Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Jak si správně utřít zadek po stolici? Nedělejte tyto 3 chyby, radí odborníci

Jak si správně utřít zadek po stolici? Nedělejte tyto 3 chyby, radí odborníci
Jak správně používat toaletní papír? • Autor: istock.cz
21. března 2024 • 06:00

Jako malí jsme se naučili utírat se po použití toalety toaletním papírem a od té doby už jsme o tom možná nikdy nepřemýšleli. Ale možná bychom měli. Toaletní papír není jedinou vhodnou možností – a ne, tou další nejsou vlhčené ubrousky! Ani voňavý toaletní papír... 

Pokud má člověk pevnou stolici a zdravou, nepodrážděnou a nepopraskanou pokožku kolem konečníku, vystačí si i po stolici s obyčejným toaletním papírem. Ale jindy nemusí toaletní papír stačit, může jeho opakované používání ve větším množství pokožku poškodit. V takovém případě je mnohem lepší volbou bidet. Bohužel, stále ještě nejde o úplně běžné zařízení. 

Častým důsledkem špatného vyměšování jsou hemoroidy. Proč je to takové tabu? Podívejte se na video:

Video se připravuje ...
O čem se mlčí: Onemocnění hemeroidy - Co se děje s naší psychikou?VIDEO 

V nouzi poslouží vlhčený toaletní papír, ten se na rozdíl od vlhčených ubrousků může podle výrobců spláchnout do WC. Rozhodně se ale nedoporučuje dlouhodobé používání parfémovaných výrobků, protože mohou zvyšovat podráždění konečníku.

Platí to i o voňavém toaletním papíru. Ani jeden z těchto prostředků se ze stejného důvodu nehodí k hygieně u žen. Dráždí a vysušují sliznice, a mohou tak přispět například k rozvoji kvasinkového zánětu. Zvláště pokud žena navíc používá parfémované slipové vložky a neprodyšné oblečení.  

Nepoužívejte parfémované výrobky

To, že vlhčené ubrousky (zvláště pak ty parfémované) paradoxně zvyšují riziko vaginálních infekcí, a dokonce i zánětů močových cest, doložila například tato kanadská studie publikovaná v odborném časopise BMC Women’s Health.

Podle lékařů tady platí, že méně je více – zvláště ženy se sklonem k mykózám by se měly v intimní hygieně obecně vyhnout všemu parfémovanému.Mykózy se dají do pohybu kvůli porušení rovnováhy na poševní sliznici, a infekce má tak ideální podmínky ke svému rozpuku,“ vysvětluje Daniel Struppl, primář Centra gynekologie ISCARE. 

K šetrnější hygieně je možné použít obyčejný namočený toaletní papír nebo žínku (tu je nutné použít jen jednou a pak vyprat při vysoké teplotě).

Případně se dá použít takzvaný klystýrovací balonek. Naplníte ho teplou vodou a použijete jako sprchu na opláchnutí konečníku či vulvy (nebudete ho jako při klystýru dávat do konečníku). Stačí ho naplnit ideálně vlažnou vodou. Prodává se v lékárně za zhruba sto korun. Tuto metodu dost možná ocení lidé, kteří mají trhlinky kolem řiti či viditelné hemoroidy. Šetrné metody se hodí také například při průjmu

Neutírejte se zezadu dopředu

Jedno pravidlo platí pro všechny bez rozdílu – otírat byste se měla vždycky zepředu dozadu, abyste si do vaginy nezavlekla fekální bakterie, a nezpůsobila si tak gynekologický zánět. Platí to nicméně i pro osoby bez vaginy. 

A druhá důležitá věc: správné a hygienické je sahat si na konečník zezadu a použít při tom dostatečné množství zmačkaného nebo složeného papíru. Měli byste začít v prostoru mezi genitáliemi a řitním otvorem – na hrázi – pohybovat se směrem k němu a skončit nad ním. V případě potřeby použijte další papír, dokud nebude čistý. Nikdy na kůži kolem konečníku netlačte velkou silou, mohli byste si způsobit mikrotrhlinky, do kterých by se mohly dostat infekční bakterie. 

Nemoci postihující vaginu se projevují svěděním a výtokem

Někteří lidé si na konečník zadem sáhnout nedokážou, ať už kvůli věku, váze nebo nějakému zranění, a čistí si ho zepředu, pohybem směřujícím mezi nohy. Není to dobře, hrozí zavlečení infekce, a proto by bylo dobré se po vyprázdnění umýt.  

Nepoužívejte silný proud sprchy

Pokud se stolice přece jen dostala na vulvu a k ústí močové trubice, je třeba si tuto oblast opláchnout vodou. Silná sprcha není vhodná, mohou se bakterie posunout trubicí dál, to přispěje k jejich pomnožení. 

Oblast močové trubice jemně opláchněte vodou. Nestříkejte však silnou sprchou nebo proudem. Pokud tak učiníte, voda může vytlačit mikroby dále nahoru do močové trubice. Následujících pár dní pijte hodně tekutin, tak pomůžete vyplavit zbývající bakterie, a zabráníte tak zánětu močového měchýře.

Autor: Ema Ludvíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.