5 tipů, jak přežít dlouhou cestu autem k moři | Moje zdraví

5 tipů, jak přežít dlouhou cestu autem k moři

 • 5 tipů, jak přežít dlouhou cestu autem k moři
  Cesta k moři může být peklo. Záleží na tom, jestli nepodceníte přípravu • Autor: iStock.com
  27. června 2017 • 06:00

  Autem do Chorvatska vyráží každý rok 740 000 Čechů. Dalších několik set tisíc jede do Itálie a pár tisíc otrlejších i do Řecka, Francie či Španělska. Cesta přitom v těchto případech není cílem, ale spíš prostředkem, nejméně oblíbenou částí dovolené. Jak ji přežít ve zdraví a v pohodě?

 • Předcházejte únavě


  Únava v autě • Autor: iStock.com
  Být u moře o pár hodin dřív, ale za jakou cenu? Odpočinek je důležitý. Před samotnou cestou si dopřejte dostatečně dlouhý spánek a buďte jako profíci. Naordinujte si pravidelné přestávky, které poctivě dodržujte. Energii načerpanou na odpočívadle rádi využijete, až se zaseknete v první koloně. Nezaskočí vás hlad, žízeň ani potřeba na toaletu. Pamatujte, že maximální doba nepřetržitého řízení by v běžném provozu neměla přesáhnout čtyři hodiny.


 • Nezapomínejte pít


  Pití v autě • Autor: iStock.com
  Pro boj s únavou mnoho řidičů volí kávu či energy drinky. Ne vždy ale přinesou kýžený efekt. Krátkodobě kofein sice oddálí pocit únavy, ale ten se později může vrátit a ještě být intenzivnější. Je dobré pamatovat na to, že káva odvodňuje, a proto je důležité dodržovat pitný režim. Každou kávu tak doplňujte skleničkou vody a nebojte se přidat i nápoje s cukrem, které řidičům snadno a rychle dodají energii.


 • Jak zabavit děti?


  Dítě v autě • Autor: iStock.com
  Pokud vyrážíte i s vašimi ratolestmi, doporučujeme poctivou přípravu. Na cestu dostatek jídla, které v kombinaci s teplým počasím snadněji ukolébá děti k spánku. Vždy se vyplatí mít po ruce nějakou tu hru, kterou vyspalé nezbedníky zabavíte na pár dalších kilometrů. Vzpomínáte třeba na slovní fotbal? Bude se hodit i tablet nebo DVD přehrávač,  díky kterému nebudete pár hodin o dítěti vědět. Cesta se tak stane příjemnější, bez neustálých dotazů „kdy už tam budeme“. Vše si nachystejte dovnitř vozu, abyste nemuseli zastavovat kvůli svačinkám, žízni či nudě dětí.

  Na cestě i na dovolené s dětmi vám může pomoci naše video.

  Video se připravuje ...
  Podívejte se na tipy, jak přežít dovolenou s dětmi ve zdravíVIDEO 


 • Pozor na dlouhé sezení


  Nohy v autě • Autor: iStock.com
  Ačkoli se to nezdá, tak i dlouhé sezení při cestování může nést zdravotní rizika. Jedním z nich je žilní trombóza. Ta neohrožuje pouze cestovatele v letadle, ale každého, kdo dlouho sedí bez možnosti protáhnout se. Podle odborníků by měly ideálně každé dvě hodiny následovat malá zastávka a protažení, které rozproudí krev v žilách. Účinnou prevencí jsou také přírodní látky a výtažky z rostlin, které proti srážení krve účinně bojují. V lékárně vám určitě poradí.
 • Nepodceňte přípravu vozidla


  Dopravní zácpa • Autor: iStock.com
  Výstražné pomůcky, jako jsou reflexní vesty a trojúhelník, si v autě uložte na dobře dostupné místo, odkud je v případě potřeby rychle vytáhnete. Nikdy nevíte, kdy se vám porouchá startér nebo selže navigace. Vyplatí se proto mít náhradní powerbanku, kterou nabijete jak mobilní telefon, tak i tablet. Stejně tak mějte v záloze i klasické automapy. Po ruce mějte i repelent – v rámci zastávek na protáhnutí či svačinku se bude určitě hodit.

  Přečtěte si jak se mění jízdní valstnosti vozidla při jeho zatížení v článku ZDE.Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.