Dieta podle Mačingové: Opravdu její jídelníček funguje? | Moje zdraví

Jak zhubnout 10 kilo za měsíc? Dieta podle Mačingové je stále populární. Odborníci ale varují

Jak zhubnout 10 kilo za měsíc? Dieta podle Mačingové je stále populární. Odborníci ale varují
10 kilogramů za měsíc? Takové hubnutí je k ničemu • Autor: istock.cz
25. dubna 2024 • 05:00

Jakmile dojde na to, podle jakého návodu shodit přebytečná kila, každý dobrý odborník na výživu vám vysvětlí, že všelijaké více či méně přísné rozpisy dlouhodobě nefungují. Platí to i o detoxu podle receptů Slovenky Antonie Mačingové. 

Kdo by nechtěl za pouhý měsíc shodit až deset kilo? Dieta podle Mačingové vám v tom může skutečně pomoct. Tím ale výčet pozitiv končí, protože pak už následují jen samá proti.

Pokud budete dodržovat její dietní rozpis, skutečně budete hubnout takto rychle. To se ovšem zásadně nedoporučuje. "Ideální tempo hubnutí je půl kila až kilo týdně," vyčíslila dietoložka Karolína Hlavatá. Při rychlejším hubnutí podle ní jednak hrozí, že člověku budou chybět nějaké živiny, jednak je větší pravděpodobnost, že se váhový pokles nepodaří udržet. 

Jak zdravě jíst? Podívejte se na video s inženýrkou Karolínou Fourovou:

Video se připravuje ...
Podcast Restart: Jak zdravě jíst? Doporučení inženýrky v oboru výživyVIDEO 

Co je dieta dle Mačingové?

Dieta slovenské autorky, vystudované andragogičky (výchova a vzdělávání dospělých), je založená na principu dělené stravy, kdy se například jeden den jedí jen sacharidy a další den zase zejména bílkoviny. Jídelníček je každopádně dost střídmý a je třeba počítat s tím, že člověk při něm bude mít dost hlad. To přitom podle odborníků není u správně sestaveného jídelníčku nutné ani při hubnutí. 

Nejtěžší je u Mačingové první měsíc, kdy jsou některé potraviny vyloženě zakázány, jde vlastně o jakýsi detox vycházející z paleo diety, při němž se například prakticky vůbec nejedí zdroje sacharidů, ale ani kvalitních bílkovin. 

Jak zhubnout zdravě a bez diety? Stačí dodržovat tyto zásady

Recepty dle Mačingové

Hubnout podle Mačingové se dá buď s pomocí její knížky nebo jejích receptů z webu, nebo si člověk může až domů objednat hotové krabičky s uvařenými jídly, což mnozí lidé vítají. Pro představu: denní dovoz jídel na úvodní osmadvacetidenní detoxikaci stojí kolem jedenácti tisíc korun měsíčně. Udržovací stravování je o něco levnější. 

Recepty na první pohled nevypadají špatně, často kombinují zeleninu a maso, ale laik nedokáže posoudit, zda v nich například je dost sacharidů a bílkovin. Podle odborníků nikoliv. 

Na webu autorka slavné diety rovněž prodává své knihy, kterým však odborníci opakovaně vyčítají, že obsahují nesmysly – vychází v nich například z tvrzení, že jednou z příčin obezity je překyselení organismu, a proto je třeba se ho pomocí diety zbavit. Lidské tělo si však dokáže správné pH udržovat samo, a pokud ne, jde o závažný zdravotní problém, na který úprava jídelníčku nestačí. 

Jídelníček podle Mačingové

Na internetu autorka zveřejňuje i jídelníčky, ať už na přísnou osmadvacetidenní fázi diety – mluví o ní jako o detoxikační – či na harmonizační fázi programu nebo na její udržovací verzi (takzvanou schůdkovou metodu). 

Jak vypadá jeden den z 28denního detoxu?

Snídaně: Mrkev, jablko, med, rozinky, vlašské ořechy  

Svačina: Ovocné pyré

Oběd: Salát z červené řepy, strouhaný sýr 

Svačina: Zeleninový salát s mandlemi  

Večeře: Mrkvový perkelt, strouhaný sýr

Co se má jíst během udržovací fáze? 

Snídaně: Kiwi, banán, mandle, med, skořice 

Svačina: Ovocné pyré  

Oběd: Mrkvová roláda s tuňákem  

Svačina: Zeleninový salát s mandlemi  

Večeře: Cuketový koláč

Funguje dieta podle Mačingové? 

Ačkoli se jedna z knih Antonie Mačingové jmenuje Zhubněte jednou provždy, přesně tohle od ní podle odborníků čekat nemůžete. I kvůli tomu, že základem diety jsou pravidla, která nerespektují oficiální výživová doporučení založená na nejnovějších výzkumech. Chybí v jídlech nejen různé vitaminy, minerály a stopové prvky, ale například také bílkoviny.

Podle Pavla Suchánka, odborníka na výživu ze společnosti FitBee, člověk s touto dietou hubne jen zdánlivě, ovšem ve skutečnosti ztrácí vodu a svaly, takže výsledkem je sice váhový úbytek, ale také zpomalení metabolismu a následný jojo efekt. Jakmile totiž člověk přísný dietní rozpis opustí, kila se mu začnou vracet – bohužel už ne v podobě svalů, protože ty získat není tak snadné, ale coby tukové zásoby. Svaly lze posilovat a budovat pomocí cvičení, ale to Mačingová neřeší. 

Autor: Ema Ludvíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.