Nedostatek testosteronu u mužů a žen. Jak se projevuje a jak ho můžete zvýšit? | Moje zdraví

Nedostatek testosteronu u mužů a žen. Jak se projevuje a jak ho můžete zvýšit?

Nedostatek testosteronu u mužů a žen. Jak se projevuje a jak ho můžete zvýšit?
když chybí testosteron u mužů a žen • Autor: iStock.com
17. srpna 2020 • 06:00

Testosteron je hormon známý jako androgen a často se považuje za „mužský“ hormon. Jeho snížená hladina tedy může potrápit zejména muže. Ale i ženy by si jeho hladinu měly hlídat. Co se v těle děje, když je ho málo? A dá se jeho hladina zvýšit?

Nedostatek testosteronu u mužů

Dle Harvard Health Publication je normální hladina testosteronu u zdravých mužů od 270 do 1070 ng/dl. S postupem věku se ale přirozená hladina testosteronu obvykle snižuje o 1 % až 2 % a k poklesu dochází již od 25. do 30. roku života. Nicméně stále není dokázáno, zda je klíčovým faktorem samotný proces stárnutí, nebo spíše fakt, že starší muži již méně dbají na své zdraví a životosprávu. Patrné jsou však stejné příznaky signalizující úbytek testosteronu. 

Jaké jsou příznaky?

Testosteron hraje klíčovou roli v libidu (sexuální touha) u mužů. Proto někteří muži mohou s věkem zaznamenat pokles sexuální touhy a problémy s dosahováním a udržením erekce. Samotný testosteron nezpůsobuje erekci, ale stimuluje receptory v mozku k produkci oxidu dusnatého. Krom jiného  testosteron hraje roli při produkci spermatu, což je mléčná tekutina, která napomáhá pohyblivosti spermií. Muži s nízkým testosteronem často během ejakulace zjistí pokles objemu spermatu.

Testosteron hraje roli v několika tělesných funkcích, včetně tvorby vlasů, proto je plešatění pro mnoho mužů přirozenou součástí stárnutí. Muži s nízkým T vykazují také známky extrémní únavy a snížení energetické hladiny, a to i když dostatečně spí a jejich motivace k cvičení výrazně klesá.

Muži s nízkým T mohou zaznamenat změny nálady, protože testosteron ovlivňuje mnoho fyzických procesů v těle, takže může ovlivnit náladu a duševní kapacitu.

U mužů s nízkým T však také může docházet k úbytku kostní hmoty. Testosteron totiž pomáhá vytvářet a posilovat kost, a tak muži s nízkým T, zejména starší muži, mají nižší objem kostí a jsou náchylnější ke zlomeninám kostí a osteoporóze.

Co dokáže zvýšit hladinu testosteronu?

Dlouhý a kvalitní spánek

Přímý vliv dostatečného spánku na hladinu testosteronu dokazuje hned několik studií. Výsledky jedné z nich například ukazují, že nedostatek spánku po dobu jednoho týdne (5 hodin za noc) dokázal snížit hladinu testosteronu u zdravých mužů o 15 %. Jiná studie zase zjistila, že muži spící 4 hodiny za noc mají v průměru hladinu testosteronu 200–300 ng/dL v porovnání s muži spícími 8 hodin za noc, u kterých se testosteron pohybuje okolo 500–700 ng/dL.

Správný jídelníček

Jídelníček, který prospívá zvyšování hladiny testosteronu by měl být bohatý na zdravé tuky, velmi pomáhá například avokádo. Zlatá střední cesta je držet svůj denní příjem tuků okolo 35–40 %. Zbytek doplňte zejména proteinem a správnými sacharidy, které jsou pro testosteron opět velmi důležité, i když jsou nízkosacharidové diety v současnosti velmi populární. „Pro váš testosteron je nejlepší konzumovat sacharidy ze škrobovité zeleniny. Nejlepším příkladem jsou brambory, které se dají připravit na mnoho chutných způsobů,“ doporučuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS, zabývající se multivitaminy pro muže. Dalšími potravinami, které mohou velmi pomoci jsou vejce, zázvor, brokolice, hovězí maso, probiotika, česnek, špenát, para ořechy nebo mandle. Hladinu testosteronu naopak snižují lněná semínka, lékořice, polynenasycené mastné kyseliny, máta a tuky.

