omezeny prostřednictvím botulotoxinu. V některých případech lze pomoci elektrostimulací nebo operací.

Léky 

Hyperaktivní močový měchýř pomáhají kontrolovat léčiva s názvem anticholinergika. Ty ovlivňují nervové systémy kontrolující močový měchýř, a tak redukují křeče a uvolnění svalů měchýře. Tím snižují počet močení a nucení.

Bylinky

Se záněty močového měchýře pomáhá extrakt z lichořeřišnice.

Domácí léčba a babské rady

V případě hyperaktivního močového měchýře je třeba stanovit příčinu potíží a vyloučit závažné onemocnění. Nesnažte se tedy řešit své potíže například snížením příjmu tekutin nebo přípravky z lékárny. Ke správné funkci oblasti pánevního dna pomohou Kegelovy cviky.

Vyšetření

Vyšetřující lékař nejprve pomocí dotazníku zjistí, kdy k potížím s močením dochází a případně zda máte i jiné zdravotní potíže. Součástí vyšetření může být také vedení takzvaných mikčních karet, kam si po dobu alespoň 3 dnů pacient zaznamenává, kolik toho vypije, kdy chodí močit a kolik toho vymočí. Lékař také provede rozbor moči a krve, a to především proto, aby vyloučil závažnější onemocnění, například nádor nebo infekci močového měchýře.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

V těhotenství

Častější potřeba močit je v těhotenství naprosto přirozená, zvětšující se děloha tlačí na močový měchýř, což může vést k častější potřebě močit, ale i k inkontinenci. K té může dojít i po porodu následkem ochabnutí svalů pánevního dna. Problému s inkontinencí se dá předejít správným a pravidelným cvičením zvaným Kegelovy cviky.

Prevence

K rozvoji syndromu hyperaktivního močového měchýře přispívají faktory, jako jsou obezita, opakované infekce močových cest, zvýšená konzumace alkoholu a kofeinu a kouření. Prevencí je proto zdravý životní styl.

Očkování

ne

Délka léčby

dlouhodobá
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Jak se chránit před zánětem močových cest:

Video se připravuje ...
VIDEO 

Autor: redakce Mojezdravi.cz
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.