Frontotemporální demence: Nemoc, kterou trpí Bruce Willis | Moje zdraví

Bruce Willis trpí demencí! Hereckou kariéru ukončil už loni kvůli afázii

17. února 2023 • 12:05

Bruce Willis už delší dobu trpí afázií, která ovlivňuje nejen jeho schopnost mluvit, ale také porozumět řeči. Podle jeho rodiny se nyní navíc potýká s frontotemporální demencí, která má za následek změnu jeho chování a povahových rysů.

Bruce Willis, známý z filmů jako je Pátý element, Armageddon nebo Smrtonosná past, oznámil konec herecké kariéry už v roce 2022. Už tehdy jeho rodina uvedla, že trpí neurologickým problémem. Konkrétně afázií. Ta ovlivňuje především řečové schopnosti a způsobena může být například úrazem hlavy nebo mozkovou příhodou.

Video se připravuje ...
Bruce Willis pověsil herectví na hřebík kvůli vážné nemoci mozkuVIDEO 

Podle vyjádření rodiny se ale situace kolem hercova zdraví nadále komplikuje. „Bruceův stav se zhoršil a nyní máme konkrétnější diagnózu: Frontotemporální demence (známá jako FTD),“ uvedla na Instagramu jeho současná manželka s tím, že navzdory tomu, jak je toto zjištění bolestivé, je zároveň ulevující znát konkrétní diagnózu.

Co je to frontotemporální demence?

Frontotemporální demence je známá také jako Pickova choroba a na rozdíl od známější Alzheimerovy choroby se projevuje v nižším věku. Nemoc postihuje čelní oblast mozku a tím ovlivňuje především povahové rysy a chování pacienta. Na frontotemporální demenci neexistuje lék a její průběh se tudíž dá jen zpomalit.

Diagnostika frontotemporální demence

Toto neurodegenerativní onemocnění je zrádné. Vyskytuje se u lidí v poměrně nízkém věku, tedy od 45 let a příznaky se mohou podobat jiným onemocněním, jako je zmíněná Alzheimerova choroba. Ke správnému určení nemoci nemusí dojít ani po té, co pacient vyplní klasické psychologické testy. K diagnostice FTD je tedy nutné provést testy specificky vyvinuté pro toto onemocnění.

Příznaky frontotemporální demence:

  • Ztráta motivace – apatie k zájmům, absence osobní hygieny
  • Náhlé změny chování – agresivita, deprese, mánie
  • Ztráta sebekontroly – absence empatie a společensky nepřijatelné chování
  • Kompulzivních chování – neustálé opakování různých gest nebo úkonů (klepání prsty, závislost na konkrétním jídle)

Autor: Iveta Mazáčová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.