Když se druhé dítě nedaří: Sekundární neplodnost trápí až 20 % českých párů | Moje zdraví

Když se druhé dítě nedaří: Sekundární neplodnost trápí až 20 % českých párů

Když se druhé dítě nedaří: Sekundární neplodnost trápí až 20 % českých párů
Autor: Shutterstock
21. června 2022 • 06:00

Sekundární neplodnost trápí až 20 % českých párů. Na vině může být zhoršená kvalita vajíček, spermií nebo také změna partnera. Co dělat, když se ženě nedaří otěhotnět?

Poprvé otěhotněly bez problémů, druhé dítě se ale počít nedaří – s tzv. sekundární neplodností se potýká až 1 z 5 českých párů a jejich počet stále roste.

Video se připravuje ...
Těhotenský test a příznaky těhotenství. Jak ho zaručeně poznat?VIDEO 

Příčiny sekundární neplodnosti

Na vině může být podle lékařů zhoršená kvalita vajíček nebo spermií i změna partnera. Sekundární neplodností se obecně nazývá stav, kdy žena touží otěhotnět, bohužel se jí to nedaří. A to i přes to, že v minulosti již jednou počala. „Příčiny mohou být různé. Z praxe víme, že většinou je problém v ovulaci ženy. Typicky se jedná o syndrom polycystických vaječníků. Ten se projevuje především tím, že u žen v polovině cyklu nedojde k uvolnění vajíček, a tudíž nemohou otěhotnět.

Hlavní příčiny sekundární neplodnosti

Problém se při prvním těhotenství nemusel projevit, protože nebyl natolik rozsáhlý a žena byla mladší. S přibývajícím věkem se ale potíže zhoršily,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit. Dalším důvodem však mohou být imunitní změny, které vyvolalo první těhotenství nebo problémy se štítnou žlázou, který zapříčiní, že se v těle ženy nevytváří dostatek potřebných hormonů pro úspěšné početí dítěte. Plodnost negativně ovlivňuje také obezita a kila navíc, která žena získala při prvním těhotenství. Nadbytek tukové tkáně totiž způsobuje poruchy menstruačního cyklu a zhoršuje tvorbu vajíček. „Problém může být samozřejmě i na straně muže. Například když mezi těhotenstvími onemocněl příušnicemi a došlo k poškození jeho reprodukčních orgánů. Kvalitu spermií také mohl zhoršit svým životním stylem – začal kouřit nebo varlata opakovaně přehřívá při jízdě na kole,“ vysvětluje specialista na reprodukci MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic.

Na vině je také věk

Sekundární neplodnost se často projevuje u nově vzniklých párů a také těch, jež již nějaké potomky mají. „Lidé mají dítě z předchozího manželství, ale s novým partnerem se jim potomek počít nedaří. Většinou za to může věk pacientek, které v těchto případech mají často kolem 37 let i více a kvalita jejich vajíček již není dobrá. Tyto pacientky velmi touží upevnit nový vztah společným dítětem a s neúspěchem se smiřují těžce,“ popisuje MUDr. Machač.

Doporučení lékařů

Jedním z doporučení, které ze strany lékařů můžeme slyšet je, aby si ženy nad 30 let nechaly zmrazit svá vajíčka. Nebo aby o tom alespoň zauvažovaly. „Pokud se například 32letá pacientka rozvede a nechá si zmrazit vajíčka, když si pak o pět let později najde nového partnera, s nímž touží založit rodinu, má výrazně vyšší šance.“ Podle lékařů obecně platí, že páry, které touží po druhém dítěti, by měly navštívit reprodukční kliniku po roce neúspěšného snažení od chvíle, kdy žena přestala kojit.

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.