Co je to keto dieta? Je zdravá a funguje? | Moje zdraví

Je KETO dieta zdraví nebezpečná? Pozor na vedlejší účinky!

Je KETO dieta zdraví nebezpečná? Pozor na vedlejší účinky!
Tohle všechno si při keto dietě dát můžete • Autor: iStock.com
15. listopadu 2018 • 06:00

Ketogenní strava – také známá jako "keto" – se v posledních letech stala v rámci hubnutí naprostou bombou a přihlásily se k ní i některé celebrity. Při této dietě je nutné snížit množství denní dávky sacharidů na 50 gramů, aby naše tělo dosáhlo stavu takzvané ketózy, ve kterém bude účinně spalovat tuky na energii. Jak je to ale ve skutečnosti? Je pro nás tento způsob hubnutí vhodný, nebo nám naopak může uškodit?

Lékaři se shodují v tom, že keto dieta může být užitečná například při léčbě epilepsie. Není sice jasné proč, ale vypadá to, že u jedinců v ektogenním stavu se snižuje frekvence jejich záchvatů. Studie provedené na zvířatech také potvrzují, že tato dieta může být také účinná jako podpůrná prevence proti vzniku nádorů a zánětů.

Co se týče jejího účinku na úbytek váhy, je tu několik vážných „ale“. Lékaři totiž varují před nepříjemnými vedlejšími účinky a zdravotními riziky. Dokonce i někteří příznivci keto tvrdí, že pokud se neprovozuje správným způsobem, může mít pro jedince spíše negativní účinky.

Uvažujete, že se do ketogenní diety pustíte? Než do toho půjdete, měli byste o ní něco vědět. Možná to totiž skutečně nebude ten nejlepší způsob, jak zhubnout.

Řada lidí, kteří do této diety šli, se totiž podle lékařů necítí zrovna nejlépe. Jedinci se často potýkají se zvracením, gastrointestinálními potížemi, únavou a letargií. Pro tyto stavy už se vžil i používaný termín – keto chřipka. Ta se pacienta obvykle drží několik dnů a následně odezní. Tyto příznaky má zhruba 25 procent lidí s touto dietou. Nejčastěji pak trpí únavou.

Děje se to proto, že naše tělo vyčerpá všechen cukr ke spalování energie, poté už našemu organismu nezbývá nic jiného než začít spalovat tuky. Právě tento přechod stačí k tomu, aby se naše tělo unavilo. Keto chřipku někteří obelstí tím, že se snaží pít hodně tekutin a dostatečně spát a k tomu konzumují například zelený čaj. S jakými problémy spojenými s keto dietou se tedy můžeme nejčastěji setkat?

Průjem

Pokud máte silný průjem a k tomu provozujete keto dietu, může vás uklidnit to, že v tom nejste sami. A co je příčinou tohoto stavu? Může být působený žlučníkem, tedy orgánem, který produkuje žluč a pomáhá nám rozložit tuky ve stravě. Dalším důvodem může být i nedostatek vlákniny ve stravě. Pokud někdo začne jíst například pouze celozrnný chléb a těstoviny a vyhýbá se zelenině, problém může být na světě.

Zvyšuje keto dieta výkon?

Říká se, že keto dieta zvyšuje výkon a že je vhodná pro některé sportovce. Popravdě to ale nebude tak žhavé. Nedávná studie publikovaná v časopise Journal of Sports Medicine and Physical Fitness Weiss totiž tvrdí, že výkonnost sportovců praktikujících keto dietu naopak klesla. A to například ve srovnání se sportovci, kteří byli na dietě s vysokým obsahem karbidu.

Pozor na ketoacidózu

Pokud trpíte cukrovkou typu 1 či 2, neměli byste se v žádném případě do keto diety pouštět. Lékař by vám ji totiž také dozajista zatrhnul, takže sami se do ní rozhodně nehrňte. Jak už víme, tato dieta snižuje hladinu cukru v krvi, a bylo by tak potřeba kontrolovat hladinu glukózy v krvi několikrát denně. Tato dieta by mohla u lidí trpících cukrovkou vyvolat stav označovaný jako ketoacidóza. Tělo si při něm ukládá až příliš mnoho ketonů – kyseliny, která je vedlejším produktem při spalování tuků – krev je v tomto stavu kyselejší a může poškodit játra, mozek či ledviny. Pozor, tohle není legrace a problémy takto způsobené mohou být doživotní.

Jojo efekt při keto dietě

Keto dieta je velmi omezující, proto je téměř nemožné ji provozovat dlouhodobě. Většinou se doporučuje na ní být měsíc až tři měsíce. Bohužel po ukončení diety většina lidí zase nabere – poté co se vrátí ke konzumaci potravin obsahujících sacharidy.

Méně svalové hmoty a snížený metabolismus

Dalším důsledkem námi sledované diety může být i úbytek svalové hmoty. Jíme totiž mnohem více tuku na úkor bílkovin. Přicházíme tak o svalovou hmotu, což je problém, protože svaly spalují více kalorií než tuku, a to následně negativně ovlivňuje náš metabolismus.

Cukrovka a nemoci srdce

Lékaři upozorňují, že strava s vysokým obsahem tuku, jako je tato, může zvýšit hladinu cholesterolu a další studie také naznačují, že se tak zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Tato dieta tak proto bývá někdy označována, jako „kardiologova noční můra“.

Autor: Daniel Mareš
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.