Zasloužený úsměv: Stomatologie umí zázraky | Moje zdraví

Zasloužený úsměv: Stomatologie umí zázraky

Zasloužený úsměv: Stomatologie umí zázraky
Někdy správná péče nestačí a je nutný zásah odborníka. • Autor: istockphoto.com
18. srpna 2016 • 14:40

Uražený, křivý či chybějící zub, nestejnoměrné zabarvení skloviny…? Není třeba se trápit. Stomatologie kráčí mílovými kroky vpřed a v současné době vám například fazety vykouzlí naprosto přirozený, zářivý úsměv a zubní implantáty budete ve svých ústech hýčkat jako svoje vlastní, aniž by kdo rozpoznal rozdíl… Chce to jen šikovné ruce toho správného odborníka. 

„Co je podstatné při prvním kontaktu pacienta a stomatologa? Kvalita vstupní prohlídky… V prvé řadě by měl být samozřejmostí panoramatický rtg snímek, který přehledně ukáže stav horní i dolní čelisti, doplněný detailnějšími skusovými snímky. Na základě této informace a klinického vyšetření jsme schopni posoudit celkový stav dutiny ústní, což je nesmírně důležité pro následnou strategii nejen estetických úprav,“ říká stomatolog MDDr. Ondřej Kýr, který působí na klinice estetické medicíny Brandeis Clinic v centru Prahy. Cílem důsledné vstupní prohlídky je odhalení i těch nejmenších kazů, skrytých zánětů a počínajících onemocnění měkkých tkání. Zdraví zubů má být pro každého z nás prvořadé – samozřejmě ruku v ruce následované krásou úsměvu… 

Implantáty – náhrada ztracených zubů 

Z jakých důvodů se využívají a jak vlastně vypadají?

Implantáty jsou umělé náhrady chybějících zubů vhojené přímo v čelistní kosti. Jejich předností je maximální šetrnost vůči okolním zubům. Není totiž nutné do nich jakkoli zasahovat, tak jako v případě zhotovení můstku, kdy se okolní, často i zdravé zuby musejí zbrousit. V současné době se v praxi nejvíce zavádějí šroubované válcové implantáty z titanu. Po vhojení (zpravidla trvá 3–6 měsíců) implantát slouží jako pilíř pro upevnění keramické zubní korunky, nerozeznatelné od pravého zubu.

Kdy se nejčastěji používají?

„O indikaci vždy rozhoduje lékař. Záleží na typu defektu chrupu a kvantitě čelistní kosti, kterou posuzujeme při klinickém vyšetření, doplněném panoramatickým snímkem. V komplikovaných případech je vhodné zhotovit 3D rtg snímek. Pokud na daném místě není dostatek kosti, provádí se takzvaná augmentace, kdy se zavede materiál, který podporuje novotvorbu kosti. V těžších případech bývá nutné transplantovat vlastní kostní tkáň odebranou nejčastěji z oblasti prostoru dolních zubů moudrosti. Nicméně jde o naprosto individuální záležitost,“ říká stomatolog. 

Existují nějaká úskalí při zavádění implantátů?

„V horní čelisti, konkrétně v oblasti čtvrtého, pátého či šestého zubu, může nastat problém. Pokud totiž kost nemá dostatečnou výšku, může lékař při zavádění implantátu porušit dno čelistní dutiny. Je tedy nezbytné před zákrokem zhodnotit výšku kosti, a pokud je nedostačující, provádí se takzvaný sinus lift (sinus = latinsky dutina, lift = zvednout), kdy se zvedne sliznice čelistní dutiny a do prostoru mezi kost a sliznici se dodá materiál, který stimuluje tvorbu kosti (stejný princip jako při augmentaci).

Zavádění samotného implantátu je pro zkušeného stomatologa rutinní výkon. Implantolog v místě, kam je třeba zavést implantát, udělá jednoduchý řez, odklopí sliznici, vyvrtá do kosti štolu, do které zavede implantát, a ranku zašije. Zní to trochu strašidelně, ale pacient vůbec nic necítí, zákrok se provádí v lokální anestezii. Může se objevit lehký hematom, otok, jako po každém operačním zákroku. Je pak vhodné místo chladit, například i zmrzlinou, což pro mnohé pacienty není až tak nepříjemná představa…“ podotýká s úsměvem stomatolog. 

Jak dlouho tento zákrok trvá?

