Migréna: Když je hlava ve svěráku. Co je důvodem a co mi pomůže? | Moje zdraví

Migréna: Když je hlava ve svěráku. Co je důvodem a co mi pomůže?

6. června 2023 • 14:00

Hrozná bolest hlavy, před kterou není úniku. Taková je migréna. Utrpení, které může trvat hodiny, dokonce dny. Trápí více než 1,2 milionu Čechů a dokáže jim ze života udělat peklo.

Migréna u nás bohužel není okrajová záležitost. Postižena je více než desetina populace, o něco častěji ženy. „Jde o chronickou nemoc, která se projevuje záchvaty pulzující bolesti hlavy – často jen na jedné straně. Běžné jsou nevolnosti, zvracení, světloplachost. Bolest může být skutečně velmi silná, člověka doslova paralyzuje,“ popisuje nemoc doktorka Jolana Marková, vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v Thomayerově nemocnici v Praze. Ataky trvají obvykle čtyři až 72 hodin, bolest hlavy může být ale ještě delší.

Video se připravuje ...
Podívejte se na pět tipů, které vám pomohou v boji s migrénouVIDEO 

Krutá společnice

Mnoho pacientů se přesto snaží nemoc si nepřipouštět. Ve svém okolí, zejména v práci, totiž často narážejí na nepochopení, přehlížení a zlehčování potíží. „Řada z nich se svým trápením dokonce ani nejde k lékaři, protože nechtějí ,obtěžovat pouhou bolestí hlavy‘. Léčí se sami a bolest zahánějí polykáním nadměrného množství léků. Tím si ještě více škodí,“ říká Rýza Blažejovská, zakladatelka projektu Migréna-help. Stejné zkušenosti má i neuroložka Eva Medová. Podle jejích slov někteří nemocní užívají až deset prášků denně. Nadměrné množství léků ale může obtíže časem ještě zhoršit a vzniká bludný kruh.

Není to od páteře

Počátek bolesti bývá mnohdy v oblasti krční páteře. Proto může být pacient mylně dlouhodobě bezúspěšně léčen pro blokádu krční páteře – léčba nepoznané migrény se tak opozdí i o několik let.

Jak se dělí migrény?

* Migréna bez aury – bolest hlavy přichází bez předchozích signálů. * Migréna s aurou – zažívá ji okolo 20 % pacientů. Aura migréně předchází. Projevuje se například dočasnou poruchou zraku a zorného pole – záblesky, vidění vlnovek nebo drobných předmětů. * Epizodická migréna – pacienti ji mají v měsíci méně než 15 dnů. * Chronická migréna – ataky se opakují častěji než polovinu dnů v měsíci, a to opakovaně, po dobu alespoň tří měsíců.

Příběh Markéty (53)

Půvabná Markéta je migrenička. S bolestmi hlavy se trápí prakticky od dětství. Byly chvíle, kdy jí nemoc vzala chuť do života i naději, že ho bude moct normálně žít.

Plně ji choroba zasáhla až po prvním porodu. Vracela se pak jednou za měsíc a mladou ženu drtila i tři dny. „Začala jsem mít z nemoci strach. Záchvaty totiž u mě nikdy nebyly žádná legrace. Začínají velkou žízní, cítím silnou únavu a často i špatně mluvím. Když to vypukne naplno, je mi hrozně zle, mám obrovské bolesti a někdy k tomu zvracím. Skončila jsem na neurologii, kde mi předepsali triptany. Někdy zabraly, jindy ne.“

STÁLE V OBAVÁCH

Neustálý strach, že udělá něco, co může záchvat vyvolat, to byla Markétina denní realita. Stačilo lehké přetížení, nevyspání a další migréna opět udeřila. „Najednou jsem měla pocit, že jsem v začarovaném kruhu. Zkusila jsem snad všechno. Alternativní cestu bez léků, čínskou medicínu, akupunkturu, různé diety, chiropraktika. Procedury měly jedno společné: ani jedna mi doopravdy nepomohla. Naopak byly bolestivé a finančně nákladné.“

ZNOVU ŽIVOT!

Zoufalá Markéta opět skončila v rukou neurologa. Předepsal jí účinnou preventivní léčbu, tzv. profylaktika, která omezují počty i intenzitu záchvatů. „Ačkoli jsem už ani nedoufala, léčba mi pomohla. Mám teď nesrovnatelně více energie a pocit, že mi migréna už neřídí život. Chodím zase běhat a jsou dny, kdy se cítím úplně normálně. Nemám už ten hrozný, stálý strach, že se něco stane.“

Podle intenzity

Migréna se dá naštěstí léčit. Při menších obtížích fungují běžné léky proti bolesti, paracetamol nebo ibuprofen. „Velká potíž je v jejich vedlejších účincích a v tom, že na některých účinných léčivech vzniká časem závislost,“ říká doktorka Marková. Když běžné medikamenty vůbec nestačí, předepisují lékaři triptany, které tlumí akutní záchvaty. U těžších forem nemoci se pak přidává preventivní biologická léčba, kterou pacient užívá dlouhodoběji a která dokáže snížit počet záchvatů i jejich intenzitu až o polovinu. Od roku 2020 ji proplácejí pojišťovny.

Na stopě spouštěči

Zaručená prevence vzniku migrény neexistuje. Kvalita života se pacientům může zlepšit (kromě léčby) zdravým způsobem života, dostatečným odpočinkem a omezením stresu. Pomáhá i vedení migrénového kalendáře, do kterého si pacienti zapisují všechny stresující události po dobu 24 hodin před vznikem bolesti. Zapisují si také všechny potraviny, které v té době jedli. Ty se pak z jídelníčku – tak trochu stylem pokus omyl – vyřazují.

Pro léčbu migrény dnes existuje po Česku síť specializovaných center. Tu vytvořila Czech Headache Society. Najdete je na czech-neuro.cz

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Blesk zdraví, které koupíte na stáncích. 

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.