Frontotemporální demence: Nemoc, kterou trpí Bruce Willis | Moje zdraví

Demence Bruce Willise postupuje. Jak se nemoc projevuje a proč ji nejde léčit?

13. října 2023 • 13:30

Bruce Willis už delší dobu trpí afázií, která ovlivňuje nejen jeho schopnost mluvit, ale také porozumět řeči. Navíc se potýká s frontotemporální demencí, která má za následek změnu jeho chování a povahových rysů.

Potíže souvise prohlubují. Producent Glenn Gordon Caron, který je Willisovým dobrým přítelem, a pravidelně ho navštěvuje, říká, že Willisova nemoc pokročila a herec už v podstatě nemůže komunikovat.

"Není nikdo, kdo by měl větší radost ze života než on. Takže představa, že teď vidí život přes síťované dveře, nedává moc smysl. Je to opravdu úžasný chlap," řekl Glenn Gordon Caron v New York Post.

Bruce Willis, známý z filmů jako je Pátý element, Armageddon nebo Smrtonosná past, oznámil konec herecké kariéry už v roce 2022. Už tehdy jeho rodina uvedla, že trpí neurologickým problémem. Konkrétně afázií. Ta ovlivňuje především řečové schopnosti.

Video se připravuje ...
Bruce Willis pověsil herectví na hřebík kvůli vážné nemoci mozkuVIDEO 

Později se situace kolem hercova zdraví ještě zkomplikovala. „Bruceův stav se zhoršil a nyní máme konkrétnější diagnózu: Frontotemporální demence (známá jako FTD),“ uvedla na Instagramu jeho současná manželka s tím, že navzdory tomu, jak je toto zjištění bolestivé, je zároveň ulevující znát konkrétní diagnózu.

Co je to frontotemporální demence?

Frontotemporální demence je známá také jako Pickova choroba a na rozdíl od známější Alzheimerovy choroby se projevuje v nižším věku. Nemoc postihuje čelní oblast mozku a tím ovlivňuje především povahové rysy a chování pacienta. Mění se jeho osobnost a přidávají se i poruchy paměti. Na frontotemporální demenci neexistuje lék a její průběh se tudíž dá jen zpomalit.

Pro nemoc je typické, že pacient neovládá své chování, neuvědomuje si, co dělá a nemůže to tím pádem ani změnit. Jak vysvětluje odborný web www.alzheimer.cz, v první fázi má někdy okolí podezření, že jde o psychiatrickou poruchu. Typické je, že se změní jídelní zvyklosti, nemocní mohou pít nadměrně alkohol, přestat se mýt a vhodně oblékat. To pak vede ke společenským faux pas.

Diagnostika frontotemporální demence

Toto neurodegenerativní onemocnění je zrádné. Vyskytuje se u lidí v poměrně nízkém věku, tedy od 50 let a příznaky se mohou podobat jiným onemocněním, jako je zmíněná Alzheimerova choroba. Ke správnému určení nemoci nemusí dojít ani po té, co pacient vyplní klasické psychologické testy. K diagnostice FTD je tedy nutné provést testy specificky vyvinuté pro toto onemocnění.

Léčba frontotemporální demence 

Současná medicína nemoc léčit nedokáže. Lékaři proto můžou jen mohou tlumit  poruchy chování například pomocí antidepresiv či léků na uklidnění. To je velice náročné pro okolí nemocného, často je nutná léčba v psychiatrickém zařízení.

Příznaky frontotemporální demence:

  • Ztráta motivace – apatie k zájmům, absence osobní hygieny
  • Náhlé změny chování – agresivita, deprese, mánie
  • Ztráta sebekontroly – absence empatie a společensky nepřijatelné chování
  • Kompulzivních chování – neustálé opakování různých gest nebo úkonů (klepání prsty, závislost na konkrétním jídle)

Autor: Iveta Mazáčová, Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.