Devět tipů, které vám pomohou v boji s celulitidou | Moje zdraví

Devět tipů, které vám pomohou v boji s celulitidou

Devět tipů, které vám pomohou v boji s celulitidou
Autor: istock.com
9. června 2022 • 06:00

Že celulitida není nemoc jen obézních žen, dosvědčuje fakt, že se s ní potýkají i čtyřicetikilové modelky. Bohužel se nevyhýbá ani dětem. Muži jsou na tom lépe, kvůli hormonům je dolíčky na kůži trápí málokdy. Přesto máme i pro ženy dobrou zprávu.

Celulitida neboli lidově pomerančová kůže je spíše estetický problém, při zanedbání však může působit i zdravotní potíže. Na její vznik mají vliv dědičnost, hormony, životní styl, stav lymfatického oběhu a v neposlední řadě také uspořádání podkožních buněk. A protože jsou u žen uloženy jinak než u mužů, řeší problém hlavně ženy.

Video se připravuje ...
9 způsobů, jak se zbavit celulitidyVIDEO 

Vznik celulitidy souvisí i s vlivem hormonů, především s výkyvy hladiny estrogenu. Kritickými obdobími jsou puberta, těhotenství a menopauza, negativní roli sehrává i hormonální antikoncepce.

Jak na ni?

Celulitida se podle viditelnosti příznaků rozděluje do 4 stadií (více zde). Neléčitelná je až v poslední fázi, která vzniká zanedbáním péče o pokožku. V ostatních případech můžeme s nevzhlednou kůží bojovat. Jak? Přinášíme vám 9 tipů, jak s celulitidou jednou provždy účinně zatočit: 

1. Jste to, co jíte

Pokud jste si mysleli, že sem tam fastfood nebo přemíra sladkého neškodí, asi vás teď vyvedeme z omylu. Strava je skutečný základ nejen zdravého, ale také krásného těla. Což je i dobrá zpráva, protože je to to nejsnazší, co sami za sebe můžete ovlivnit. V první řadě se zaměřte na stravu, vynechte jednoduché cukry a tuky. Omezte sůl, která zadržuje vodu v těle, a jezte hlavně bílkoviny, ryby, červené maso, zeleninu a luštěniny.

2. Pitný režim

Pitný režim je důležitý, proto ho zkuste dodržet. Pijte zelený čaj, který přispívá ke snížení hladiny krevních tuků.

3. Pravidelný pohyb

Při boji s nevzhlednými dolíčky je dobré zapojit i pravidelný pohyb. Díky němu totiž probudíte své spící svaly k životu a ty vám nejen zpevní postavu a zlepší průtok krve, ale pomohou také v boji proti zvětšeným tukovým buňkám způsobujících celulitidu.

4. Zajděte si na masáž

Možná jste to nevěděli, ale taková lymfatická masáž umí zázraky. Při celulitidě je potřeba plně aktivovat krevní oběh, tím se podpoří oběh lymfy a dojde ke zmenšení případného otoku.

5. Na péči myslete i doma

Na trhu je spousta krémů, které jsou na celulitidu jako dělané. Důležitá je pak nejen aplikace krouživými pohyby, ale také jejich pravidelné používání, a to alespoň jednou denně.

6. Dejte sbohem hormonům

Hormonální antikoncepce jednoznačně hladké kůži bez dolíčků neprospívá. Proto pokud nemusíte, zkuste se jí vyhnout obloukem. Příčinou nejsou ani tak samotné hormony, kterých je většinou velmi nízká hladina, ale spíše zadržování vody s tím spojené. 

7. Bahenní zábaly

Zábaly z rašeliny, mořských řas, skořice, bahna z Mrtvého moře, břečťanu či obyčejné kávy pokožku prokrví a celulitida začne ustupovat. 

8. Kosmetické procedury

Tělové bandáže, redukční anticelulitidní ošetření či funkční oblečení jsou procedury, které vám nabídnou téměř v každém beauty salonu. Vy se necháte hýčkat a odměnou vám pak bude hladší a krásnější pokožka. 

9. Lékařské procedury

Když už nic z výše uvedeného nebude fungovat, stále je naděje, jak s celulitidou zatočit. Kavitace, injekční lipolýza, kryolipolýza nebo liposukce jsou metody, které umí dolíčky účinně a trvale léčit. Nechte si proto poradit od odborníka, který vám sestaví plán dle vašich potřeb.

Autor: red, Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.