Kvalita spermatu | Moje zdraví

Kvalita spermatu je čím dál horší. Za 50 let už možná nebudeme plodní

Kvalita spermatu je čím dál horší. Za 50 let už možná nebudeme plodní
Kvalita spermatu záleží na mnoha vnějších i vnitřních faktorech • Autor: iStock.com
20. srpna 2017 • 06:00

Na první pohled se zdá, že s globální porodností není žádný problém. Světová populace překročila hranici 7 miliard a dál utěšeně narůstá. Stále více indicií však naznačuje, že kvalita i kvantita mužských spermií začíná klesat – potvrzuje to několik odborných studií z různých částí světa.

Na příčinách poklesu plodnosti mužů se experti nemohou shodnout, za viníky bývá označována řada faktorů: od mobilních telefonů v předních kapsách u kalhot, tedy v blízkosti mužských reprodukčních orgánů, přes hormony ve vodě a environmentální toxiny až po špatnou stravu z fast foodů a fyziologické změny v lidském těle. S nižší mužskou plodností souvisejí také stále častější poruchy pánských orgánů, jako je rakovina varlat či kryptorchismus (porucha sestupu varlete do šourku).

Kvalita spermatu vypovídá o celkovém zdraví

Kvalita spermatu napoví mnohé o celkovém zdravotním stavu a vyšetření ejakulátu tak může být pro muže užitečnou pomůckou a případným varováním. Ti s nižším množstvím spermií pravděpodobně budou mít další zdravotní problémy, zejména hormonální, oběhové a kožní.

Rovnice platí i obráceně: čím méně je muž zdravý, tím horší je „jakost“ jeho spermatu. Mezi nejznámější příčiny zhoršení patří obezita, kouření a rakovina. Dále s ní souvisejí nemoci jako vysoký krevní tlak, cévní problémy nebo onemocnění srdce.

Dárci spermatu nesplňují požadavky

O poklesu kvality spermatu hovoří jak neoficiální zprávy z center pro léčbu neplodnosti a spermobank, tak odborné vědecké studie předních univerzit. Například největší izraelská spermobanka Cryobank z Tel Avivu ve své zprávě uvádí, že v roce 1991, kdy začala fungovat, odmítala pro špatnou kvalitu zkoumaného vzorku zhruba třetinu mužských dárců, jak píší Los Angeles Times.

Současné požadavky se snížily, ovšem při použití stejných standardů jako v roce 1991 by dnes klinika musela odmítnout přes 80 % dárců. „Jsem přesvědčená o tom, že kvalita spermatu se zhoršuje,“ říká Grace Centolová z americké Společnosti pro mužskou reprodukci a urologii. Pečlivě přezkoumala data dárců v oblasti Bostonu za posledních 8 let a zaznamenala „statisticky významný pokles objemu ejakulátu, menší počet a nižší pohyblivost spermií“. Přitom profil dárců zůstal stejný, změna tak nemůže být způsobená jejich věkem.

Kolik spermií mají muži?

Z globálního hlediska však celá záležitost není tak jasná. Před dvaceti lety porovnal britský odborný časopis British Medical Journal všech 61 dostupných studií kvality spermatu z let 1938–1990. Výsledek byl zprvu šokující – za zhruba půl století počet spermií v ejakulátu klesl na polovinu. Se zdánlivě spolehlivými studiemi byl ale problém – účastníky těch pozdějších s nižšími výsledky byli často muži, kteří se už dříve sami obrátili na lékaře kvůli problémům s plodností.

Aby vše bylo ještě složitější, pro srovnání neexistují žádná data z doby před rokem 1938. A celou věc nelze zobecnit ani geograficky – zatímco nedávný dánský výzkum 5 tisíc vojáků neprokázal žádné zhoršení spermatu, Finové narození koncem 80. let mají výrazně slabší výsledky než jejich o deset let starší spoluobčané.

Kvalita spermatu českých mužů

A jaká je situace v tuzemských luzích a hájích? „Výzkumy docenta Zvěřiny a jeho spolupracovníků nepotvrzují snižování kvality spermatu u české populace za posledních 30 let,“ říká sexuolog prof. PhDr. Petr Weiss, Ph. D., DSc.

„Zatím nelze definitivně konstatovat, zda se v budoucnu tyto výsledky potvrdí, nicméně s celkovým zlepšováním kvality životního prostředí a také stravy neočekávám žádné dramatické změny plodnosti českých mužů,“ dodává odborník.

Optimistický náhled nesdílí například MUDr. David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny ve Zlíně: „Kvalita mužského spermatu se snižuje. Za posledních 25 let se počet spermií u mužů snížil o více než 60 procent. Některé studie dokonce odhadují, že zhruba v roce 2070 může být počet spermií u mužů až nulový.“ Výsledky průzkumů a názory expertů na neplodnost rozhodně nejsou jednoznačné. V každém případě změny v reprodukčních funkcích mohou ukazovat na změny v prostředí, chování a životním stylu, které dosud nezjištěnými způsoby ovlivňují naše zdraví.

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.