Trendy ve stravování pro rok 2023: Vsaďte na kombuchu, kimchi a kvalitní bílkoviny | Moje zdraví

Trendy ve stravování pro rok 2023: Vsaďte na kombuchu, kimči a kvalitní bílkoviny

17. února 2023 • 06:00

Raw, vegetariánství, veganství nebo přerušovaný půst už mají největší slávu za sebou, přesto je jejich obliba nezanedbatelná. Jaké trendy ve stravování ale můžeme čekat v letošním roce?

 

Video se připravuje ...
Podcast Restart: Jídlo ve školních jídelnách - je 100 % kvalitní?VIDEO 

Fermentované potraviny a nápoje

Velký boom zažívá fermentace. A to nejen kvůli chuti, ale také kvůli zdraví. Asijské kimči a klasické české kysané zelí totiž ocení i náš zažívací trakt. Bakterie obsažené v kvašených potravinách totiž pozitivně působí na náš mikrobiom ve střevech. Stejně tak by měla působit i kombucha. Tedy čaj kvašený spolu s kombuchovou kulturou.

Fermentované potraviny se ale pojí s dalším trendem posledních let, tedy domácí přípravou. Příznivci ostrého kimči, kysaného zelí i kombuchy mohou vyzkoušet i „domácí kvašení“.

Rostlinné bílkoviny a kvalitní maso

Ať už kvůli dopadům na klima, nebo kvůli zdraví se stále častěji ve společnosti objevují názory, že bychom měli v jídelníčku omezit maso. Výživoví poradci ale zároveň upozorňují na to, že je třeba přijímat dostatečné množství bílkovin. Právě proteiny je ale poměrně snadné doplnit i z rostlinné stravy.

Čím dál více restaurací a bister nabízí vegetariánské pokrmy a zároveň nahrazuje maso i v klasických „masových“ jídlech, jako jsou například burgery. „Lidé zkrátka bezmasé varianty chtějí čím dál více a restaurace na to reagují,“ doplňuje specialistka na výživu Keri Gans.

Spolu s nižší spotřebou masa jde ruku v ruce i důraz na jeho kvalitu. Lidé častěji sahají po mase z malých a ekologických chovů. Oproti masu, které je běžně k sehnání v supermarketu, je samozřejmě dražší. Pokud se ale vyskytne v jídelníčku například jen jednou týdně, neznamená nijak zásadní zásah do rozpočtu.

Méně alkoholu

Za další trend můžeme považovat snížení spotřeby alkoholu. A to nejen díky iniciativám, jako je Suchej únor. Čím dál více lidí si dopřává od alkoholu alespoň na nějaký čas klid. „Mileniálové a generace Z pijí alkohol méně než generace předchozí,“ říká odbornice Maggie Moon a poukazuje na to, že s tím roste nabídka nealkoholických variant nejrůznějších nápojů, například piva, vína nebo koktejlů. Také výzkumy v České republice potvrzují, že generace takzvaných mileniálů pije méně, zato však kvalitnější druhy alkoholu.

Nootropika

S rozvojem medicíny se lidé dožívají vyššího věku a logicky myslí na to, jak si zachovat vitalitu co nejdéle. V této souvislosti se čím dál více skloňuje slovo nootropika, což jsou látky, které zlepšují schopnosti lidského myšlení. Nejčastěji jsou k dostání jako léky nebo potravinové doplňky, existuje ale i řada potravin bohatých na tyto látky. Patří k nim jednoznačně kurkuma, borůvky, losos, brokolice, vlašské ořechy, žloutky nebo některé mořské řasy.

Návrat sacharidů

Poslední roky patřily nízkosacharidové dietě nebo keto dietě. Maggie Moon se ale domnívá, že fobii ze sacharidů máme pomalu za sebou. „Sacharidy nejsou nepřítel,“ říká. „Celozrnné potraviny, vláknina v ovoci a zelenině, luštěniny nebo škroby jsou vynikající potraviny. Prosím, nedávejme je do stejné kategorie jako sladkosti.“ Do zdravého jídelníčku kvalitní sacharidy patří, stejně jako zdravé tuky. 

Kysané zelí vybírejte v obchodě pečlivě. Jak na to? Poradíme ve videu:

Autor: Pavla Skurovcová, miv
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.