„Asi tak půl hodiny, včetně podání anestezie. Proces následného vhojování (tedy čas na to, aby se implantát pevně spojil s kostí) bývá individuální. U horní čelisti se zpravidla jedná o půlrok, u dolní čelisti pak cca o 3 měsíce. V současné době je v některých stomatologických zařízeních častým trendem provádět implantáty s okamžitým zatížením, kdy se nečeká na vhojení. Okamžitá implantace znamená, že se vytrhne poškozený zub, vloží se implantát a též rovnou provizorní korunka. Nicméně toto rychlé řešení nepovažuji za příliš šťastné, vždy dávám přednost kvalitnímu zhojení, je důležité dát organismu čas se s touto novou situací sžít. Všechno chce svůj čas,“ říká MDDr. Kýr a dodává:

„Životnost implantátu není omezena, v praxi však záleží na mnoha faktorech. Zda se daný implantát (či implantáty) dobře zhojí, nejsou-li žádné komplikace, zda se o ‚nové zuby‘ dobře staráte a čistíte zejména oblast krčku, která je ‚Achillovou patou‘ implantátu – je nutné dávat zvýšený pozor, aby zde nedocházelo k usazování plaku a následnému zánětu. V opačném případě totiž hrozí takzvaná periimplantitida, která je obdobou paradentózy. Mezi implantátem a kostí, v prostoru mezi měkkou tkání a krčkem implantátu, vznikne zánět, který může vést až k odhojení implantátu, tedy jeho uvolnění z kosti. Naštěstí k tomu dochází poměrně zřídka, pacienti zpravidla bývají ke svému zdraví zodpovědní.“

 

Fazety – elegantní řešení 

Mít tak krásný úsměv jako mají filmové hvězdy, chce se nám obyčejným „smrtelníkům“ občas říci… Není to nedosažitelné přání. Elegantním řešením pro úpravu estetiky předních zubů (křivě rostlých, porušených ATB léčbou či prostě barevně nevyhovujících) jsou fazety, jakési tenké plátky z keramiky, které se pevně (adhezivně) tmelí na lehce zbroušený povrch zubu. Doporučují se pro řešení nedokonalostí předních zubů v rozsahu viditelném při úsměvu. Dá se jimi korigovat nejen barva a postavení zubů, ale i jejich délka, tvar, případně lze odstranit nepěknou mezeru mezi předními zuby. „Velkou výhodou je rychlost zhotovení. Díky špičkovému přístroji CEREC jsme schopni fazetu udělat takřka na počkání, během jedné návštěvy tak odejdete s krásnějším úsměvem.“

Jak se postupuje? 

„Daný zub se nejprve ve viditelné části lehce zbrousí (tedy zepředu a mírně ze stran), místo nasnímáme intraorální kamerou přímo v ústech (takzvaný optický otisk zubů), v počítači zhotovíme trojrozměrnou rekonstrukci a navrhneme fazety. Přesný tvar poté vyfrézujeme z bločku keramiky, vyleštíme, dobarvíme a nalepíme do úst,“ popisuje stomatolog. 

Proč se dnes používá zejména keramika?

Zuby jsou pak hladší (proto se tam méně uchycuje bakteriální plak) a barevně stálé, což je velký bonus (na rozdíl od dříve používaného fotokompozitu, který po čase přejímá pigmenty z jídla a nápojů a je tak barevně méně stálý). Keramika mnohem více kopíruje mechanické i funkční vlastnosti zubu; též co se optických vlastností týče, se dá napsat jednička – jednoduše řečeno krásně vypadá. 

Spolu s tím se nabízí otázka – je třeba se o „fazetované“ zuby více starat?

„Není třeba více domácí péče o zuby, ale starat se opravdu tak, jak člověk má. Chodit pravidelně jednou za půl roku na dentální hygienu a preventivní zubní prohlídku, používat denně mezizubní kartáčky, dentální nit… Keramika se nekazí, ale na okrajích, kde navazuje na původní zub, může docházet ke kazům (stejně jako před zákrokem), je tedy třeba pravidelná a hlavně správná péče,“ zdůrazňuje zubní lékař. 

Co vás na stomatologii baví, proč je to vlastně „váš“ obor? 

„Vždycky jsem chtěl být architektem, celkem záhy jsem však zjistil, že neumím kreslit…“ směje se MDDr. Ondřej Kýr. „Estetika je vlastně architektura v přeneseném slova smyslu, jde o to, vytvářet, tvořit, budovat… kvalitní a přirozenou krásu, která vydrží. Na stomatologii mě nejvíc baví těsné propojení ‚hlavy‘ (musíte mít zdravý selský rozum, rozhodovat se správně a rychle) s jemnou, precizní ruční prací. Výsledek je okamžitě vidět a pacientům často přináší velkou pozitivní změnu do života. I ‚malé‘ věci, jako je krásnější úsměv, mají velký dosah… To mě skutečně hluboce oslovuje," uzavírá.

Odborná spolupráce: MDDr. Ondřej Kýr Brandeis Clinic Praha, www.brandeisclinic.cz 

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.