Jsem těhotná a mám chřipku
Nachlazení a chřipky se nevyhýbají ani těhotným ženám. Ba naopak, kvůli dočasnému snížení jejich obranyschopnosti, jehož smyslem je ochrana vyvíjejícího se plodu v děloze před útokem mateřského imunitního systému, jsou těhotné vůči těmto nákazám náchylnější. Vše komplikuje i to, že ne všechny léky je v době jiného stavu vhodné užívat.
Jedním z prvních příznaků začínající virózy je bolest svalů a zvýšená tělesná teplota. U „běžných“ respiračních viróz to bývají teploty zpravidla do 38 °C, u klasické chřipky pak od 38 °C výše. Většina z nás v těchto situacích automaticky sáhne do domácí lékárničky po běžně prodejných lécích. V těhotenství je ale všechno jinak a léky by mohly udělat více škody než užitku. „Samoléčba v době gravidity není vhodným řešením, ovšem dobré není ani podcenění nemoci. To, jaké léky a v jakém množství mohou nastávající maminky bezpečně užívat, se odvíjí především od stupně těhotenství.
V období prvního a druhého trimestru se ke snížení teploty a bolesti svalů doporučuje užívat léky obsahující účinnou látku paracetamol, případně kyselinu acetylsalicylovou. Ve třetím trimestru se doporučuje užívat pouze léky obsahující paracetamol. Žena však v žádném případě nesmí překračovat doporučené dávkování. Léky z řady nesteroidních antirevmatik s účinnými látkami ibuprofenem, naproxenem či diklofenakem, by nastávající maminky neměly užívat vůbec.
To samé platí o lécích obsahujících pseudoefedrin, i těm by se těhotné měly vyhnout,“ vysvětluje MUDr. Pavel Calda, z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ve vážných případech, kdy teplota dlouhodobě přesahuje 38 °C, je nutná konzultace stavu s lékařem, který rozhodne o dalším postupu. Pokud je ohrožena žena nebo plod, může být navržena i hospitalizace.
Jak léčit rýmu a kašel v těhotenství?
Omezené možnosti mají těhotné ženy i ve výběru nosních kapek. Nejbezpečnější je aplikace kapek či sprejů obsahujících pouze mořskou a minerální vodu. Jejich cílem je zvlhčení a zklidnění podrážděné sliznice. V případě výrazného ucpání nosu je po dohodě s lékařem možné sáhnout i po dekongesčních kapkách zmírňujících otok sliznice. „Tyto kapky a spreje je však možné užívat pouze krátkodobě,“ upozorňuje lékař. S rýmou jde často ruku v ruce i kašel.
Pokud je urputný a dlouhotrvající, může vést až k rozvoji nežádoucích kontrakcí. Ovšem i zde těhotné narazí na problém s tím, jaký lék je pro ně bezpečný. „V tomto případě je vždy namístě odborná konzultace. Kašle existuje více typů, někdy dělá problémy odkašlávání, jindy naopak trápí dráždivý kašel, který doprovází nadměrná tvorba hlenů, a od toho se následně odvíjí i léčba. V mnoha případech, když se k virové infekci sekundárně přidá i infekce bakteriální, je třeba nasadit účinná antibiotika. K tomu by ale mělo dojít až po odpovídajícím vyšetření a vždy s ohledem na probíhající graviditu ženy,“ vysvětluje profesor Calda.
Těhotné ženy by se měly vyhnout nejen samoléčbě, ale i experimentům v podobě hledání alternativních léčebných metod. Ač se to nemusí zdát, i bylinné čaje a tinktury mohou být pro probíhající těhotenství nebezpečné. „Mnoho bylin může vyvolat předčasné děložní kontrakce, krvácení a další potíže, které mohou do jiného stavu negativně zasáhnout,“ varuje lékař.
Tím, co může imunitní systém v boji s virózou podpořit, je vitamin C, ideálně přijímaný v přírodní formě. Vysoké množství jej obsahují citrony, pomeranče, zelí, červená řepa a další ovoce a zelenina. „Možné je také užívat potravinové doplňky s vitaminy, ovšem i ty by měly být voleny s ohledem na probíhající těhotenství,“ dodává Pavel Calda.
Které léky přecházejí do mateřského mléka?
Pozor na užívání léků by měly dát rovněž kojící maminky. Účinné látky totiž mají schopnost přecházet do mateřského mléka, odkud je dítě během krmení přijímá. „Množství takto přijatých účinných látek je ovšem velmi nízké. Pokud kojící žena nárazově užije například jednu tabletu s obsahem paracetamolu (500mg v tabletě) nebo ibuprofenu (200mg v tabletě), není nutné s kojením přestávat,“ podotýká gynekolog. V případě vážnějších či dlouhodobějších potíží je opět nutná konzultace s lékařem.
Článek vyšel v původní podobě v tištěném magazínu Moje zdraví.