Trápí mne nečistá pleť: Klíč je ve správné péči | Moje zdraví

Trápí mne nečistá pleť: Klíč je ve správné péči

Trápí mne nečistá pleť: Klíč je ve správné péči
Důkladná péče je základem krásné pleti. • Autor: shutterstock.com
18. července 2016 • 12:56

Nečistá pleť neznamená špatně umytá, ale taková, které se nedostává patřičné péče. Zejména tehdy, nebyla-li vám do vínku dána pokožka dokonale hladká a trápí vás rozšířené póry. Když o pleť budete dobře pečovat, mnohonásobně se vám to vrátí - rozšířené póry budou čisté, staženější a méně viditelné. Možností je opravdu mnoho, ale základem úspěchu je její pravidelné čištění. 

Velké póry jsou způsobeny řadou faktorů, mezi hlavní patří: geneticky daná mastná pleť, věk a pohlaví. Mastná pokožka má jednu výhodu - je pevnější a později se na ní objevují vrásky. Problémem však je, že na ní ulpívají zbytky odumřelých buněk, takže póry pak vypadají širší. A dělají se na ní komedony, které vznikají ucpáváním pórů přebytky kožního mazu. Tato malá množství kožního mazu na vzduchu oxidují - tak vznikají nepěkné černé tečky. 

Další důležitou okolností je věk. S přibývajícími roky se mění kvalita pleti, kromě vrásek a povadlých kontur se rozšířené póry projevují i u pokožky, která tímto problémem dosud netrpěla. Věkem ztrácí každá pleť svou pružnost a to je další důvod, proč póry vypadají větší.Póry mají na naší kůži důležitou funkci - ústí zde vlasové folikuly, potní i mazové žlázy, takže představují důležitý čisticí ventil, kterým zbavují tělo toxinů i potu a zároveň přirozeně promašťují pleť.

Hlavním řídícím mechanismem, který reguluje mazové žlázy, jsou hormony. Při normální produkci seba vytéká kožní tuk z pórů a šíří se po povrchu kůže. Díky tomu je naše pokožka nepropustná vodě a chráněná před vysycháním. Problém vzniká, když tukové žlázy pracují nadbytečně. Sebum a nečistoty se pak shromažďují v kůži, pokožka zbytní a póry se zvětší. Jejich fyzickou strukturu změnit nedokážeme, správnou péčí můžeme zlepšit jejich vzhled. Na celkovém vzhledu se podepisují i škody napáchané nemírným sluněním, saunováním nebo omrznutím, protože rozpad kolagenu zbytňuje kožní buňky na okrajích pórů a tím se zvýrazňují. Třetím negativním faktorem jsou hormony. Obecně platí, že muži mají tendenci k větším pórům než ženy, ty je ale „dohoní“ při hormonálních změnách, zejména v období kolem klimakteria. 

Čistit, čistit, čistit

Klíčem k lepší pleti je důkladné čištění, peeling, používání nekomedogenní kosmetiky a šikovné maskování pomocí stahujících přípravků a dalších kosmetických výrobků. Optimální volbou jsou přípravky s obsahem kyseliny salicylové, které odstraní nadbytečnou mastnotu. Pozor však, aby produkty nebyly příliš agresivní, protože by se pleť začala mastit ještě víc. Péče začíná hned ráno, neboť v noci mazové žlázy pracují na plné obrátky. Ideální jsou k tomu adstringentní pleťové vody, čisticí pěna nebo emulze. Dobrou službu prokáže i peeling (např. s mikrozrníčky), který odstraní nečistoty a odumřelé kožní buňky. U mastné pleti se doporučuje „gumovat“ až 3x týdně (u suché stačí 1x).

Jednou týdně by mělo přijít na řadu také hlubší čištění s napářkou např. heřmánkem a následnou aplikací čisticí (např. jílové) nebo peelingové masky. Nezapomínejte také všechny kosmetické pomůcky jako štětce a houbičky občas vyprat a přes den si zbytečně nesahejte na obličej. Samozřejmostí by měla být pravidelná návštěva kosmetického salonu, kde vám kosmetička kromě odborné péče poskytne rady, jak o problematickou pokožku pečovat doma nebo jaký zákrok by vzhled vaší pokožky ještě zlepšil. Může to být chemický, ultrazvukový nebo enzymový peeling, mikrodermabraze, čištění vakuem, případně laserové ošetření. Pozor, po většině těchto procedur není vhodné vystavovat se slunečním paprskům.

Decentní maskování

Rozšířené póry se dají částečně zamaskovat, ale dejte si pozor, jaký make-up použijete. Hutný a těžký produkt může situaci zhoršit, protože póry, které nemohou přirozeně dýchat a vylučovat sebum, se ještě více rozšíří. Vhodné je použít po nepříliš mastném krému stahovací sérum nebo základ pod make-up (tzv. primer), který nejen pomáhá vyrovnat tón pleti, ale zároveň absorbuje maz, takže neprosakuje na povrch. Potom přijde na řadu lehký fluidní make-up (nejlépe minerální, protože neobsahuje větší množství konzervačních látek a barviv) bez obsahu oleje, takže neucpává póry. Pokud líčení končíte pudrováním, minerální by měl být také pudr.

Stejně důležitá je večerní očista obličeje. Opravdu nikdy byste neměly ulehnout s make-upem na tváři! I když k tomu stav pokožky někdy svádí, vyhněte se jejímu drhnutí vysušujícími mýdly a pleťovými vodami s velkým obsahem alkoholu nebo čištění abrazivní žínkou či kartáčkem. Naskákaly by vám navíc ošklivé šupiny a vyprahlá kůže by se začala bránit ještě větším množstvím vypuštěného mazu.

K odstranění nečistot a make-upu raději používejte čistidla s obsahem kyseliny salicylové, která pronikne do pórů, zabraňuje jejich ucpávání a pleť nedráždí. Čtěte příbalové letáky kupovaných produktů a přednost dejte těm, které mají vyšší obsah antioxidantů, protože zlepšují buněčnou výměnu a pokožka se tak přirozeně čistí. Dobrými pomocníky jsou prostředky s retinolem (vitamin A), jelikož tlumí nadměrnou tvorbu mazu a podporuje novotvorbu kožních buněk. 

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.