Vymknutý kotník (výron v kotníku)
Vymknutý kotník nebo-li výron v kotníku se stává obvykle chybným došlapem na postiženou nohu nebo vzniká v důsledku úrazu.
Vazy se natáhnou nad rámec svých možností, mohou se i natrhnout nebo přetrhnout. Délka léčby závisí na stupni postižení.
Příznaky výronu v kotníku
Příznakem je silná bolest, otok, zmodrání a částečná ztráta pohyblivosti v kotníku. Projeví se ihned po úraze, stav se obvykle postupně během několika hodin zhorší.
Postihuje
Projevuje se
Výron v kotníku se podle závažnosti poranění dělí do třech stupňů:
1. stupeň: vazy si při zranění natáhly více, než je běžné, ale nejsou potrhané. V takové případě kotník oteče, ke zlepšení stavu dojde za 2-3 dny.
K léčbě většinou stačí kotník zpevnit náplasťovou fixací. Po dvou až třech dnech je většinou možné kotník už plně zatěžovat.
2. stupeň: - v tomto případě už se vazy protáhly více a došlo i k jejich natržení. Kotník má omezenou funkčnost, je výrazněji oteklý a otok trvá déle.
Léčba probíhá opět zpevnění pomocí náplasťové fixace a trvá od pěti dnů do šesti týdnů, podle rozsahu poranění.
3. stupeň: Vazy kotníku jsou v tomto případě přetržené, kotník velmi bolí a je výrazně oteklý. Na nohu je obtížné došlápnout a kotník je nestabilní. Tady už je potřeba pevná fixace (například sádra), která trvá obvykle tři až šest týdnů. Pak je ještě nutné nohu fixovat elastickým obinadlem.
Podívejte se na příznaky do naší galerie:
Fotogalerie
Léčba výronu v kotníku
Léčba spočívá zejména v klidu na lůžku a v zafixování nohy stahujícím obvazem. Bezprostřední pomocí je ledování nohy a její zvednutí nad úroveň těla. K zmírnění bolesti se používají masti s octanem hlinitým a také protizánětlivé masti (např. Ibalgin mast). Při velkých modřinách je dobré užívat masti s heparinem (např. Heparin AL).
Při přetržení či silném natržení vazu je nutná i sádrová fixace.
Bylinky
Doporučují se masti z kostivalu, měsíčku a jitrocele.
Homeopatika
Na zmírnění obtíží jsou doporučována homeopatika: Arnika, Bellis Perennis.
Domácí léčba a babské rady
Ke zmenšení otoku lze použít obklady s octem.
Vyšetření
Lékař nohu prohmatá a udělá rentgen. Poté ji zafixuje buď elastickým obinadlem, zinkoklihem, nebo sádrou, podle stupně postižení.
Možné komplikace
Pokud se vazy přetrhnou či natrhnou, je nutná rekonvalescence v délce několika měsíců. Při zatěžování vazů a nerespektování klidových doporučení se stav bude zhoršovat a doba do kýženého uzdravení se bude prodlužovat.
TIP NA VIDEO: Jak si udržet dobrou imunitu?
Inkubační doba
IhnedDélka léčby
7 - 40 dníÚplný klidový režim by měl trvat nejméně dva až tři dny, poté je možný omezený pohyb. Sádra nebo zinkoklih trvá obvykle tři až čtyři týdnyTrvalé následky
Při neléčení mohou vazy špatně srůst a noha může být špatně pohyblivá.
Zdravotní cviky
Po rekonvalescenci je doporučeno protahování kotníkových vazů.
Prevence
Prevencí je sportovat až po protažení, fixace kotníků při náročných sebězích či horských přechodech. Při běžné chůzi je dobré používat boty s pevným opatkem, na pevné podešvi s malým podpatkem.
Kdy jít k lékaři
Lékaře navštivte při bolesti kotníku, jeho otoku, snížené pohyblivosti a tvorbě modřin okolo.