Bolesti zad u mužů | Moje zdraví

Skoro všichni muži nad 40 let trpí bolestmi páteře. Jak se jich účinně zbavit?

Skoro všichni muži nad 40 let trpí bolestmi páteře. Jak se jich účinně zbavit?
Skoro každého muže bolí páteř • Autor: istockphoto.com
11. srpna 2017 • 06:00

Bolest zad trápí téměř každého muže ve středním a vyšším věku. Základem odstranění bolesti je zjištění příčiny a náprava životního stylu, případně rehabilitace a v nejkrajnějších případech operace. Proč vás bolí záda a jak si můžete pomoci?

„Na začátku je nutno říci, že bolesti v zádech představují skutečnou epidemii 21. století. Vedle ischemické choroby srdeční jsou jedním z nejčastějších důvodů pracovní neschopnosti. Dalo by se bohužel téměř říci, že skoro všichni muži nad 40 let mají nějakou formu bolestí páteře,“ konstatuje MUDr. Pavel Poštulka z privátní ortopedické ordinace v Praze 4.

Potíže, které mohou muži (a samozřejmě nejen oni) mít, lze velice hrubě rozlišit na strukturální a funkční. Ty první si zpravidla vynutí brzký odborný lékařský zásah, funkční obtíže mnohdy zvládneme sami pomocí cviků, masáží a podobně. Jak je však od sebe odlišit?

Strukturální potíže

Jde o závažnější stavy, jsou podmíněny onemocněním obratlů, meziobratlových plotének různého původu ať už degenerativního (opotřebením), poúrazového, vrozeného, zánětlivého či jakéhokoli jiného, kdy se poruší struktura obratle, struktura ploténky.

Dochází k více či méně vyjádřenému zužování páteřního kanálu buď náhle při výhřezech, nebo postupně při degenerativním onemocnění, nastává omezení prostoru pro míchu a nervové kořeny, rozvoj dráždění a útisku, což později může přerůstat v akutní spinální neboli páteřní krizi, která vyžaduje lékařský zásah.

Tyto stavy mívají prudký průběh, jsou doprovázené úzkostí, strachem, vyzařováním bolesti do končetin nemizícím ani odpočinkem či po nasazení léků proti bolesti, pohyblivost je výrazně omezena. Většinou zde žádná z běžných úlevových metod nebývá účinná a nemoc si během krátké doby dvou tří dnů, někdy i několika hodin, vynutí lékařské vyšetření a odborný zásah.

Funkční potíže

V tomto případě se jedná o porušení funkce páteře v dané oblasti, kdy z různých důvodů (zaujímáme špatné polohy, přetěžujeme se…) dojde k omezení hybnosti mezi dvěma obratli, na což jsou vázány další změny jako například svalová stažení, průsaky a otoky.

Lidé se těžko pohybují, mají bolesti, které se zhoršují klidem a přechodem z klidu do pohybu, naopak při pohybu polevují, bolest zpravidla nevyzařuje, případně vyzařování není tak intenzivní, dobře reaguje na analgetika a antirevmatika, úlevu představuje masáž, nahřívání, zábaly apod.

Tyto potíže většinou neomezí schopnost člověka pracovat, případně jen krátkodobě. Pokud nás bolesti sice omezují, ale nemají urgentní, naléhavý průběh, může pomoci předklon, improvizovaný vis, například břichem přes vyšší pohovku, přes lůžko, kde nám spodní část těla může volně splývat k podlaze, abychom si záda protáhli. Máte-li doma hrazdu, pověste se na ni (nebo na dveře), můžete zkusit také podsazování pánve. Lze též dva tři dny 2x denně užívat běžně dostupné léky proti bolesti.

Už samotný pokus o cvičení ukáže, jakého charakteru naše potíže jsou, protože snaha o rozcvičení, rozmasírování a rozpohybování bývá pacienty s funkčními potížemi vnímána většinou úlevně, kdežto pokus o vyvěšení, rozhýbání a uvolnění u pacientů se strukturálním problémem (výhřezem či jinou strukturální poruchou) celou situaci spíše zhoršuje.

V mnoha ohledech se funkční obtíže mohou podobat strukturálním. Nicméně u strukturálních obtíží je jádrem problému porucha obratle, ploténky nebo okolních struktur, u funkčních obtíží je jádrem tzv. blokáda páteře.

