Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Stolici si uschovejte pro případ nemoci. Vědci ji umí transplantovat a může zachránit život

Stolici si uschovejte pro případ nemoci. Vědci ji umí transplantovat a může zachránit život
Vědci přišli s metodou, jak transplantovat vlastní mikrobiom • Autor: istock.cz
7. února 2024 • 04:51

Střeva jsou klíčový orgán imunity. Ovlivňují tvorbu bílých krvinek a učí obranyschopnost správně fungovat. Pokud je váš mikrobiom v pořádku, je možné si ho uložit pro případ nemoci.

Lidská imunita je komplexní systém, do jehož největších tajemství ještě medicína zcela nepronikla. Její činnost neřídí jeden konkrétní orgán, ale naopak spolupráce řady center různě roztroušených v organismu. K těm nejvýznamnějším centrům řízení imunity patří kostní dřeň, brzlík, lymfatické uzliny, slezina a především střeva.

Jak vysvětluje celostní lékař MUDr. Bohumil Ždichynec, význam střev pro naši obranyschopnost tkví konkrétně v koloniích střevních bakterií, jimž souhrnně říkáme střevní mikrobiom či střevní mikroflóra.

Střevní mikrobiom je koktejl přátelských a škodlivých bakterií, který z těla odchází ve formě stolice. Má klíčový podíl na lidské imunitě (asi 70 procent). Hektický životní styl, špatná strava a antibiotika však způsobují globální genocidu mikrobiomu, jejímž následkem je prudký nárůst civilizačních chorob.

Transplantace mikrobiomu

Jestliže mikrobiom nefunguje dobře, tak je možné, jak ukazují nejnovější výzkumy, provést jeho transplantaci. Pomoct by tak mohla s atopickým ekzémem, alergií, záněty i rakovinou.

Takzvaná fekální transplantace dopraví do těla pacienta vzorek cizí stolice s příznivějším poměrem přátelských bakterií. Tato metoda má vysokou účinnost, ale je náročná, invazivní a nákladná. Navíc se přátelské bakterie během pár týdnů z těla vyloučí a hrozí návrat nemoci. Z dlouhodobého hlediska pak přináší riziko nepředvídatelných onemocnění včetně těch onkologických, k nimž mohl mít dárce dispozice, aniž to tušil.

S cizí stolicí se však do těla mohou dostat i bakterie, které člověku neprospějí. Brněnští vědci proto přišli s technologií usnadňující transplantaci mikrobiomu vlastního. „Bakteriálních kmenů jsou ve střevech stovky a každý je máme v jiném složení a poměru. Vyprodukovat mikrobiom skutečně na míru tedy dokážeme jen každý sám ve svém střevu,“ vysvětluje mikrobiolog Petr Ryšávka, vedoucí výzkumu společnosti Bio 4 Future.

Jeho tým spouští speciální mikrobiomovou banku, kde analyzují a ukládají vzorky zdravých jedinců, kteří si je mohou v případě pozdější nemoci nechat transplantovat. Jedná se přitom o první banku tohoto druhu na světě.

„V zahraničí proběhla řada studií zaměřených na sledování účinnosti transplantace vlastního mikrobiomu a ty studie potvrzují, že se jedná o formu nejen účinnou, ale ve srovnání s transplantací cizího vzorku také bezpečnější pro obnovu narušené rovnováhy střev,“ říká Ryšávka. „Přesto mikrobiomové banky zatím nabízejí pouze běžnou transplantaci cizího vzorku, a to jsme se rozhodli změnit.“

Na akné i na rakovinu

Existuje celá řada situací, ve kterých je dobré mít uložen vlastní mikrobiom. Typickými příklady jsou rozsáhlá antibiotická léčba nebo onkologická terapie, při kterých dojde k výrazné eliminaci střevního mikrobiomu. Ten může být po ukončení léčby ihned nahrazen vlastním transplantátem. Uložení vlastního zdravého mikrobiomu může být užitečné také v případě náhlého propuknutí celé řady onemocnění – klostridiové kolitidy, Crohnovy choroby, akné vulgaris, atopické dermatitidy, vaginální infekce, metabolických chorob, alergie či periodontitidy. Stejně to platí pro případ popálení.

První mikrobiomová banka specializovaná na autotransplantaci plánuje spuštění provozu v průběhu února v Brně. Kromě střevního mikrobiomu umožní uchovat také kožní, orální a vaginální mikrobiom.

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.