Nová léčba problémů s erekcí? Rázová vlna | Moje zdraví

Nová léčba problémů s erekcí? Rázová vlna

Nová léčba problémů s erekcí? Rázová vlna
Autor: istock.com
9. ledna 2020 • 06:00

Zhruba 40 % mužů ve věku mezi 35 a 60 má problémy s erekcí. Varující ale je také to, že trápí každého desátého muže ve dvaceti letech. Jak problémy řešit a proč vznikají? A jaké jsou novinky v léčbě?

U starších mužů je nejčastějším problémem jejich celkové zdraví a problémy se ztopořením souvisí nejčastěji s ucpáváním cév, ale také s vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou. Erektilní dysfunkci ale může způsobit i porucha topořivých těles, nervové soustavy či hormonální změny. „Podobně jako u jiných nemocí je i zde nejlepší prevence. Tedy vyvarovat se všech rizikových faktorů, například kouření, alkoholu, přejídání a dalším civilizačním nešvarům,” doporučuje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář UroKlinikum Praha.

U mladších jedinců bývá v případě poruch erekce často na vině psychika, zejména pak stres, nedostatek spánku a pohybu, ale i přejídání nebo příliš mnoho alkoholu. V takovém případě je léčba podobná, je zapotřebí změnit životní styl. Erektilní dysfunkce ale potkává i mladé muže v začátcích jejich pohlavního života, ať už kvůli studu nebo nezkušenosti.

Léčba erektilní dysfunkce

Pokud problémy přetrvávají, je žádoucí nechat situaci posoudit odborníkem. Úspěšnost odborné léčby je vysoká, její základní podmínkou je ale správná diagnostika. Ta je především díky ultrazvuku většinou neinvazivní a přesná. Před zahájením léčby je třeba vědět, zda porucha není způsobena závažnými onemocněními. Pokud ano, je nutné nejprve vyléčit základní onemocnění a k léčbě erektilní dysfunkce přistoupit až posléze.

Léčba obvykle spočívá v podávání léků nebo preparátů zvyšujících přívod krve do topořivých těles. Jak už dnes naštěstí většina pacientů ví, užívání těchto preparátů však nelze kombinovat s užíváním takzvaných nitrátů, tedy léků při ischemické nemoci srdeční. Souběžné použití může vést k závažným až smrtelným komplikacím.

Jednou z dalších možností je také injekční aplikace účinné látky přímo do topořivých těles, která ovšem není úplně nebolestivá. Existují i chirurgická řešení, jako je trvalá implantace takzvaných penilních protéz, které jsou buď částečně ohebné, nebo nafukovací. Protože ale penis udržují ve stálé erekci, představují méně komfortní variantu.

Rázová vlna zlepší prokrvení

Novou a navíc bezbolestnou metodou je léčba takzvanou rázovou vlnou. Ta díky aplikaci mechanické energie zlepšuje krevní oběh a podporuje funkci erektilních tělísek. „Bezbolestná léčba spočívá v přiložení sondy podobné ultrazvuku na penis a do oblasti hráze pod varlaty. Sonda vydává piezo rázové vlny, které regenerují cévy, zvyšují průtok krve, a tím zlepšují prokrvení topořivých tělísek. Aplikace je téměř bezbolestná, jsou cítit jen mírné nárazy. Ošetření přístrojem Piezowave pacienti velmi dobře snášejí, analgetika nejsou potřeba,” vysvětluje primář Josef Stolz.

Léčba je ambulantní a nebolí. Efekt rázové vlny se může dostavit už po první aplikaci a účinek přetrvává až dva roky. Vyjde na 10 tisíc korun za čtyři aplikace, které je třeba podstoupit vždy s odstupem 1 týdne. Lékaři doporučují čtyři aplikace po deseti minutách. Aplikace rázové vlny zcela nebo z velké části nahrazuje užívání léků na zlepšení erekce. Nová metoda léčby navíc zbavuje pacienty psychických problémů, které poruchy erekce doprovázejí. Právě psychická pohoda je podle lékaře to nejlepší, co mužům při těchto potížích pomáhá.

Autor: Alžběta Javorková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.