Babské rady na svědění kůže: Zbavte se ho díky přírodě | Moje zdraví

Jak se zbavit svědění kůže? Pomohou 3 obyčejné věci, které máme všichni v kuchyni!

Jak se zbavit svědění kůže? Pomohou 3 obyčejné věci, které máme všichni v kuchyni!
Trápí vás úmorné svědění kůže? Pomohou 3 ingredience, které máme všichni v kuchyni! • Autor: istock.com
23. ledna 2024 • 04:49

Svědění pokožky je velmi nepříjemné a potrápit může kohokoliv. Pokud nechcete běžet okamžitě do lékárny, můžete vyzkoušet i některou z osvědčených rad našich babiček. Jak na ně?

1. Obklad z jablečného octa

Jablečné octové obklady jsou jedním z nejstarších a nejúčinnějších domácích prostředků proti svědění kůže. Stačí smíchat jablečný ocet s vodou v poměru 1:1, obklad lehce přiložit na postiženou oblast a nechat působit asi 15 až 20 minut. Platí to ale jen v případě, že kůže není popraskaná a není na ní vyrážka. Jinak si můžete výrazně uškodit. Alergici a atopici se mají této metodě rozhodně vyhnout.

Obklad z jablečného octa • Autor: iStock

2. Koupel z ovesných vloček

Ovesné vločky jsou také skvělým přírodním prostředkem pro zmírnění svědění a podráždění kůže. Stačí naplnit vanu teplou vodou a přidat hrst ovesných vloček. Nechte vločky ve vaně krátce louhovat, v lázni pak vydržte přibližně 20 minut. Ovesné vločky mají protizánětlivé vlastnosti a na kůži vytvářejí ochrannou vrstvu, a tím ji pomáhají léčit.

Koupel z ovesných vloček • Autor: iStock

3. Lázeň s měsíčkem lékařským

Měsíček lékařský, rostlina známá svými léčivými vlastnostmi, je dalším pomocníkem. Stačí připravit silný odvar měsíčku lékařského a přidat ho do teplé koupele. Stejně jako ovesné vločky pomáhá měsíček se zklidněním pokožky svými protizánětlivými účinky.

Lázeň s měsíčkem lékařským • Autor: Pixabay

Proč pokožka svědí?

Mezi nejběžnější příčiny svědění pokožky patří alergie, suchá kůže, ekzémy, kontakt s dráždivými látkami, nebo dokonce stres. Kůže také častěji svědí v klimakteriu, protože stejně jako sliznice je sušší než v době, kdy v těle byl dostatek estrogenu.

Je důležité identifikovat možné spouštěče a základní příčiny a pokožku začít léčit. Proto je vždy lepší se poradit se svým lékařem nebo alespoň lékárníkem.

Více o tom, proč kůže svědí a jak to léčit, najdete zde:

Autor: Iveta Burketová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.