Cvičení

Nedílnou součástí udržování a zvyšování hladiny testosteronu je pohyb. Pokud chodíte do posilovny, soustřeďte se na těžké cviky, jako jsou mrtvé tahy nebo bench press a tlak s velkou činkou. „Cílem by měla být spíše větší váha s nižším počtem opakování. Čím silnější budete, tím více budete mít testosteronu. Velmi vhodná jsou také vysokointenzivní cvičení neboli HIIT jako například sprint na rovině, sprint do kopce, kruhový trénink nebo vysokointenzivní jízda na kole,“ dodává David Buchta z PRIMULUS.

Mějte více sexu

Jeden z velmi příjemných způsobů zvýšení hladiny testosteronu je dostatek sexu. V jedné studii například vědci změřili ze slin hladinu testosteronu 44 mužům předtím, než vešli do erotického klubu. Poté co pánové opět vyšli, byl jim znovu odebrán vzorek slin. Mužům, kteří měli v klubu sex, se hladina testosteronu zvýšila o 72 %. Oproti tomu druhá skupina mužů, která zde byla pouze „na čumendu“, zaznamenala navýšení o pouhých 11 %. Vzájemná závislost testosteronu a sexu je tak jasná.

Méně se stresujte

Stres podporuje tvorbu hormonu kortizolu, který zabíjí testosteron. Kortizol je katabolický hormon, který potlačuje tvorbu testosteronu a snižuje jeho hladinu. „Důvodem je látka prengenolon, která slouží jako stavební kámen dalších hormonů, jako je progesteron, estrogen, kortizol a testosteron. Zvýšený kortizol v těle pohlcuje prengenolon pro svou vlastní tvorbu, a proto již nezbývá prostor pro tvorbu testosteronu. Pokud je to tedy možné, stresu se vyhýbejte,“ zakončuje David Buchta z PRIMULUS.

Nedostatek testosteronu u žen

Příznaky nízkého hladiny testosteronu u žen jsou často nedostatečně diagnostikovány nebo špatně diagnostikovány. Některé z podmínek, za které může být nízký testosteron zaměněn, zahrnují: stres, depresi a vedlejší účinky menopauzálních změn u žen. Hladinu testosteronu odhalí až krevní vyšetření, které určí, zda máte hladinu T vysokou, či nízkou. Studie Lékařské fakulty univerzity v Bostonu z roku 2002 uvádí, že pokud je hladina celkového testosteronu v plazmě u žen mladších 50 let nižší než 25 ng/dl, je nízká. Hladiny testosteronu nižší než 20 ng/dl u žen ve věku 50 let a starších jsou také považovány za nízké.

Jaké jsou příznaky nedostatku?

Mezi příznaky spojené s nízkým obsahem testosteronu u žen patří: snížená sexuální touha, ovlivněné je i sexuální uspokojení, depresivní nálada, letargie, svalová slabost.  

Jak můžeme hladinu testosteronu zvýšit?

Léčba nízké hladiny testosteronu u žen nebyla lékařskými odborníky dosud ve větším rozsahu studována. Zatímco lékaři vědí o účincích nadbytku testosteronu u žen, symptomy příliš malého množství testosteronu nejsou tak dobře známy. Výsledkem je, že lékaři nemají vždy stejný postup léčby související s nízkou hladinou testosteronu.

„Lékaři mohou předepsat lék nazvaný Estratest u žen po menopauze. Tento lék obsahuje jak estrogen, tak i testosteron. Forma testosteronu je však syntetická a nemusí být tak účinná při léčbě nízké hladiny testosteronu. Jinou variantou je, že lékaři mohou podávat injekce testosteronu. V současné době jsou studovány účinky náplastí testosteronu a pelet implantovaných do kůže. Některé ženy mohou také využívat testosteronového gelu z farmaceutických lékáren. Tyto gely se však tradičně používají u mužů, kteří mají mnohem vyšší průměrnou hladinu testosteronu ve srovnání se ženami,“ vysvětluje možnosti a jejich účinky gynekolog Michael Weber pomocný profesor Lékařské fakulty university v Mississippi.

Mezi běžné zvyšovače testosteronu platí to samé, co u mužů. Velmi důležitý je spánek, jídelníček a sexuální aktivita. Máte-li pochybnosti, nechte si udělat hormonální rozbor krve.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.