Kopřivka u dětí? V zimě ji může nečekaně způsobit toto ovoce | Moje zdraví

Kopřivka u dětí? V zimě ji může nečekaně způsobit toto ovoce

Kopřivka u dětí? V zimě ji může nečekaně způsobit toto ovoce
Co všechno může způsobit kopřivku u dětí? • Autor: istock.cz
6. února 2024 • 04:56

Jedním z nejčastějších faktorů, které můžou vést k vzniku kopřivky u dětí, jsou alergické reakce na potraviny, léky, pyl, roztoče, latex a další látky. Způsobit ji může ale také stres a často je spouštěčem i ovoce z dovozu.

Některé děti mohou vykazovat přecitlivělost na určité fyzikální podněty, jako jsou vystavení slunečnímu zářenínízké teploty nebo teploty horké vody. Reagují také na chemické látky v kosmetice, na léky, ale také na lepek, mléko a různé látky v potravinách, často právě v nezralém ovoci.

Dovážené nedozrálé plody totiž v sobě mají více látek, které dráždí pokožku. Jde o lektiny, které podráždí buňky v pokožce nebo i sliznicích. “Uvolní se histamin a dochází k této reakci,” říká alergolog a imunolog Radek Klubal.

Jak vypadá kopřivka u dětí?

Kopřivka se projevuje vyrážkou, která je obvykle červená a svědivá. Může se  rychle měnit velikostí, tvarem a umístěním. Nové vyrážky se mohou objevit, zatímco staré mohou zmizet během několika hodin.

Objevit se mohou také takzvané papuly, což jsou otoky kůže, přidat se mohou i  otoky rtů, tváří nebo končetin, zarudnutí očí nebo sliznic, a dokonce i potíže s dýcháním v případě těžkých reakcí.

Je důležité si uvědomit, že vzhled kopřivky u dětí se může mezi jednotlivými dětmi lišit a může se také lišit v závislosti na závažnosti reakce a příčině onemocnění. Proto je na místě porada s lékařem, zejména pokud potíže neustupují nebo se přidává horečka.

Je kopřivka nakažlivá?

Kopřivka je sice nepříjemná zejména kvůli svědění pokožky, není ale infekční. Laik ji ale může zaměnit za infekční nemoci – od neštovic po jiná kožní onemocnění, jako jsou pátá a šestá nemoc u dětí, meningitida či spála.

Jak se kopřivka u dětí léčí?

Pokud víte, že se u vašeho dítěte tyto potíže opakují a nejsou komplikované, stačí domácí péče, případně porada s lékárníkem. 

Léčba spočívá v použití volně prodejných gelů obsahujících antihistaminika, případně se používají celkové léky na alergii. Ty zmírní projevy vyrážky a také svědění.

Kožní potíže může způsobit i chlad. Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Alergie na chlad: MUDr.Radek KlubalVIDEO 

Pomohou na kopřivku babské rady?

Pomáhají ledový obklad, potírání postižených míst gelem z rostliny aloe vera a konopné přípravky. Ulevit by měly obklad ze studeného mléka a ovesné koupele. Oves totiž v sobě obsahuje účinné látky s protizánětlivými účinky. 

Co s kopřivkou u miminka?

V případě opravdu malých dětí je třeba vždy se poradit s pediatrem. Můžete mu třeba poslat fotku a poradit se, co bude dál.

Další informace o kopřivce, její prevenci a léčbě najdete zde:

 

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.