Co je blokáda páteře?

„Blok NENÍ přesun či vysunutí obratlů ze svého místa, nejde tedy o anatomickou ani prostorovou změnu vztahu dvou obratlů. Blokáda JE podtlaková adheze dvou nebo více obratlů k sobě, což vede ke snížení až vymizení hybnosti mezi obratli a zvýšení přítlaku mezi nimi. Toto zvýšení přítlaku generuje dráždění, na které odpovědí okolní struktury (svaly) stažením a celá ta oblast se prostě „uzavře“, zablokuje. Kde je napětí, stažení, spasmus, tam špatně proudí krev. Celá oblast je tedy méně prokrvená, šíří se odsud bolest, a protože je to blízko míchy a páteře, může to reflexním drážděním připomínat strukturální potíže s bolestí vyzařující do hlavy či do končetin,“ popisuje ortoped.

Jaký je efekt tzv. napravování zablokované páteře? Stručně řečeno se od sebe krátkodobě oddálí obratle a tím se umožní návrat původního stavu. Zrušením přetlaku dvou obratlů můžeme zrušit blokádu a umožnit organismu nastolení normálních biomechanických poměrů a zhojení poškození, které již nastalo... Odblokování, doprovázené charakteristickým lupnutím, které je ovšem jen vrcholem ledovce, by však mělo být výhradně v rukou kvalifikovaného lékaře.

Tip: Při čištění zubů či holení (zejména ráno) se rukou opřete o stěnu před sebou vedle zrcadla nebo o umyvadlo, nápor na bederní páteř se tak zmenší… 

Jak poznat vyhřezlou ploténku?

Vyhřezlou ploténku signalizuje prudká, pálivá bolest připomínající prásknutí bičem, brnění končetin, svalová slabost, později znecitlivění dané oblasti. I tak se může projevit tzv. vyhřezlá ploténka (prasknutí prstence ploténky a výhřezu jádra ven). Pokud vyšetření pomocí magnetické rezonance tuto skutečnost potvrdí, lékaři se dle charakteru výhřezu a podle klinických obtíží s tím spojených rozhodují pro konzervativní či nekonzervativní postup.

„Na začátku je nutné říci, že asi 70 až 80 procent výhřezů je možné dlouhodobě léčit neinvazivními, neoperačními metodami. Jsou to výhřezy, jež v normálně širokém páteřním kanálu nepřesahují polovinu páteřního kanálu, u pacientů, kteří jsou aktivní, nemají nadváhu, degenerativní poškození okolí výhřezu či další rizikové faktory a mají vstřícný přístup k plnění pokynů a rad lékaře,“ uvádí MUDr. Poštulka z privátní ortopedické ordinace.

Co může pomoci stav dlouhodobě stabilizovat (výhřez nelze léčit v tom smyslu, že by zmizel, přestal existovat)? Regulace váhy (v případě obezity), cvičení pod vedením fyzioterapeuta, fyzikální léčba (dlouhodobě či v cyklech), která je schopná kontrolovat, léčit a stabilizovat zánětlivé změny vážící se k degenerativním změnám typu výhřezu.

„Kupříkladu pulzní magnetické pole a laser jsou takzvané biostimulační léčebné metody, jejichž účinkem je zvýšení biologické aktivity, tedy hojivosti v dané oblasti, kdy nastane částečná nebo úplná obnova tkání. Tyto léčebné metody místně zlepší mikrocirkulaci (o 20 až 30 procent) – tkáň tak zásobíme velkým množstvím živin, kyslíku, odfiltrujeme zplodiny metabolismu a zánětlivé působky, čímž nastane rychlejší hojení dané oblasti. Vhodná a účinná bývá též například akupunktura,“ dodává lékař.

Vhodné je redukovat hmotnost, ale pod vedením lékaře, nebo odborných pracovníků! Drastické diety s úbytkem svalů místo tuku totiž naopak vedou k ploténkovým problémům – zhoršuje se stabilita hlubokého páteřního systému, klesá jeho výkonnost, opora, kterou páteř v tomto svalstvu má, dochází ke zvýšení tlaku na obratle a ploténky a k rozvoji degenerativních změn.

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.